Reklama

Prosto i jasno

4 lata prezydentury Andrzeja Dudy

Jak żaden z jego poprzedników prezydent Andrzej Duda cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. To jest jego kapitał

Niedziela Ogólnopolska 33/2019, str. 34

Niedziela 13 października – tego dnia odbędą się wybory parlamentarne w Polsce. Prezydent Andrzej Duda na uwagę, że będzie mało czasu na kampanię, odpowiedział, iż chodzi mu o to, aby była ona jak najkrótsza, by spory polityczne nie trwały zbyt długo. Co do sporów, to z różnym natężeniem trwają one od czterech lat, a wyborcy ocenią, czy mimo atakowania rządzących był to dobry okres dla Polaków i polskich spraw. Moim zdaniem, był to czas najlepszy od 1989 r.

Prezydent podjął decyzję o dacie wyborów parlamentarnych 6 sierpnia – w dniu, w którym obchodził 4. rocznicę zaprzysiężenia na prezydenta. Jak żaden z jego poprzedników prezydent Duda cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. To jest jego kapitał. Podkreśla się, że jest to prezydentura bardzo pracowita: podpisał 229 ustaw, odbył 104 wizyty krajowe i 22 zagraniczne, przyjął w Polsce 11 głów państw i szefów rządów, skierował do Sejmu ok. 30 projektów zmian w prawie, w tym zapowiedziane w kampanii wyborczej projekty w sprawie przywrócenia wieku emerytalnego, podwyższenia kwoty wolnej od podatku, a także projekty dotyczące pomocy dla frankowiczów, z których jeden został niedawno uchwalony. Ratyfikował i ogłosił 109 umów międzynarodowych, wydał 34 rozporządzenia oraz ułaskawił 18 osób.

Reklama

Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych przyznał 50 awansów generalskich, a ponad 3,5 tys. funkcjonariuszy i żołnierzy otrzymało od niego awans na pierwszy stopień oficerski. Nadał 2 tys. obywatelstw polskich. Przyznał 103 tys. orderów i odznaczeń państwowych, w tym 33 najwyższe – Ordery Orła Białego, 65 Krzyży Zesłańców Sybiru, 624 Ordery Odrodzenia Polski, 634 Złote Krzyże Zasługi, ponad 82 tys. medali za długoletnie pożycie małżeńskie i prawie 14 tys. – za długoletnią służbę. Wręczył 365 nominacji sędziowskich i asesorskich oraz 442 profesorskie. Wydał akty mianowania 26 polskich ambasadorów i przyjął w tym samym okresie 21 listów uwierzytelniających. Udzielił 137 wydarzeniom swojego patronatu honorowego, a 257 razy – patronatu narodowego. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości wysłał 1200 listów gratulacyjnych do osób, które obchodziły w ubiegłym roku setne urodziny, a ponad 700 – do rodziców dzieci urodzonych 11 listopada 2018 r. Z inicjatywy prezydenta ustanowiony został Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W ostatnim roku odbyło się ponadto 11 konferencji tematycznych, zorganizowanych przez prezydencką Narodową Radę Rozwoju, które były poświęcone m.in.: efektom programu „500+” na wsi, opiece nad osobami starszymi, finansom samorządów, stuleciu niepodległości oraz sytuacji polskiej onkologii.

Gdyby to ująć w jednym zdaniu, należałoby napisać, że jest to prezydentura służby dla Polski. Na swój sposób Andrzej Duda jest też prezydentem niezależnym, bo choć rządzi jego ugrupowanie, to zawetował ważne dla Prawa i Sprawiedliwości ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym, a 8 ustaw skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Także w polityce zagranicznej ocena prezydenta jest bardzo dobra. Szczególnie docenić należy inicjatywę tzw. Trójmorza i współpracę w Europie Środkowo-Wschodniej. Najlepiej wypada sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Duda dwukrotnie składał oficjalną wizytę w Białym Domu, przyczynił się do zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w naszym kraju. Zapewne potwierdzi to Donald Trump podczas wizyty w Polsce z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję