Reklama

Wolni, niezłomni, wierni

– Ile razy jestem wśród was, ile razy patrzę na was, na wasze stroje, tradycję, sztandary, na to, jak wychowujecie dzieci, to jestem dumny, że jestem Polakiem, tak jak i wy jesteście dumni – powiedział prezydent RP Andrzej Duda do zebranych na nowotarskim Rynku górali, którzy przybyli z różnych stron świata na uroczystości z okazji 100-lecia Związku Podhalan

Niedziela Ogólnopolska 33/2019, str. 9

Igor Smirnow/KPRP

Jubileuszowe spotkanie, zorganizowane w pierwszą niedzielę sierpnia br. w Nowym Targu, rozpoczęło się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Eucharystię koncelebrował abp Marek Jędraszewski, a wokół stołu Pańskiego zgromadzili się kapłani związani z Podhalem. Metropolitę krakowskiego powitał kapelan Związku Podhalan – ks. Jan Gacek, który piękną gwarą powiedział: – Chcemy tu, w świątyni Serca Pana Jezusa, na tym ołtorzu złozyć syćkie nase górolskie serca. Łotwiyromy je na łościyż z nadziejom, pytajonc piyknie, by przez Twojom posługę Pon Bóg wypełnił je po brzegi łaską tak, cobymy na dalse roki mogli iść i syćkim ludziom scęście wić.

Jest się o co bić

W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał m.in. historię krzyża na Giewoncie i podkreślił: – Krzyż stanął na Giewoncie, by wszyscy podnoszący głowę do góry widzieli, w jakim kierunku trzeba patrzeć i skąd czerpać siły, by przemieniać oblicze tego świata na Boży obraz i podobieństwo.

Po Eucharystii uczestnicy jubileuszowych uroczystości przeszli na Rynek. – Zobacz, to idzie pan prezydent – powiedziała do kilkuletniej dziewczynki starsza pani, wzruszona wizytą Andrzeja Dudy, który szedł ulicą i pozdrawiał mieszkańców Nowego Targu, stojących na chodniku, na balkonach i bijących brawa wyjątkowemu gościowi.

Reklama

O szczególnej roli, jaką odgrywa Związek Podhalan, mówił m.in. prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce – Andrzej Skupień, który po góralsku zauważył: – Tu trza podziękować syćkim, ftorzy działają w tych naszych organizacjach. Bo to jest działanie honorowe, niezapłacone, praca społecno. I przekonywał: – Jest ło co się bić. Cobymy mogli podać następnym pokoleniom te piykne zwycaje, to myślenie, może takie staroświeckie, moze trochę niedzisiejse, ale nase. I zachęcał: – Niechby tak sło dalej, coby podać wiare, stroje, muzyke, sposób rozumienio zycia...

Aktualne przesłanie

Spotkanie było też okazją do przywołania twórczości Władysława Orkana. Fragment „Wskazań dla synów Podhala” recytował potomek Orkana – Maciej Smreczak: „Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią – choćbyś na krańcu świata się znalazł. To tak, jakbyś przeciął żyły żywota”.

Prezydent RP nadał Ordery Odrodzenia Polski współtwórcom i działaczom Związku Podhalan (w latach 1919-39) – Feliksowi Gwiżdżowi i Jakubowi Zachemskiemu. Poinformował także o objęciu Honorowym Protektoratem Prezydenta RP organizacji góralskich i przekazał akty protektoratu oraz pamiątkowe ryngrafy przedstawicielom Związku Podhalan w Polsce, Austrii, Kanadzie, Ameryce Północnej oraz Towarzystwu Przyjaciół Orawy i Związkowi Polskiego Spisza.

Reklama

W przemówieniu, nagradzanym wielokrotnie brawami, Andrzej Duda podkreślał m.in. przywiązanie górali do wolności. Chwalił ich za niezłomność i upór. I zauważył: – W tym wszystkim ogromną rolę odgrywała wiara. I poddanie się Matce Najświętszej, Gaździnie Podhala... Prezydent podkreślił też szczególną cechę górali w podtrzymywaniu tradycji i dokonywaniu właściwych wyborów z tego, co niesie nowoczesność. I dodał: – Życzę wam, żeby ta umiejętność wśród polskich górali na całym świecie – wszędzie tam gdzie są: czy to na polskim Podhalu, na Orawie czy na Spiszu, na Sądecczyźnie czy na Żywiecczyźnie, w Chicago czy w Austrii, w Kanadzie czy w Australii, czy w jakimkolwiek innym miejscu na świecie – żeby ta umiejętność przetrwała. Jeżeli tak będzie, to zawsze będzie można zobaczyć dzieci w góralskich strojach. Dzieci mówiące gwarą, które z dumą będą podkreślały, że są Polakami.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: uczestnicy protestów zdewastowali nowojorską katedrę św. Patryka

2020-06-01 09:27

[ TEMATY ]

USA

Ks. Cezary Chwilczyński

Uczestnicy protestów, które wybuchły w USA po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, zbezcześcili katedrą św. Patryka na nowojorskim Manhattanie. Na ścianach i schodach tej jednej z najbardziej znanych świątyń amerykańskich wypisali sprayem wulgarne oraz wzywające do walki z rasizmem napisy.

Na jednej ze ścian katedry przy 51. Ulicy w Nowym Jorku czerwonymi wypisano czerwoną farbą wulgarne słowo, a obok wandale umieścili napis "BLM", odwołujący się do międzynarodowego ruchu „Black Lives Matter”, którego główną ideą jest przeciwstawianie się przemocy i niesprawiedliwości wobec społeczności Afroamerykanów. Na czarno wypisano też: „Bez sprawiedliwości nie ma pokoju”.

Gwałtowne protesty, podczas których doszło do starć z policją, podpaleń, rabunków, a także ataków na broniących swej własności ludzi i przypadkowych przechodniów, zdarzyły się w ciągu ostatnich kilku dni w 40 miastach USA. Powodem była śmierć 46-letniego czarnoskórego George’a Floyda, który zmarł 25 maja na skutek brutalnej interwencji policji w Minneapolis. Cały świat mógł zobaczyć w mediach zarejestrowaną na wideo scenę, gdy biały policjant przez kilka minut przyciska kolanem gardło zatrzymanego mężczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski przeczytał najmłodszym bajkę z okazji Dnia Dziecka

2020-06-01 18:37

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Dzień Dziecka

Archidiecezja Krakowska /youtube.com

Abp Marek Jędraszewski z okazji Dnia Dziecka przeczytał najmłodszym opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” ze zbioru „Bajki mariackie” autorstwa Ewy Czaczkowskiej. Nagranie wideo, na którym metropolita krakowski czyta opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” opublikowano na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

Kochane dzieci, dzisiaj wasz dzień – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Życzę wam, nie tylko dzisiaj, ale przez wszystkie dni waszego życia, wiele radości, uśmiechu, żeby zawsze byli przy was uśmiechnięci i radośni rodzice, rodzeństwo, przyjaciele i żeby cały ten cudowny okres życia był dla was prawdziwie szczęśliwy – złożył życzenia na końcu nagrania abp Marek Jędraszewski zapewniając, szczególnie dziś, o żarliwej modlitwie w intencji wszystkich dzieci.

Opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” pochodzi ze zbioru „Bajki mariackie” autorstwa Ewy Czaczkowskiej wydanego przez krakowskie wydawnictwo Znak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję