Reklama

Z prasy zagranicznej

Świątynia na „skale”

Ziemia Święta nadal skrywa w sobie wiele skarbów. Najnowszy odkryli archeolodzy w miejscowości El-Araj, na północnym wybrzeżu Jeziora Galilejskiego. El-Araj jest najprawdopodobniej wspominaną w Ewangeliach Betsaidą – rybacką osadą, z której pochodzili m.in. apostołowie Piotr i Andrzej. Naukowcy odkryli właśnie pozostałości świątyni, która była wspominana w pamiętnikach średniowiecznych pielgrzymów jako wybudowana na ruinach domu Piotra i Andrzeja.

* * *

UCAnews.com

Absurdalne zarzuty

Filipiński wymiar sprawiedliwości chce postawić w stan oskarżenia czterech biskupów, kilku księży oraz ponad 30 innych osób, zarzucając im działalność wywrotową. Zarzuty, które wysunięto wobec duchownych, są absurdalne. Śledczy badają, czy to nie oni stają za serią publikacji w internecie informujących o udziale prezydenta Rodriga Duterte i członków jego rodziny w handlu narkotykami. Jeden z oskarżanych biskupów, metropolita Lingayen-Dagupan na północy Filipin – Socrates Villegas, komentując oskarżenia dla agencji Ucanews, stwierdził, że zdawał sobie sprawę, iż kapłaństwo wymaga ofiary, ale przez myśl mu nie przeszło, że będzie oskarżony o działalność wywrotową.

W obronie abp. Villegasa stanęli wierni, którzy w proteście wyszli na ulice Lingayen-Dagupan. Apelowali oni również do wiernych z innych diecezji o przyłączenie się do protestu i domaganie się odrzucenia fałszywych oskarżeń. Duchownych wsparł również filipiński episkopat, który w oświadczeniu określił zarzuty jako „nie do uwierzenia”.

Reklama

Biskupi katoliccy krytykują prezydenta Duterte za jego politykę antynarkotykową. Siły bezpieczeństwa zabijają handlarzy bez stawiania ich przed sądem. Duterte nie może znieść stanowczego głosu hierarchów, którzy upominają się o prawa człowieka. Kilka miesięcy temu Duterte nawoływał np. do zabijania „bezużytecznych biskupów”.

* * *

Catholic Herald

Nie będzie procesu beatyfikacyjnego Chestertona

Nie będzie procesu beatyfikacyjnego znanego brytyjskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Decyzję podjął bp Peter Doyle, ordynariusz Northampton. Biskup przedstawił trzy racje: brak lokalnego kultu, brak wzorca osobistej duchowości oraz kwestię antysemickich sentymentów pisarza. Bp Doyle jest świadom, że jego decyzja wywoła sprzeciw zagorzałych fanów pisarza, którzy już go wiedzieli na ołtarzach. „Catholic Herald” cytuje jednego z nich – ks. Benedicta Kiely’ego, który jest przekonany, że za wstawiennictwem Chestertona cudu uzdrowienia doznała matka kapłana.

Gilbert Keith Chesterton (1874 – 1936) jest powszechnie znany jako autor cyklu nowel detektywistycznych, których główną postacią jest Ojciec Brown. Gdy w wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, stał się jego apologetą. Napisał m.in. takie książki, jak „Człowiek, który był Czwartkiem”, „Latająca gospoda”, a także „Heretycy”, „Ortodoksja”, „Święty Franciszek z Asyżu” oraz liczne eseje.

Reklama

Do czytania książek Chestertona zachęcał w Roku Wiary abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji – przedstawiał go jako jednego z chrześcijańskich pisarzy, którzy potrafili pisać o wierze.

* * *

The Guardian

Ateista nie ma szans

Czy w najważniejszych światowych wyborach – prezydenckiej elekcji w USA – może wystartować ateista? Oczywiście, że tak. Prawo tego nie zabrania. Tyle że na pewno nie ma szans na wybór. Zdaniem politologów, amerykańscy wyborcy wybraliby raczej geja na prezydenta niż kandydata, który deklaruje niewiarę w Boga.

Kilka miesięcy temu Gallup opublikował wyniki sondażu, w którym pytano o chęć głosowania na kandydata w wyborach prezydenckich w zależności od przynależności do grup społecznych. Niemal wszyscy badani stwierdzili, że nie mają problemu z głosowaniem na Afroamerykanina (96 proc.), Latynosa czy katolika (95 proc.), podobnie na Żyda czy kobietę. Zdecydowana większość – 76 proc. – skłonna byłaby zaakceptować geja czy lesbijkę, a nawet – 66 proc. – muzułmanina. Najmniej – tylko 60 proc. – głosowałoby na ateistę. Badacze zauważają, że w tej ostatniej kwestii sytuacja się jednak pomału zmienia, bo w 1958 r., kiedy pierwszy raz przeprowadzono taki sondaż, ateizm kandydata nie przeszkadzał co piątemu badanemu.

Podobne tendencje da się zauważyć w wyborach do Kongresu. Gdy weźmie się pod uwagę strukturę społeczeństwa – można powiedzieć, że chrześcijanie są nadreprezentowani. Prawie jedna czwarta amerykańskiego społeczeństwa – szczególnie osoby młodsze – określa się dziś jako niewierzący lub nie przyznaje się do żadnej religijnej afiliacji, a w Kongresie (435 członków) jest tylko 63 deputowanych niechrześcijańskich, z czego połowa to Żydzi i tylko jeden – demokrata – deklaruje, że jest osobą poszukującą.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa praktyki pierwszych piątków miesiąca

2020-04-02 12:13

[ TEMATY ]

spowiedź

Bożena Sztajner/Niedziela

Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu nt. praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii.

Komisja zwraca uwagę na to, że w okresie epidemii dostęp do sakramentów spowiedzi i komunii świętej jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. „Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie” – czytamy w komunikacie Komisji, podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Adama Bałabucha.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych Komisja Episkopatu przypomina kilka zasad. Po pierwsze: „prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie”, a obecne ograniczenia w stanie epidemii są taką przeszkodą. Po drugie: „w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe”.

W związku z tym Komisja Episkopatu podkreśla: „Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc”.

„Zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452)” – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

Publikujemy pełną treść komunikatu:

KOMUNIKAT

Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca

w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

- prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Odpowiedzi na zapytania odnośnie do obowiązku sprawowania Liturgii Godzin, 15.11.2000, Prot. Nr 2330/00/LL, (tekst łaciński "Notitiae" 37 (2001) 190-194).

- w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe (Święta Kongregacja Soboru, "Tricenario Gregoriano". Deklaracja o ciągłości celebracji trzydziestu Mszy Gregoriańskich, 24.02.1967 (AAS 59 (1967), s. 229-230.])

- dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

- zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia) (por. Breviarium Fidei (2002), nr 296), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452).

Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego

i Dyscypliny Sakramentów KEP

Świdnica, 2 kwietnia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy przez internet

2020-04-02 20:26

mat. prasowe

W obliczu dramatycznej sytuacji świata pracy w Polsce, odwołana z powodu kwarantanny Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy, odbędzie się i będzie transmitowana przez internet - informuje sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Droga Krzyżowa, która szła ulicami Warszawy od grobu księdza Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu współorganizowana była przez NSZZ Solidarność, a udział w niej brały zawsze liczne grupy zawodowe. W tym roku nabożeństwo transmitowane będzie z jednego z najbardziej wymownych miejsc sanktuarium bł. księdza Jerzego Popiełuszki czyli z sali pogrzebowej Muzeum księdza Jerzego. Znajdują się tam setki transparentów z napisem Solidarność oraz dużych rozmiarów korona cierniowa przygotowana w 1984 roku przez przedstawicieli Solidarności na pożegnanie swojego kapelana.

Wydarzenie liturgiczne poprowadzi ksiądz Michał Kotowski, duszpasterz Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej. Kapłan odczyta rozważania przygotowane przez liczne środowiska pracownicze, w których znajdą się odniesienia do dramatycznej dziś sytuacji grup zawodowych. Swoje rozważania przygotują między innymi lekarze, nauczyciele, dziennikarze, kolejarze czy stoczniowcy.

„Ludzie pracy stoją dziś w obliczu ogromnych wyzwań i problemów. Przychodzi nam z pomocą błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, którego w tych dniach bardzo potrzebujemy jako orędownika, przyjaciela i brata, który zawsze troszczył się o robotników” - powiedział ksiądz Michał Kotowski, duszpasterz Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej. Dwudziesta Ogólnopolska Droga Krzyżowa Droga Krzyżowa Ludzi Pracy współorganizowana w roku 40-lecia powstania Solidarności przez NSZZ Solidarność, transmitowana będzie na żywo 3 kwietnia o godzinie 17:00.


Droga Krzyżowa Ludzi Pracy transmitowana będzie na stronie internetowej www.popieluszko.net.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/ksJerzyPopieluszko/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję