Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2019, str. 8

Pielgrzymka biegowa

Z Rumunii na Jasną Górę

Marian Płaszczyk, mieszkaniec Knurowa, członek Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, corocznie prowadzi pielgrzymki biegowe z miasteczka Knurów w woj. śląskim na Jasną Górę. W tym roku organizuje biegową pielgrzymkę z rumuńskiego Şumuleu Ciuc na Jasną Górę. Pielgrzymi wystartują 17 sierpnia i chcą w biegu sztafetowym dotrzeć na Jasną Górę 23 sierpnia.

17 sierpnia biegacze wystartują z Şumuleu Ciuc – będzie to start honorowy, a 18 sierpnia – oficjalnie z Hargitafürdő na terenie Rumunii, gdzie posługują paulini. Pielgrzymi przebiegną trasę o długości ok. tysiąca kilometrów przez Rumunię, Węgry, Słowację i miasta Polski. Mottem pielgrzymki są słowa papieża św. Jana Pawła II: „Bóg dokonał już rzeczy niezwykłych, trzeba dalej iść w tym kierunku z ufnością i zapałem (...), wierząc w Chrystusa”.

W roku ubiegłym, w dniach 5-8 lipca, biegaczom z Knurowa udało się przeprowadzić pielgrzymkę biegową z Jasnej Góry do Šaština, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Siedmiobolesnej, Patronki Słowacji, w którym od 2017 r. posługują paulini.

Reklama

Muzyczne spotkania

Za opiekę i łaski

Specjalny koncert w Sali Papieskiej zainaugurował II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha. Na akordeonach zagrała młodzież – członkowie Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti-Sentemo z Radzynia Podlaskiego pod dyrekcją Zbigniewa Czuryły, dyrektora artystycznego. Koncert nosił tytuł: „Matce Bożej Królowej Polski za opiekę i otrzymane łaski”.

Orkiestra Arti-Sentemo swoją działalność rozpoczęła w 2013 r. i prowadzona jest przez Stowarzyszenie Melodia-Art. Jej skład tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu Zbigniewa Czuryły z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim (woj. lubelskie). II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha to cykl wydarzeń, które aż do listopada będą się odbywać w Częstochowie i jej okolicach. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater.

Krótko

W sierpniu br. na Jasnej Górze pojawiły się kolejne znaki przypominające o odpowiednim stroju obowiązującym w miejscach świętych. „Wchodząc w progi Boże, pamiętaj o godnym ubiorze” – głoszą plakaty i tzw. potykacze. Kustosz sanktuarium – o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że jest to włączenie się Jasnej Góry w ogólnopolską inicjatywę Akcji Katolickiej, która przypomina o odpowiednim stroju w miejscach świętych. – Ten pozornie zewnętrzny problem niesie ze sobą dużo poważniejszy: problem wewnętrznego usposobienia do relacji z Panem Bogiem – zauważa o. Pastusiak.

Reklama

4 sierpnia br. na Jasnej Górze świętowała 100. rocznicę urodzin s. Janina Więcek, służebniczka starowiejska, wieloletnia sekretarka częstochowskich biskupów. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak. Za jubilatkę modlili się także: o. Józef Płatek – były generał Zakonu Paulinów, ks. inf. Marian Mikołajczyk – długoletni wikariusz generalny i kanclerz częstochowskiej Kurii Metropolitalnej oraz o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry. Jubilatce towarzyszyły siostry ze zgromadzenia oraz rodzina.

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa”, zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze, cieszy się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających sanktuarium. Wystawa zajmuje powierzchnię ok. 900 m2. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającej w Polsce – Myrny Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

Nie tylko w sierpniu. Wszystkim, którzy pragną przybyć na Jasną Górę, a z różnych powodów nie mogą tego uczynić, przypominamy, że na stronie internetowej naszego sanktuarium można oglądać transmisję z tego, co dzieje się na Jasnej Górze. Nasze kamery zainstalowane są bowiem w kilku miejscach klasztoru. Więcej na: www.jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Premier: Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu

2020-04-06 10:41

[ TEMATY ]

premier

youtube.com

Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie - mówił w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu przedstawił informację na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Podczas wystąpienie zwracał uwagę, że dla wielu rodaków wieści z całego świata i z Polski są powodem ogromnej troski. "Tak dzieje się we wszystkich polskich domach" - mówił.

Podkreślał, że rząd robi wszystko, co służy ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

"Sytuacja, szczególnie w Europie Zachodniej powoduje, że mamy w sobie bardzo wiele niepokoju. Widzimy w jaki sposób przyrasta liczba zachorowań w Europie Zachodniej; widzimy, że te przyrostu są bardzo szybkie" - mówił.

Jak dodał one też powodują, że nieuzasadniony optymizm nie jest właściwym podejściem. "Dzisiaj, na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie, ogromnym dodatkowym wysiłkom, rygorom, obostrzeniom dotyczącym dystansowania społecznego, że musimy przestrzegać wielu zasad, procedur. Jesteśmy w dużym stopniu cały czas na początku walki z koronawirusem" - zaznaczył Morawiecki.

Premier dodał, że powoduje to, że "bardzo wiele naszych działań w życiu publicznym, społecznym, gospodarczym musi dopasować się do epidemii". "Musimy walcząc z epidemią jednocześnie starać się budować nowy model życia gospodarczego po to, żeby gospodarka ucierpiała jak najmniej" - podkreślił.

Szef rządu ocenił, że jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną do przestrzegania ograniczeń, to "jestem przekonany, że będziemy w stanie poradzić sobie lepiej niż wiele innych krajów z pandemią koronawirusa".

Morawiecki mówił, że światowi eksperci zwracają uwagę, iż modelowanie rozwoju dalszej sytuacji związanej z epidemią jest obarczone ogromnym marginesem błędu.

"Spodziewamy się że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań" - oświadczył premier. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję