Reklama

Wiadomości

Chcą podważyć instytucję małżeństwa

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” przygotował projekt ustawy przeciwko obchodzeniu prawa rodzinnego przez środowisko LGBT. Celem proponowanych zmian jest wzmocnienie prawnej ochrony małżeństwa, rodziny i dobra dziecka

Prawnicy przypominają, że art. 18 Konstytucji RP i polskie prawo chronią tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz nie kwestionują oczywistego faktu, że ojcem dziecka jest mężczyzna, a matką – kobieta. Jak podkreśla Instytut „Ordo Iuris”, od wielu lat ruch LGBT podejmuje jednak liczne próby – przed organami zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi – aby podważyć obowiązujący w Polsce porządek prawny i w konsekwencji go zmienić. – Organizacje te dostrzegły, że nie będąc w stanie przeprowadzić ustaw podważających tożsamość rodziny i instytucji małżeństwa drogą parlamentarną, mogą wchodzić na drogę sądową przez wszczynanie postępowań o charakterze precedensowym. To taktyka małych kroków. W Polsce pretekstem do tego jest tzw. transkrypcja obligatoryjna, czyli nakaz przepisywania aktów stanu cywilnego powstałych za granicą – wyjaśnia dr Tymoteusz Zych, członek Zarządu „Ordo Iuris”.

Reklama

Prawnicy „Ordo Iuris” przygotowali petycję zaadresowaną do Ministra Sprawiedliwości. „Do urzędów stanu cywilnego składane są kolejne wnioski o wpis do ksiąg zagranicznych aktów, które są sprzeczne z polskim porządkiem prawnym. Mają one na celu zarejestrowanie układów dwóch osób tej samej płci jako małżeństw albo stwierdzenie – wbrew faktom i polskiemu prawu – że dziecko ma dwie matki lub dwóch ojców” – czytamy w petycji, którą można podpisać na stronie www.maszwplyw.pl .

Autorzy petycji przestrzegają przed daleko idącymi skutkami prób obchodzenia prawa przez organizacje LGBT, którym zależy na wykorzystywaniu polskich sądów, aby zmienić prawo rodzinne. Przykładem może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 października 2018 r., który nakazał przepisanie do polskich ksiąg aktu urodzenia, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. – Otworzył tym samym prawną drogę do uznawania władzy rodzicielskiej dwóch osób tej samej płci. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 4 czerwca 2019 r. – podkreśla prezes Instytutu „Ordo Iuris” mec. Jerzy Kwaśniewski.

„Ordo Iuris” postuluje m.in. likwidację tzw. transkrypcji obligatoryjnej i wprowadzenie do Ustawy Prawo prywatne międzynarodowe dodatkowej, szczegółowej klauzuli porządku publicznego, wykluczającej ponad wszelką wątpliwość możliwość stosowania przepisów prawa obcego dotyczącego związków osób tej samej płci. Proponuje także ujednolicenie sposobu rozumienia rodziny w Ustawie o cudzoziemcach z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. – Liczymy, że petycja spotka się z szerokim odzewem społecznym, a sam projekt będzie procedowany przez rząd – mówi ekspert „Ordo Iuris” dr Marcin Olszówka. Z kolei dr Tymoteusz Zych dodaje: – Jeśli zmiany prawne zawarte w przedstawionym przez nas projekcie nie zostaną przeprowadzone, obywatele mogą dowiedzieć się post factum z mediów o tym, że tożsamość małżeństwa została w naszym kraju podważona bez udziału ich przedstawicieli zasiadających w parlamencie.

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBOS: połowa Polaków docenia politykę państwa wobec rodzin

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Yvonne Weis/ Fotolia.com

Obecną politykę państwa wobec rodzin docenia 49% Polaków, częściej osoby religijne, o prawicowych poglądach i mieszkające na wsi. Zdaniem 40%, do posiadania dzieci najlepiej zachęcić mogą program "Rodzina 500 plus", tanie kredyty dla młodych małżeństw i ulgi podatkowe. Potrzeba jednak także m.in. lepszej dostępności żłobków i przedszkoli oraz pomocy matkom w powrocie do pracy, a także zniżek dla rodzin wielodzietnych.

CBOS stwierdza, że polityka wobec rodziny należała do najmocniejszych punktów rządu Beaty Szydło. Kontynuowanie tej polityki poprzez wprowadzanie nowych rozwiązań prorodzinnych zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Mają to być m.in. program "Dobry Start" (wypłacane raz w roku uczniom 300 zł), gwarancja wypłaty najniższej emerytury dla matek co najmniej czworga dzieci, darmowe leki dla kobiet w ciąży, udogodnienia dla mam–studentek (m.in. prawo do indywidualnego toku studiów), czy premia za szybkie urodzenie kolejnego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe ś.p Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję