Reklama

Wiadomości

Chcą podważyć instytucję małżeństwa

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” przygotował projekt ustawy przeciwko obchodzeniu prawa rodzinnego przez środowisko LGBT. Celem proponowanych zmian jest wzmocnienie prawnej ochrony małżeństwa, rodziny i dobra dziecka

Prawnicy przypominają, że art. 18 Konstytucji RP i polskie prawo chronią tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz nie kwestionują oczywistego faktu, że ojcem dziecka jest mężczyzna, a matką – kobieta. Jak podkreśla Instytut „Ordo Iuris”, od wielu lat ruch LGBT podejmuje jednak liczne próby – przed organami zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi – aby podważyć obowiązujący w Polsce porządek prawny i w konsekwencji go zmienić. – Organizacje te dostrzegły, że nie będąc w stanie przeprowadzić ustaw podważających tożsamość rodziny i instytucji małżeństwa drogą parlamentarną, mogą wchodzić na drogę sądową przez wszczynanie postępowań o charakterze precedensowym. To taktyka małych kroków. W Polsce pretekstem do tego jest tzw. transkrypcja obligatoryjna, czyli nakaz przepisywania aktów stanu cywilnego powstałych za granicą – wyjaśnia dr Tymoteusz Zych, członek Zarządu „Ordo Iuris”.

Prawnicy „Ordo Iuris” przygotowali petycję zaadresowaną do Ministra Sprawiedliwości. „Do urzędów stanu cywilnego składane są kolejne wnioski o wpis do ksiąg zagranicznych aktów, które są sprzeczne z polskim porządkiem prawnym. Mają one na celu zarejestrowanie układów dwóch osób tej samej płci jako małżeństw albo stwierdzenie – wbrew faktom i polskiemu prawu – że dziecko ma dwie matki lub dwóch ojców” – czytamy w petycji, którą można podpisać na stronie www.maszwplyw.pl .

Autorzy petycji przestrzegają przed daleko idącymi skutkami prób obchodzenia prawa przez organizacje LGBT, którym zależy na wykorzystywaniu polskich sądów, aby zmienić prawo rodzinne. Przykładem może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 października 2018 r., który nakazał przepisanie do polskich ksiąg aktu urodzenia, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. – Otworzył tym samym prawną drogę do uznawania władzy rodzicielskiej dwóch osób tej samej płci. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie 4 czerwca 2019 r. – podkreśla prezes Instytutu „Ordo Iuris” mec. Jerzy Kwaśniewski.

„Ordo Iuris” postuluje m.in. likwidację tzw. transkrypcji obligatoryjnej i wprowadzenie do Ustawy Prawo prywatne międzynarodowe dodatkowej, szczegółowej klauzuli porządku publicznego, wykluczającej ponad wszelką wątpliwość możliwość stosowania przepisów prawa obcego dotyczącego związków osób tej samej płci. Proponuje także ujednolicenie sposobu rozumienia rodziny w Ustawie o cudzoziemcach z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. – Liczymy, że petycja spotka się z szerokim odzewem społecznym, a sam projekt będzie procedowany przez rząd – mówi ekspert „Ordo Iuris” dr Marcin Olszówka. Z kolei dr Tymoteusz Zych dodaje: – Jeśli zmiany prawne zawarte w przedstawionym przez nas projekcie nie zostaną przeprowadzone, obywatele mogą dowiedzieć się post factum z mediów o tym, że tożsamość małżeństwa została w naszym kraju podważona bez udziału ich przedstawicieli zasiadających w parlamencie.

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cipriani: siłą społeczeństw jest rodzina

„Tajemnica rozwoju każdego kraju tkwi w rodzinach” – w ten sposób arcybiskup stołecznej Limy wskazał peruwiańskim politykom kierunek, w jakim powinni pójść, gdy chodzi o przyszłość tego kraju. Kard. Juan Luis Cipriani Thorne podkreślił, że tylko prawdziwy dialog, poszukiwanie dobra wspólnego i troska o rodziny, szczególnie te, które bieda zmusza do emigracji, powinny cechować politykę Peru. Zauważył jednocześnie, że gdy władza traci wiarygodność, powinna podjąć refleksję nad faktami, a nie trwać uparcie przy swoich wizjach. Tym samym odniósł się do prób wprowadzenie w tym kraju aborcji i legalizacji związków osób tej samej płci, czego mimo politycznych nacisków, naród zupełnie nie popiera.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję