Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Egzorcyzmy z helikoptera

Biskup Buenaventury – ponad 300-tysięcznego portowego miasta w Kolumbii, słynącego z przestępczości – odprawił egzorcyzmy nad całym miastem. Uczynił to z pokładu helikoptera użyczonego przez kolumbijską armię. Ostatecznym impulsem do tej, przyznajmy, niezwykłej inicjatywy bp. Rubéna Daría Jaramillo Montoi było morderstwo na 10-latce, którą przed śmiercią okrutnie torturowano.

* * *

Trouw

Efekt sekularyzacji

Niezmiernie przykro widzieć film nakręcony we wnętrzu chrześcijańskiej kiedyś świątyni, w której teraz jest lodowisko. W Holandii to nie wyjątek. Aż 1/5 z 6,9 tys. chrześcijańskich świątyń istniejących w tym kilkakrotnie mniejszym od Polski kraju służy dziś innym celom niż te, dla których zostały wzniesione. W byłych świątyniach znajdują się dziś centra kultury, apartamenty do wynajęcia, magazyny albo sale gimnastyczne. W XIII-wiecznej katedrze w Maastricht można dziś np. kupić książki. Wspólnoty chrześcijańskie coraz częściej borykają się z wysokimi kosztami utrzymania budynków. Wpływ na to ma przede wszystkim sekularyzacja, a co za tym idzie – zmniejszająca się liczba wiernych. W 2017 r. narodowe badanie wykazało, że po raz pierwszy w historii liczba Holendrów, którzy nie deklarują przynależności do konkretnej grupy religijnej, przekroczyła liczbę tych, którzy tę przynależność deklarują.

Kościoły są atrakcyjnymi budowlami ze względu na to, że położone są zwykle w centrach miast, gdzie ceny ziemi są najwyższe. Łatwiej jest przekształcić kościoły wybudowane po 1800 r., bo nie podlegają one tak rygorystycznemu prawu jak te, które zostały wzniesione przed tą datą.

* * *

The Dailywire

Kiedy zaczyna się życie?

Kiedy zaczyna się ludzkie życie? Od momentu poczęcia – powie lub powinien powiedzieć każdy katolik. Część zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych zarzuci, że to efekt wiary, a nie wiedzy, bo nauka ma rzekomo mówić inaczej. Postanowił to sprawdzić jeden z amerykańskich doktorantów renomowanego Uniwersytetu w Chicago – Steven Jacobs. Tematem jego dysertacji było zbadanie, jakie opinie na temat początku ludzkiego życia mają przedstawiciele środowiska naukowego w USA. Okazało się, że jego zdecydowana większość – a badacz dotarł do blisko 3 tys. osób – jest zdania, iż życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia. Co więcej, uważają tak również ci, którzy są „pro choice”, czyli dozwalają zabijanie nienarodzonych.

Reklama

Sam Jacobs jest zadowolony ze swej dysertacji. Jego przeciwnicy – mniej, choć zgodnie z tym, co zapowiadali, gdy poznali plany doktoranta, nie dostanie on pracy na Uniwersytecie w Chicago. Ma nadzieję, że karierę naukową będzie mógł kontynuować na jednej z chrześcijańskich uczelni.

* * *

University of Basel

Najstarszy list chrześcijański

Badacze z Uniwersytetu Bazylejskiego odkryli ponad 1700-letni list, który został napisany przez żyjącego w Egipcie mężczyznę imieniem Arrianus. Adresatem epistoły był mężczyzna imieniem Paulus. Z treści listu wynika, że obydwaj byli wyznawcami Chrystusa. Tym samym jest to najstarszy po Biblii przykład literatury chrześcijańskiej.

List jest krótki, zawiera raptem kilka zdań. Kończące go pozdrowienie wskazuje na chrześcijańskie korzenie jego autora i adresata.

Odkrycie listu można nazwać przełomowym, ponieważ do tej pory pierwszych chrześcijan przedstawiano jako osoby nieco ekscentryczne, wycofane z codziennego życia i ukrywające się z obawy przed prześladowaniami. List dowodzi czegoś przeciwnego. Jest w nim też mowa o wielkim kulcie św. Pawła Apostoła, o czym świadczy imię adresata. Poza wspólnotą chrześcijańską bardzo rzadko dawano dzieciom na imię Paulus.

* * *

Woeld Council of Churches

Na drogach do jedności

Ekumenizmem świętych określono w Konstantynopolu niezwykły dar, który 29 czerwca br. przekazał patriarsze ekumenicznemu Bartłomiejowi I papież Franciszek. Arcybiskup Job, stały obserwator patriarchatu ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów, nie przewidywał, że stanie się uczestnikiem historycznego wydarzenia.

Reklama

Po skończonej Mszy św. Papież zaprosił go do samochodu, którym podjechali pod Pałac Apostolski. Razem weszli do kaplicy papieskiej. Jakież było zdziwienie prawosławnego hierarchy, gdy Franciszek wziął jedyny na świecie relikwiarz z doczesnymi szczątkami św. Piotra i przekazał go w darze patriarchatowi konstantynopolitańskiemu. – Podczas wieczornej modlitwy – tłumaczył Franciszek zaskoczonemu gościowi – doszedłem do wniosku, że ten relikwiarz powinien być nie w Watykanie, ale w Konstantynopolu. Weź go i przekaż mojemu bratu patriarsze Bartłomiejowi – poprosił Ojciec Święty.

Przekazanie jednej z najcenniejszych relikwii Kościoła rzymskokatolickiego Kościołowi prawosławnemu jest wydarzeniem bezprecedensowym. To poważny krok naprzód w kierunku jedności – podkreślił prawosławny arcybiskup.

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję