Reklama

Niedziela Legnicka

Cel Pieszej Pielgrzymki Osiągnięty

Niedziela legnicka 33/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2019

Ks. Piotr Nowosielski

Legniccy pielgrzymi dotarli do Jasnej Góry

Pielgrzymi biorący udział w tegorocznej 27. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Legnickiej na Jasną Górę 7 sierpnia br. stanęli przed obrazem Jasnogórskiej Pani. Przez 10 dni, a niektórzy dłużej, przemierzali drogę pod hasłem: „Idziemy w mocy Ducha Chrystusowego”.

W ostatnim etapie wędrówki towarzyszyli im pielgrzymi z parafii w diecezji, którzy wraz ze swymi duszpasterzami przybyli do Częstochowy. Wszystkich pielgrzymów powitał pod wałami jasnogórskimi biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a ich prezentacji dokonał ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik.

Tym razem aura była deszczowa. Nawet bardzo, gdyż pielgrzymi wkraczali na wały i na teren klasztoru w ulewnym deszczu. Jednak chęć stanięcia przed Cudownym Obrazem była tak wielka, że nie zważali na pogodę. Zresztą podczas wędrówki gorące słońce towarzyszyło im każdego dnia.

Reklama

Przed Cudownym Obrazem

Po modlitwie przed Obrazem Jasnogórskim, podczas której m.in. zostały złożone na ołtarzu zapisane intencje przekazywane pielgrzymom przez parafian w ramach poczty pielgrzymkowej, wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w jasnogórskiej bazylice. Przewodniczył jej Biskup legnicki w gronie ponad 60 księży, wśród których nie zabrakło także twórcy i długoletniego głównego przewodnika pielgrzymki ks. prał. Mariana Kopki.

Wszystkich powitał podprzeor o. Jan Poteralski OSPPE. Ojciec Jan dziękował wszystkim za podjęty trud pielgrzymowania, a jednocześnie zwrócił uwagę, że przez pielgrzymowanie uczestnicy stają się czytelnym znakiem dla innych, jak żyć, jak postępować, aby już tutaj na ziemi doświadczać miłosierdzia Bożego w drodze do nieba. – Kochani pielgrzymi. Tak naprawdę to wasza pielgrzymka nie kończy się dzisiaj, ale się zaczyna. Bo kiedy wrócicie do waszych domów, parafii, miejsc pracy, trzeba będzie dalej żyć tym i świadczyć o tym, czego doświadczyliście w tej pielgrzymce, aby iść dalej w mocy Chrystusowego Ducha – mówił.

Słowo Biskupa legnickiego

– Przybycie tutaj jest ukoronowaniem tego pielgrzymowania. Ale jest to też okazja, aby wniknąć głębiej, zebrać wszystkie doświadczenia pielgrzymowania nie tylko do tego sanktuarium, ale do osobistego celu każdego z nas, jakim jest miejsce, sposób spotkania człowieka z Bogiem – mówił w homilii biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. – Przez te dni, które były pielgrzymowaniem, mieliśmy okazję zobaczyć przedziwną rzecz, że Bóg z nami nie jest dlatego, że na to zasługujemy, ale dlatego, że On przychodzi „zbawiać to, co zginęło” (Łk 19,10). Największym skarbem takiego pielgrzymowania jest to, żeby zobaczyć siebie jako grzesznika – mówił ksiądz biskup.

Reklama

Zwrócił też uwagę, że w dzisiejszym świecie, kiedy jest tak dużo dyskusji na różne tematy, w tym i takie, które dotyczą życia Kościoła, trzeba zło nazywać złem, ale też pamiętać o tym, że wszystko zależy od tych, którzy będą wierzyć i będą gotowi iść pod krzyż. – Jak Maryja stawać się tymi, którzy będą doświadczać mocy Chrystusa. Maryja też nie wszystko od początku wiedziała. Uczyła się. Była „pielgrzymującą” od Zwiastowania po Krzyż. Ona pomaga nam wierzyć w Moc Ducha i Słowo, które może nas przepełniać. Niech w ten sposób nasze pielgrzymowanie stanie się płodne, aby rodził się w nas nowy człowiek – życzył pielgrzymom ksiądz biskup.

W godzinie Apelu

Warto wspomnieć, że dzień wcześniej główny przewodnik ks. Mariusz Majewski prowadził rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przed obrazem Matki Bożej tak mówił o legnickim pielgrzymowaniu: – Pielgrzymi legniccy tej nocy, po 10 dniach od Legnicy, po 13 dniach od Jeleniej Góry, 14 dniach od granicy naszej Ojczyzny ze Zgorzelca, stanęli na rogatkach Częstochowy, aby jutro w południe pokłonić się, Maryjo, przed Twoim obliczem. Nasze tegoroczne pielgrzymowanie przeżywamy ze słowami: „Idziemy w mocy Ducha Chrystusowego”. Każdego dnia rozważaliśmy tematy Wielkiej Nowenny Narodu Polskiego, które dla naszego Narodu przygotował sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Maryjo modliliśmy się o jego rychłą beatyfikację i uczyliśmy się od Wielkiego Prymasa, jak stawiając wszystko na Maryję, żyć wiarą w jedynego i prawdziwego Boga. Jak realizować nasze osobiste powołanie w życiu małżeńskim i rodzinnym, społecznym i narodowym, w życiu Kościoła Chrystusowego, pielgrzymując ścieżkami naszej codzienności.

Jako wspólnota Kościoła legnickiego, realizując misję wyznaczoną nam przez naszego pasterza, pielgrzymując na Jasną Górę, szukaliśmy tych wyjątkowych chwil, w których każdy z nas mógł dać się odnaleźć i nawiedzić Bożej obecności.

Stając przed Twoim obliczem Matko, prosimy, abyśmy tę łaskę napełnienia się światłem Bożym, światłem Bożej łaski, mogli ponieść do naszych domów, w miejsca pracy, w miejsca codziennego życia. Przeniknięci, napełnieni światłem z Jasnej Góry – góry przemienienia, z doświadczeniem przemiany dokonanej w „Polskiej Kanie”, ruszymy Matko do naszych wspólnot, aby nieść w świat nadzieję, czyniąc to w mocy Ducha Chrystusowego.

Epilog Pieszej Pielgrzymki

Przypomnijmy także, że tradycją w naszej diecezji stał się Epilog Pieszej Pielgrzymki, który odbywa się we wrześniu. Tym razem będzie to sobota 21 września. Początek w katedrze o godz. 8.30.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: ponad 6 mln pielgrzymów w 2019 roku

[ TEMATY ]

Fatima

Portugalia

Pielgrzymki 2019

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

6,3 mln pielgrzymów z całego świata odwiedziło w 2019 r. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, poinformowały władze portugalskiego miejsca kultu podczas dorocznego spotkania z przedstawicielami lokalnych hoteli.

Z szacunków tych wynika, że łącznie wierni, którzy dotarli do Fatimy, wzięli udział w organizowanych tam 10 tys. obrzędów religijnych, zarówno dla wszystkich wiernych, jak też uroczystości odbywających się dla poszczególnych grup pielgrzymkowych.

W opublikowanym komunikacie gospodarze sanktuarium w Fatimie wskazali na dużą rozbieżność w oficjalnych statystykach prowadzonych przez rektorat tego portugalskiego miejsca kultu maryjnego oraz w liczbie miejsc noclegowych rezerwowanych w Fatimie i jej okolicach przez pielgrzymów.

- Nasze sanktuarium nie prowadzi statystyk dotyczących liczby wszystkich pielgrzymów. Nie jesteśmy w stanie policzyć docierających tu indywidualnie wiernych, a jedynie grupy pielgrzymkowe – napisano w komunikacie.

Z danych rektoratu portugalskiego miejsca kultu wynika, że poza Portugalczykami, nacjami najliczniej docierającymi do Fatimy w grupach są obywatele Hiszpanii, Włoch i Polski. W 2019 r. przybyło do sanktuarium z tych krajów odpowiednio 565, 340 oraz 254 grup.

CZYTAJ DALEJ

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-04-01 10:09

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. Czesław Bogdał

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka apeluje o duchową łączność o 21.37 i zapalenie jutro o tej godzinie świec w naszych oknach.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym KAI komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy - trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca i apeluje o zapalenie świec w naszych oknach, na znak modlitewnej wspólnoty.

Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

CZYTAJ DALEJ

Świeca w oknie i modlitwa o ustanie pandemii

2020-04-02 21:18

[ TEMATY ]

rocznica

św. Jan Paweł II

Archiwum Aspektów

Bp Tadeusz Lityński zachęca wszystkich diecezjan, aby w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zapalić w oknach świece i zjednoczyć się na modlitwie o ustanie pandemii.To odpowiedź na apel kard. Stanisława Dziwisza.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję