Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2019, str. 8-9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rodzina Radia Maryja

Nie milczmy, gdy trzeba mówić

W dniach 13-14 lipca br. odbywała się 28. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. W drugim, centralnym dniu spotkania na placu jasnogórskim modliło się ok. 100 tys. słuchaczy toruńskiej rozgłośni wraz z dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem, a także widzów Telewizji Trwam z kraju i zagranicy oraz sympatyków dzieł powstałych wokół Radia Maryja. To najliczniejsza pielgrzymka w ciągu roku na Jasnej Górze. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa, które wypowiedział św. Jan Paweł II: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Tegoroczne modlitewne spotkanie było przebłaganiem za zniewagi, świętokradztwa i bluźnierstwa przeciw Bogu i Matce Najświętszej. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej. Koncelebrowali licznie księża biskupi. Gościem pielgrzymki był premier RP Mateusz Morawiecki. Przybyli m.in. członkowie rządu RP, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, parlamentarzyści Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, samorządowcy, pracownicy Radia Maryja i Telewizji Trwam.

W homilii bp Dec zwrócił uwagę, że obecnie znajdujemy się w rzeczywistości potopu ideologicznego, który zalewa Polskę od Zachodu. Ordynariusz diecezji świdnickiej akcentował, że od wielu lat Europa odcina się od korzeni chrześcijańskich. – Zło panoszy się i rozlewa, podczas gdy dobrzy ludzie milczą, są bierni. Nie milczmy, gdy trzeba mówić. Idąc za wskazaniem papieża Franciszka, schodźmy z wygodnej kanapy, by służyć Ewangelii, by służyć prawdzie i dobru – zachęcał bp Dec. – Dzisiaj na Jasnej Górze, przed tronem Maryi, naszej Matki i Królowej, mówimy „nie” szkodliwej dla rodziny i narodu ideologii gender; mówimy „nie” liberalizmowi moralnemu, zawartemu w programach środowisk LGBT; mówimy „stop” seksualizacji dzieci; mówimy „nie” związkom partnerskim. (...) Chcemy mieć Polskę katolicką i Europę chrześcijańską, chcemy być w Europie, w której będzie się uznawało Boga za gwaranta ładu moralnego w życiu indywidualnym i społecznym, prywatnym i publicznym – podkreślił.

Reklama

Podczas Mszy św. zebrani wysłuchali także słów pozdrowień od papieża Franciszka, które skierował do wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”. List do uczestników pielgrzymki skierował także prezydent RP Andrzej Duda. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Koncertowa „Victoria” z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie pod dyr. Juliana Kwiatkowskiego.

Renowacja

Stare malowidła jak nowe

Na Jasnej Górze trwają prace konserwatorskie przy kolejnych obrazach zdobiących boczny korytarz do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, wiodący od wejścia do Sali Rycerskiej do Kaplicy Różańcowej.

Malowidła w XX wieku zostały przeniesione z chóru zakonnego, któremu zmieniono miejsce i który został przebudowany. Pierwotnie chór zakonny znajdował się w dzisiejszej bocznej nawie Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Dziś chór jest w nowej kaplicy zakonnej, przylegającej do wschodniej ściany Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Reklama

Żmudną renowacją fresków zajmują się studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Patrycja Dądela, Patrycja Wojtyś, Agata Pruciak i Michalina Brzozowska, pod opieką dr. hab. Jacka Stachery, kierownika Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej. Konserwatorzy przybyli na zaproszenie o. Stanisława Rudzińskiego, kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, i Grażyny Lazarowicz, konserwatora dzieł sztuki na Jasnej Górze.

– Prace są bardzo interesujące, gdyż pracujemy przy malowidłach, które są datowane różnie, ale jest to przełom XVII i XVIII wieku. Przypisywane są różnym autorom – opowiada dr Stachera. – Na obrazach przedstawiona jest historia o. Stanisława Oporowskiego, jednego z patronów ojców paulinów, bardzo ważnej postaci dla zakonu, która odegrała istotną rolę w ich kształtowaniu. Doktor Stachera zdradza również, że ciekawym odkryciem, które czeka na potwierdzenie, jest to, iż niektóre malowidła zostały przemalowane ze zmienioną tematyką.

– Z punktu widzenia studenta konserwacji zabytków Jasna Góra to miejsce niezwykle istotne, bardzo ważne w skali naszego kraju i świata – podkreśla Michalina Brzozowska. – Cieszymy się, że mamy zaszczyt tutaj pracować. Nie każdy ma taką szansę i na pewno będziemy to pamiętać przez całe życie.

W zeszłym roku zrealizowano prace przy czterech malowidłach umieszczonych w boazeriach oraz części malowideł ściennych, które znajdują się w przedsionku Kaplicy Różańcowej. W tym roku odnowionych zostanie kolejnych siedem malowideł. Przewidziane są również renowacje malowideł w przyszłym roku.

Krótko

13 lipca br. na Jasną Górę dotarło prawie 1,5 tys. rowerzystów w 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej. Pielgrzymi wyruszyli z ponad 50 miejsc, z różnych zakątków Polski. Wszystkie grupy zgromadziły się pod archikatedrą częstochowską, skąd przejechały Alejami Najświętszej Maryi Panny na błonia jasnogórskie. Koordynatorem pielgrzymki był ks. kan. Jerzy Grochowski. W tym roku po raz pierwszy na pielgrzymkę na dwóch kołach wybrał się biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała.

16 lipca br. Kościół obchodził święto Matki Bożej z Góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Na Jasnej Górze święto to ma rangę uroczystości odpustowej. Na Sumie zgromadzili się pielgrzymi, którzy w ostatnich dniach pieszo dotarli do sanktuarium. Najliczniejszą grupę stanowili pątnicy pieszych pielgrzymek z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego.

16 lipca br. na odpust Matki Bożej Szkaplerznej dotarła także 39. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka. Całą drogę pokonał pieszo również abp Adam Szal, metropolita przemyski. Pielgrzymów witał pochodzący z archidiecezji przemyskiej bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie. Pielgrzymowało 1210 osób.

• W dniach 3-13 lipca br. pielgrzymkę do Polski odbyła amerykańska młodzież z Doylestown. Głównym celem podróży był udział w Paulińskich Dniach Młodych (PDM) w Wielgomłynach oraz zobaczenie ważnych miejsc religijnych i historycznych w Polsce. Pielgrzymi przemierzyli naszą ojczyznę śladami św. Jana Pawła II oraz klasztorów paulińskich. Jednym z najważniejszych punktów całej pielgrzymki była wizyta na Jasnej Górze. Młodzi Polacy z USA po Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej mieli okazję zobaczyć zabytkową klasztorną bibliotekę, przejść wałami jasnogórskimi oraz obejrzeć wystawę w Skarbcu.

www.jasnagora.com

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w TVP1 o 7.00

2020-06-30 17:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Msza św.

transmisja

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Od 1 lipca TVP w programie 1 transmitować będzie codziennie (od poniedziałku do piątku) poranną Mszę św. z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Nie będzie natomiast transmitowana Msza św. o godz. 20.00 w TVP3. Pozostaje codzienny przekaz Eucharystii o godz. 13.30 a w niedzielę o 9.30 w TV Trwam.

- Łączność z Jasną Górą jest bardzo widoczna, jeśli chodzi o oglądalność. Internet pozwala nam prowadzić konkretne statystyki, z których wynika, że duchowych pielgrzymów jest bardzo dużo - powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Przypomina, że Sanktuarium wciąż pozostaje obecne w przestrzeni medialnej m.in. na kanale TVP VOD, YouTubie Jasnej Góry oraz na antenie Radia Jasna Góra. - Cały czas jest dostępny podgląd on-line, można uczestniczyć we Mszy św. i w Apelu Jasnogórskim. Warto zauważyć, że za pośrednictwem Radia Jasna Góra dostępna jest aplikacja, która pozwala na telefonie komórkowym słuchać Jasnej Góry w dowolnym miejscu na świecie - przypomina kustosz.

- Transmisje z Jasnej Góry pomogły przetrwać najgorszy czas izolacji - mówią przybyli dziś do sanktuarium pielgrzymi.
Wśród nich pani Małgorzata z diec. kieleckiej. - Bardzo pomogło mi uczestniczenie we Mszy św. z Jasnej Góry transmitowanej przez telewizję. Duchowo łączyłam się będąc w domu, choć było to zupełnie inne doświadczenie. Człowiek tęsknił, pragnął, żeby jak najszybciej powrócić tutaj - powiedziała pątniczka.

Z przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca badania CBOS wynika, że 60% Polaków zdarzyło się oglądać transmisję Mszy św. w telewizji. Według deklaracji było to najpopularniejsze medium. Z kolei 40% badanych odczuwało brak wspólnotowej modlitwy w kościele. Spośród innych możliwych sposobów uczestniczenia w Mszy najbardziej popularny okazał się Internet.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Caritasu Polska otrzymał Złoty Krzyż Zasługi

2020-07-01 16:51

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum KEP

Ks. Marcin Iżycki

Za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy prezydent Andrzej Duda przyznał dyrektorowi Caritasu Polska ks. Marcinowi Iżyckiemu Złoty Krzyż Zasługi – podał w środę na Twitterze Caritas Polska.

Decyzją biskupów zebranych na 376. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski 6 czerwca 2017 roku ks. Marcin Iżycki został wybrany na funkcję dyrektora Caritasu Polska, instytucji charytatywnej KEP, koordynującej pracę 44 caritasów diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Organizacja udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga także ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski.

"Dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę złotym Krzyżem Zasługi. Został on wręczony przez ministra Andrzeja Derę oraz Zdzisława Sokala, doradcę prezydenta. Odznaczenie przyznano za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy" – podał na swoim Twitterze Caritas Polska.

Ks. Iżycki jest kapłanem diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1998 r. z rąk bp. Kazimierza Romaniuka. Studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, na UKSW, gdzie ukończył studia doktoranckie z misjologii, i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 2006-2008 organizował Dzieło Pomocy "Ad Gentes" i był pierwszym jego dyrektorem. W latach 2007-2008 był konsultorem Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.

W latach 2007–2017 sprawował funkcję dziekana Służby Celnej w Ministerstwie Finansów i kapelana Izb Celnych w Warszawie, Łodzi i w Białej Podlaskiej. Ma stopień młodszego inspektora celnego. W 2016 r. został odznaczony brązową odznaką Zasłużony dla Służby Celnej, a w 2017 r. medalem Milito pro Christo.

W latach 2010-2017 był delegatem abp. Henryka Hosera (SAC) ds. misji, diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych i dyrektorem Wydziału Misyjnego w w warszawsko-praskiej kurii biskupiej. W latach 2011–2017 r. pełnił funkcję dyrektora Dzieła Misyjnego diecezji warszawsko-Praskiej.

Prezydent Andrzej Duda 11 września 2017 r. powołał ks. Iżyckiego w skład Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Krzyż Zasługi to polskie cywilne odznaczenie państwowe nadawane za zasługi dla państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z 23 czerwca 1923 r. Dzieli się na trzy stopnie: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi i Brązowy Krzyż Zasługi. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Lipach przypomina o wierności słowu

2020-07-02 14:30

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Lipy

Matka Boża Lipska

ks. Paweł Borowski

Podczas odpustu ku czci Matki Bożej Lipskiej bp Józef Szamocki przypomniał, że wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by pomnażać chwałę Bożą w świecie, w którym żyjemy.

Zobacz zdjęcia: Odpust w Lipach przypomina o wierności słowu

Wypełnienie tej misji wiąże się z wiernością słowu danemu Chrystusowi, życiem sakramentami i słuchaniem Słowa Bożego. Tylko w ten sposób będziemy jak Maryja wskazywać ludziom na Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję