Reklama

Niedziela Rzeszowska

W mocy Bożego Ducha

Tegoroczne uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie nawiązywały do słów „W mocy Bożego Ducha”, czyli do hasła drugiego roku programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce (oprac. na lata 2017-19)

Celebracje odpustowe rozpoczęły się w czwartek 1 sierpnia o godz. 18 Mszą św. dziękczynną za kapłanów przeżywających 50 i 25 lat kapłaństwa oraz w intencji nowych powołań kapłańskich i do życia konsekrowanego. Wśród srebrnych jubilatów był także ks. Michał Bator, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Cmolasie. Mszę św. poprzedziła nowenna do Przemieniania Pańskiego. Wieczorem o godz. 23 wokół stacji na placu sanktuaryjnym odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W piątek 2 sierpnia o godz. 11 bp Kazimierz Górny przewodniczył Mszy św. dla chorych i cierpiących, z modlitwą o uzdrowienie, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. O godz. 18 na cmentarzu parafialnym odprawiona została Msza św. za zmarłych.

Reklama

Na sobotę 3 sierpnia, o godz. 11, na uroczystą Sumę odpustową szczególnie zapraszano małżeństwa przeżywające srebrne i złote jubileusze, oraz ich dzieci i rodziny. Celebracji przewodniczył i homilię wygłosił abp Henryk Nowacki z Tarnowa.

W niedzielę 4 sierpnia o godz. 11, podczas uroczystości centralnej, Suma odpustowa w intencji m.in. samorządowców, rolników i ludzi pracy sprawowana była pod przewodnictwem bp. Jan Wątroby. W homilii Ksiądz Biskup wskazał, że Przemienienie Pańskie ulokowane jest w samym centrum dzieła Odkupienia człowieka. Podkreślił, że „człowiek odpowiada na Bożą miłość grzechem, a Bóg odpowiada zawsze większą miłością”. Przywołał też słowa Romano Guardiniego o „pokornej miłości Boga, z płaszczem niemocy zarzuconym na ramiona”. Ta niemoc uwidoczniona została na Chrystusowym krzyżu. Wcześniej jednak Jezus przemienił się na górze Tabor, co – jak zauważył kaznodzieja – było „przebłyskiem przyszłego przyjścia Pana i rękojmią naszego zmartwychwstania”.

O godz. 20 na koncercie organowo-kameralnym w cmolaskiej świątyni wybrzmiały utwory D. Buxtehudego, J. S. Bacha, B. Marcellego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego i in., w wykonaniu Małgorzaty Teresy Glesman (wiolonczela), Bogumiły Kutachy (organy, flet) i Adama Sokulskiego (organy). Koncert zakończył się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Reklama

W poniedziałek 5 sierpnia, o godz. 11 Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Wiesław Szurek. W ostatnim dniu odpustu, w samą uroczystość Przemieniania Pańskiego, 6 sierpnia, Mszy św. o godz. 11 przewodniczył bp Edward Białogłowski, przybywając do Cmolasu tradycyjnie z trasy Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

We wszystkie dni odpustu do dyspozycji wiernych byli księża w konfesjonałach. Poprzez sakrament pokuty i Komunię św. wierni mogli doświadczyć mocy Bożego Ducha, dotknąć tajemnicy Przemienienia Pańskiego i usłyszeć słowa samego Boga: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie!”.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny odpust

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2015, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Adrian Put

Procesja z darami podczas Sumy odpustowej

Procesja
z darami podczas
Sumy odpustowej

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada główny odpust w naszej diecezji – Wniebowziętej Królowej Polski, Pani Cierpliwie Słuchającej z Rokitna. Tego dnia do rokitniańskiego sanktuarium pielgrzymują biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i rzesze wiernych świeckich, aby dziękować Matce Bożej za opiekę i wstawiennictwo u Syna. Rokitniański odpust to także główne dożynki dla całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Jak co roku do Rokitna przybyły tysiące pielgrzymów. Już od rana mogli uczestniczyć w niezwykle bogatym programie rokitniańskich obchodów. Na początku były Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, następnie w bazylice rozpoczęła się pierwsza Msza św. wotywna, a w krużgankach kapłani zasiedli do spowiedzi. O godz. 10 w ogrodach pielgrzymi mogli wspólnie modlić się na różańcu, zaś później wysłuchać koncertu muzycznego. Stałym elementem rokitniańskiego odpustu jest okolicznościowa katecheza, która jest również okazją do podsumowania diecezjalnej pielgrzymki duszpasterstwa rolników na Jasną Górę. Centralnym punktem była uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Msza św. była o tyle szczególna, że podczas niej po raz pierwszy po okresie leczenia szpitalnego spotkał się z wiernymi naszej diecezji bp Stefan Regmunt. Ksiądz Biskup wygłosił słowo wprowadzające do liturgii i wraz z bp. Tadeuszem Lityńskim, bp. Adamem Dyczkowskim i bp. Pawłem Sochą oraz kapłanami koncelebrował Mszę św.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję