Reklama

Niedziela Legnicka

Cel Pieszej Pielgrzymki Osiągnięty

Niedziela legnicka 33/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2019

Ks. Piotr Nowosielski

Legniccy pielgrzymi dotarli do Jasnej Góry

Legniccy pielgrzymi dotarli do Jasnej Góry

Pielgrzymi biorący udział w tegorocznej 27. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Legnickiej na Jasną Górę 7 sierpnia br. stanęli przed obrazem Jasnogórskiej Pani. Przez 10 dni, a niektórzy dłużej, przemierzali drogę pod hasłem: „Idziemy w mocy Ducha Chrystusowego”.

W ostatnim etapie wędrówki towarzyszyli im pielgrzymi z parafii w diecezji, którzy wraz ze swymi duszpasterzami przybyli do Częstochowy. Wszystkich pielgrzymów powitał pod wałami jasnogórskimi biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a ich prezentacji dokonał ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik.

Reklama

Tym razem aura była deszczowa. Nawet bardzo, gdyż pielgrzymi wkraczali na wały i na teren klasztoru w ulewnym deszczu. Jednak chęć stanięcia przed Cudownym Obrazem była tak wielka, że nie zważali na pogodę. Zresztą podczas wędrówki gorące słońce towarzyszyło im każdego dnia.

Przed Cudownym Obrazem

Po modlitwie przed Obrazem Jasnogórskim, podczas której m.in. zostały złożone na ołtarzu zapisane intencje przekazywane pielgrzymom przez parafian w ramach poczty pielgrzymkowej, wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w jasnogórskiej bazylice. Przewodniczył jej Biskup legnicki w gronie ponad 60 księży, wśród których nie zabrakło także twórcy i długoletniego głównego przewodnika pielgrzymki ks. prał. Mariana Kopki.

Wszystkich powitał podprzeor o. Jan Poteralski OSPPE. Ojciec Jan dziękował wszystkim za podjęty trud pielgrzymowania, a jednocześnie zwrócił uwagę, że przez pielgrzymowanie uczestnicy stają się czytelnym znakiem dla innych, jak żyć, jak postępować, aby już tutaj na ziemi doświadczać miłosierdzia Bożego w drodze do nieba. – Kochani pielgrzymi. Tak naprawdę to wasza pielgrzymka nie kończy się dzisiaj, ale się zaczyna. Bo kiedy wrócicie do waszych domów, parafii, miejsc pracy, trzeba będzie dalej żyć tym i świadczyć o tym, czego doświadczyliście w tej pielgrzymce, aby iść dalej w mocy Chrystusowego Ducha – mówił.

Słowo Biskupa legnickiego

Reklama

– Przybycie tutaj jest ukoronowaniem tego pielgrzymowania. Ale jest to też okazja, aby wniknąć głębiej, zebrać wszystkie doświadczenia pielgrzymowania nie tylko do tego sanktuarium, ale do osobistego celu każdego z nas, jakim jest miejsce, sposób spotkania człowieka z Bogiem – mówił w homilii biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. – Przez te dni, które były pielgrzymowaniem, mieliśmy okazję zobaczyć przedziwną rzecz, że Bóg z nami nie jest dlatego, że na to zasługujemy, ale dlatego, że On przychodzi „zbawiać to, co zginęło” (Łk 19,10). Największym skarbem takiego pielgrzymowania jest to, żeby zobaczyć siebie jako grzesznika – mówił ksiądz biskup.

Zwrócił też uwagę, że w dzisiejszym świecie, kiedy jest tak dużo dyskusji na różne tematy, w tym i takie, które dotyczą życia Kościoła, trzeba zło nazywać złem, ale też pamiętać o tym, że wszystko zależy od tych, którzy będą wierzyć i będą gotowi iść pod krzyż. – Jak Maryja stawać się tymi, którzy będą doświadczać mocy Chrystusa. Maryja też nie wszystko od początku wiedziała. Uczyła się. Była „pielgrzymującą” od Zwiastowania po Krzyż. Ona pomaga nam wierzyć w Moc Ducha i Słowo, które może nas przepełniać. Niech w ten sposób nasze pielgrzymowanie stanie się płodne, aby rodził się w nas nowy człowiek – życzył pielgrzymom ksiądz biskup.

W godzinie Apelu

Warto wspomnieć, że dzień wcześniej główny przewodnik ks. Mariusz Majewski prowadził rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przed obrazem Matki Bożej tak mówił o legnickim pielgrzymowaniu: – Pielgrzymi legniccy tej nocy, po 10 dniach od Legnicy, po 13 dniach od Jeleniej Góry, 14 dniach od granicy naszej Ojczyzny ze Zgorzelca, stanęli na rogatkach Częstochowy, aby jutro w południe pokłonić się, Maryjo, przed Twoim obliczem. Nasze tegoroczne pielgrzymowanie przeżywamy ze słowami: „Idziemy w mocy Ducha Chrystusowego”. Każdego dnia rozważaliśmy tematy Wielkiej Nowenny Narodu Polskiego, które dla naszego Narodu przygotował sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Maryjo modliliśmy się o jego rychłą beatyfikację i uczyliśmy się od Wielkiego Prymasa, jak stawiając wszystko na Maryję, żyć wiarą w jedynego i prawdziwego Boga. Jak realizować nasze osobiste powołanie w życiu małżeńskim i rodzinnym, społecznym i narodowym, w życiu Kościoła Chrystusowego, pielgrzymując ścieżkami naszej codzienności.

Jako wspólnota Kościoła legnickiego, realizując misję wyznaczoną nam przez naszego pasterza, pielgrzymując na Jasną Górę, szukaliśmy tych wyjątkowych chwil, w których każdy z nas mógł dać się odnaleźć i nawiedzić Bożej obecności.

Stając przed Twoim obliczem Matko, prosimy, abyśmy tę łaskę napełnienia się światłem Bożym, światłem Bożej łaski, mogli ponieść do naszych domów, w miejsca pracy, w miejsca codziennego życia. Przeniknięci, napełnieni światłem z Jasnej Góry – góry przemienienia, z doświadczeniem przemiany dokonanej w „Polskiej Kanie”, ruszymy Matko do naszych wspólnot, aby nieść w świat nadzieję, czyniąc to w mocy Ducha Chrystusowego.

Epilog Pieszej Pielgrzymki

Przypomnijmy także, że tradycją w naszej diecezji stał się Epilog Pieszej Pielgrzymki, który odbywa się we wrześniu. Tym razem będzie to sobota 21 września. Początek w katedrze o godz. 8.30.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białystok: ruszyła 27. Ekumeniczna pielgrzymka Białystok-Grodno-Wilno

[ TEMATY ]

Pielgrzymki 2019

Dorota Niedźwiecka

Ponad 400 osób z całej Polski wyruszyło 16 sierpnia z Białegostoku w 27. Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce o Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Rozpoczęła ją uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki, który wyruszył wraz z pielgrzymami na pątniczy szlak. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Mocni w Duchu”.

Do tych słów nawiązał w homilii ks. Paweł Bezlapowicz, kierownik grupy, która do pielgrzymów dołączy w Grodnie. W nawiązaniu do wczorajszego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podkreślał, że była Ona zawsze „mocna w Bożym Duchu”, trwając w raz wypowiedzianym Bogu „tak”, niezależnie od życiowych okoliczności.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję