Pod sztandarem Maryi
We wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny 28 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie zgromadziły się rzesze legionistów z całej archidiecezji, by wspólnie dziękować Bogu za 35 lat istnienia Legionu Maryi w Polsce
Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik; sprawowało ją ponad 40 kapłanów. Witając braci w kapłaństwie oraz legionistów zgromadzonych w świątyni, abp Stanisław Budzik wyraził radość z rozwoju Legionu Maryi w Polsce. – Jesteście świadkami wiary. To dzieło ma już 35 lat, a owoców duchowych doświadczacie na co dzień. Oby przybywało wam młodych – mówił. – Gromadząc się we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, dziękujmy Bogu za serce Maryi ukształtowane na wzór serca Jezusa. Pragniemy, by nasze serca też były tak ukształtowane, byśmy śpiewali „Magnificat” i dziękowali za dobre rzeczy, które nam Bóg uczynił – modlił się Pasterz. W kościele wypełnionym po brzegi wiernymi widać było wiele legionowych proporców. Legioniści z całej diecezji przybyli do kościoła Królowej Polski, aby zamanifestować swoją więź z Maryją i prosić o błogosławieństwo na dalsze lata.
Rys historyczny Ruchu Legionowego w Polsce przedstawiła Maria Pankowska. Wyszczególniła 2 etapy rozwoju Legionu Maryi: lata 1948-52 oraz 1979 – 2014.
Podkreśliła szczególne zasługi Anatola Kaszczuka w przeszczepieniu Legionu Maryi na grunt Polski oraz reaktywowanie go po 27 latach dzięki zachęcie Ojca Świętego Jana Pawła II do rozwoju ruchów katolickich. – Pierwsze prezydium pw. Matki Bożej Płaczącej w Lublinie powstało przy katedrze w 1986 r. Natomiast 3 lata później utworzono Kurię Legionu Maryi. Dużą zasługę w rozwoju Ruchu miał ks. Stanisław Zając – przypomniała Maria Pankowska. W 2002 r. dzięki szczególnemu zaangażowaniu ks. Józefa Sarzyńskiego powstała Regia pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie, której prezydentem została Zyta Zbiczak. W późniejszym okresie obowiązki prezydenta pełniły – Lidia Kozłowska, Maria Wojtanowicz, a obecnie Lidia Kozłowska. W pracach Regii dużą rolę odegrała nieżyjąca już Anna Deres, pełniąca również funkcję prezydentki grupy dziecięco-młodzieżowej.
CZYTAJ DALEJ