Reklama

Dookoła świata

Koniec autonomii Kaszmiru

Nie ma spokoju w muzułmańskim Kaszmirze należącym do Indii – przeciwnie. Po tym, jak New Delhi odebrało regionowi autonomię, napięcie między Indiami a Pakistanem sięga zenitu. Jest to o tyle niebezpieczne, że oba zwaśnione od ponad 70 lat państwa dysponują bronią nuklearną.

Celem odebrania autonomii było – jak tłumaczy premier Indii Narendra Modi – uwolnienie tego regionu od terroryzmu i separatyzmu i zintegrowanie z resztą Indii. W miejsce stanu Dżammu i Kaszmir (tak nazywał się stan) stworzono dwa terytoria związkowe – Dżammu i Kaszmir oraz Ladakh.

By zapobiec protestom, zatrzymano tam ok. 500 działaczy ruchu separatystycznego; wysłano dodatkowo ponad 200 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, odcięto internet i łączność telefoniczną. Ten krok miał być konieczny: w regionie działają grupy zbrojne, które walczą o jego niepodległość lub przyłączenie do Pakistanu. O ich wspieranie władze Indii oskarżają Pakistan. Teraz uznały, że sytuacja w Kaszmirze jest wrzodem, który trzeba przeciąć.

Reklama

Reakcją Pakistanu było odwołanie ambasadora w Indiach i wydalenie z Pakistanu indyjskiego ambasadora. Zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe. Czy dojdzie do eskalacji konfliktu? Pakistan pewnie będzie podgrzewać atmosferę i straszyć, ale na otwarty konflikt nikt nie ma we władzach tego kraju ochoty, bowiem dysproporcja sił między tymi państwami jest ogromna.

Wojciech Dudkiewicz

Pomysły Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, zapowiada gruntowne zmiany w gospodarce. Jeszcze w tym roku chce znieść moratorium na sprzedaż ziemi rolnej, by w przyszłym roku na Ukrainie pojawił się rynek obrotu ziemią rolną. Na rynek ma trafić 40 mln ha ziemi, którą będą mogli nabywać cudzoziemcy. Zełenski liczy na nich szczególnie na południu kraju, gdzie potrzebne są budowa i rozwój systemów melioracyjnych. Zapowiedział też zainwestowanie 20 mld dol. w infrastrukturę, co pozwoli na modernizację ok. 24 tys. km dróg, remont 15 lotnisk i rozwój 5 portów morskich. Moc produkcyjna zbrojeniówki ma zostać potrojona. Chce też zalegalizować hazard na Ukrainie, zwłaszcza kasyna w hotelach pięciogwiazdkowych. Ma to zapewnić rozwój turystyki nad Morzem Czarnym. – W najbliższych 5 latach nasz kraj zmieni się radykalnie – twierdzi Zełenski.

wd

Sankcje i blokada

Dotkliwe sankcje na władze Wenezueli nałożył prezydent Donald Trump. Specjalnym rozporządzeniem zamroził wszystkie aktywa rządu prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro, a także ponad 100 przedstawicieli i zaufanych wenezuelskiego reżimu, i zakazał Amerykanom prowadzenia z nimi interesów. Równie ostrymi sankcjami Waszyngton objął dotąd niewiele krajów, m.in Kubę i Koreę Północną. Całkowite zamrożenie aktywów USA zastosowały po raz pierwszy od ponad 30 lat. Sankcje uzasadniono utrzymującą się uzurpacją władzy przez Maduro i łamaniem praw człowieka przez lojalne wobec niego władze. W rzeczywistości chodzi o odsunięcie Maduro od władzy. Jaki efekt przyniosą nowe sankcje wobec pogrążonej w kryzysie Wenezueli – to się okaże. USA są zaniepokojone, że w sprawy Wenezueli coraz bardziej angażują się Rosja, Chiny i Iran, które stoją po stronie dyktatora. Trump przyznał, że rozważa też zastosowanie wobec Wenezueli blokady gospodarczej.

Reklama

wd

Uwaga na ISIS

Radość była przedwczesna. Pentagon ostrzega, że tzw. Państwo Islamskie (ISIS) odzyskuje siły. Według Amerykanów, ISIS zbudowało w Syrii i Iraku struktury konspiracyjne, a ich liczebność może sięgać 18 tys. bojowników. Redukcja sił amerykańskich spowodowała osłabienie zdolności bojowych i wywiadowczych państw sojuszniczych w regionie. Islamscy radykałowie mają być szczególnie aktywni na terytoriach północnego Iraku, gdzie wykorzystują polityczny chaos związany ze sporami wśród Kurdów i ich konflikt z irackim rządem. Pozwoliło to bojownikom ISIS na przegrupowanie i odzyskanie zdolności bojowych – ocenia Glenn Fine z Departamentu Obrony USA, cytowany przez amerykańską prasę.

jk

Polka porządzi

Tak istotnego stanowiska we władzach Litwy Polacy nigdy nie mieli. Stanowisko ministra spraw wewnętrznych obejmuje Rita Tamašuniene, nazwisko panieńskie Sadowska (Sadauskaite), dotychczasowa szefowa sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków (AWPL). Obok niej do nowego rządu wchodzi jeszcze Jarosław Narkiewicz, który będzie szefem resortu łączności. AWPL oficjalnie weszła do nowego, drugiego gabinetu Sauliusa Skvernelisa, reprezentującego najsilniejszy w Sejmie Związek Chłopów i Zielonych. Jego pierwszy rząd często wspierała w głosowaniach w parlamencie.

wd

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idź za Chrystusem

Niedziela lubelska 18/2003

Wszechmogący wieczny Boże,
uświęć te gałązki swoim błogosławieństwem i spraw,
abyśmy idąc z radością za Chrystusem Królem,
mogli przez Niego dojść do wiecznego Jeruzalem.
(Modlitwa poświęcenia palm)

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, kojarzy się nierozłącznie z dwoma elementami: poświęcenie palm i czytanie opisu Męki Pańskiej. Liturgia rozpoczyna się od procesji z palmami na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Tłumy wiwatowały na cześć Jezusa Chrystusa, wołały Hosanna, rzucały płaszcze i gałązki palmowe. Wspominając to wydarzenie, wjazd Króla na osiołku, także my przychodzimy z palmami, aby okazać naszą radość i gotowość kroczenia za Chrystusem przez Krzyż do chwały. Szczególnym wyrazem ukazania tej radości są palmy, których nie kupujemy, ale sami je przygotowujemy.
Tradycje przygotowywania własnych palm, dużych i małych, są znane w wielu regionach i parafiach. W tym roku do tej tradycji włączyła się parafia pw. św. Mikołaja w Lublinie. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 25, która znajduje się na terenie tej parafii, przygotowały własne palmy, które brały udział w konkursie. Organizatorkami były katechetki - s. Pompilia, kanoniczka i Anna Wierucka. Przygotowania rozpoczęły się pod koniec marca, zaś w Niedzielę Palmową nastąpiło finałowe rozstrzygnięcie konkursu w czasie uroczystej Mszy św. Wierni, a wśród nich dzieci ze swoimi palmami, zgromadzili się na placu przed kościołem. Po poświęceniu palm w uroczystej i radosnej procesji uczestnicy udali się do kościoła na Eucharystię, w trakcie wysłuchali opisu Męki Pańskiej.
Pomysł okazał się trafny, o czym świadczy spore zainteresowanie - do konkursu zgłoszono ok. 60 palm. Niełatwego zadania wskazania laureatów podjęła się komisja na czele z ks. kan. Czesławem Pacem, proboszczem. Pierwsze miejsce zajęli: Piotr Olech (kl. IV) oraz Wiktoria i Daniel Nowak. Laureatami drugiego miejsca zostali: Anna Adolińska (kl. VI), Karolina Pochwatka (kl. II) i Ola Jagielska (kl. II). Natomiast trzecie miejsce zajęli: Anna Najman (kl. III), Kacper Kapuściński (kl. I) i Amanda Krać (kl. V). Był to pierwszy, i miejmy nadzieję nie ostatni, konkurs palm w parafii św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Od poniedziałku lekcje z TVP także dla uczniów szkół ponadpodstawowych

2020-04-05 12:38

[ TEMATY ]

telewizja

telewizja

W poniedziałek na kanałach TVP rozpocznie się emisja treści edukacyjnych adresowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jest to rozwinięcie projektu "Szkoła z TVP" realizowanego przez ministerstwo edukacji i publicznego nadawcę.

Od 30 marca na czterech kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Historia i TVP Sport emitowane jest pasmo skierowane do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych. Dodatkowo w TVP2 o 11.05 nadawany jest półgodzinny program "Wesoła Nauka" skierowany do przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, a także ich rodziców i nauczycieli.

Jak informuje TVP, 6 kwietnia do dotychczasowej oferty edukacyjnej zostaną dołączone treści dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. W godzinach od 9.00 do 13.00 będzie można je obejrzeć na antenach TVP Kultura i TVP HD. Powtórki – tego samego dnia o 17.00 w TVP Sport i TVP Rozrywka.

Wszystkie wyemitowane audycje będzie można znaleźć również na platformie VOD.TVP.PL.

"Telewizja Polska od początku zawieszenia zajęć w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych intensywnie wspiera działania edukacyjne skierowane do dzieci oraz młodzieży. Poza specjalnymi pasmami w TVP2, TVP ABC i TVP Kultura zostały uruchomione również audycje w serwisie VOD.TVP.PL" – przypomina w komunikacie publiczny nadawca.

Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i w przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję