Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Pierwsza Msza św. po pożarze

15 duchownych w kaskach celebrowało pierwszą po pożarze Mszę św. w katedrze Notre Dame w Paryżu. Na Eucharystię zezwolono z wyjątkowej okazji – 850. rocznicy konsekracji ołtarza w świątyni. Mszę św., transmitowaną przez francuską telewizję, odprawiono w bocznej kaplicy Najświętszego Sakramentu. We francuskiej prasie podkreślono, że ceremonia charakteryzowała się ekstremalną prostotą, a uczestniczyła w niej grupa pracowników, którzy przygotowują świątynię do remontu.

* * *

National Catholic Reporter

Zmuszony do rezygnacji

Sytuacja Kościoła w Chile nie jest łatwa. Niedawno Stolica Apostolska mianowała biskupa pomocniczego dla chilijskiej stolicy – ks. Carlosa Irarrázavala Errázuriza. Kapłan wybór Papieża zaakceptował i przygotowywał się do biskupiej konsekracji. Uroczystość się jednak nie odbyła, bo duchowny zrezygnował albo właściwiej: został zmuszony do rezygnacji. Ks. Errázuriz jako biskup nominat udzielił wywiadu chilijskiemu oddziałowi CNN. Dziennikarz zapytał go m.in. o sprawę nadużyć seksualnych niektórych duchownych i pozycję kobiet w Kościele. Na pierwsze z pytań kapłan odpowiedział, najogólniej rzecz ujmując, że Kościół musi wyciągnąć lekcję z tej sytuacji i nie popełniać już więcej takich błędów. O kobietach stwierdził, że nie powinny wchodzić w rolę mężczyzn. Obrażeni poczuli się także Żydzi, bo ks. Errázuriz przyznał – zgodnie z prawdą – że Chrystus w relacjach do kobiet nie postępował zgodnie z tradycją panującą wtedy w Izraelu. Zaznaczył, że była to tradycja dominacji mężczyzn i jeśli chodzi o religię żydowską, to tak jest po dziś dzień. Słowa te wystarczyły, by rozpętała się burza, której skutkiem jest rezygnacja kandydata na biskupa.

* * *

Settimana News

W Erytrei chcą znacjonalizować katolickie szpitale

Alarmująca jest sytuacja w Erytrei. Władze tego afrykańskiego państwa chcą przejąć wszystkie szpitale i placówki medyczne prowadzone przez Kościół katolicki. W ostatnim czasie urzędnicy państwowi odwiedzili wszystkie placówki i zażądali podpisania zgody na nacjonalizację.

Reklama

Nie wiadomo, jak sprawa potoczy się dalej. Rządzący Erytreą politycy są wściekli na hierarchów katolickich, którzy w niedawnym liście wezwali władze do wdrożenia planu narodowego pojednania oraz reform ekonomicznych, które zatrzymałyby falę emigracji Erytrejczyków. W odpowiedzi rządzący, sięgnąwszy po uchwalone w 1995 r. regulacje prawne, pozwalające państwu w określonych przypadkach przejąć instytucje publiczne od związków wyznaniowych, postanowiły się odegrać, aby pokazać Kościołowi jego miejsce w szeregu.

* * *

Agenzia fides

Tam już prawie nie ma chrześcijan

Liczba chrześcijan na zarządzanych przez Autonomię Palestyńską terenach Zachodniego Brzegu dramatycznie spadła – alarmują aktywiści chrześcijańscy. W wielu miejscach nie ma już w ogóle wyznawców Chrystusa. W Dżaninie np., 26 km na północ od Nablusu, biblijnego Sychem, mieszka 70 tys. ludzi, z których tylko 130 osób to chrześcijanie łacinnicy. Z kolei w Tubasie, gdzie mieszka 40 tys. osób, ochrzczonych jest jedynie 45. Problem dotyczy nie tylko miast. Dajr Ghazala jeszcze 10 lat temu było wioską o sporej obecności chrześcijańskiej, dziś pozostały z niej resztki – na 1,2 tys. mieszkańców tylko 4 jest ochrzczonych. Chrześcijanie wyemigrowali. Powód? Kwestie polityczne i społeczne. Deklaracje władz Autonomii Palestyńskiej, że z jednakowym respektem traktują obywateli, niezależnie od wyznawanej przez nich religii, pozostają tylko na papierze.

* * *

In Terris

Jak powstają fake newsy

W internecie krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji, z którymi bardzo trudno jest walczyć. Sporo fake newsów przedstawia w fałszywym świetle papieża Franciszka. Jedno z takich fałszerstw jest związane z niedawnym poruszającym gestem Ojca Świętego. Otóż Franciszek zaprosił do Watykanu prezydenta i wiceprezydenta Sudanu, aby ich błagać o zakończenie wojny domowej, która pochłonęła już 400 tys. istnień ludzkich, a miliony Sudańczyków wypędziła z domów. Papież klęknął przed politykami i ucałował ich nogi. Gest wzruszający, tyle że przez ludzi niechętnych Papieżowi został przedstawiony jako fakt uznania przez głowę Kościoła poddaństwa wobec islamu. Sudan jest co prawda państwem o większości muzułmańskiej, ale prezydent jest akurat katolikiem, a wiceprezydent – prezbiterianinem. Ten fake news był później powielany w tysiącach miejsc, już bez złej woli, ale z powodu zwykłej ignorancji.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: premier nakazał zamknięcie kościołów

[ TEMATY ]

Kościół

świat

pl.wikipedia.org

Wnętrze katedry w Canterbury

Zamknięte świątynie, zakaz liturgii chrzcielnych i zawarcia związku małżeńskiego, pogrzeby tylko z udziałem najbliższych członków rodziny - to część zaostrzonych przepisów bezpieczeństwa, ogłoszonych w poniedziałkowy wieczór przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

W poniedziałkowy wieczór szef brytyjskiego rządu ogłosił wprowadzenie nowych ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. Restrykcje, zbliżone do tych, które obowiązują obecnie m.in. we Włoszech, zezwalają obywatelom na opuszczenie domów jedynie w niewielu przypadkach, do których zalicza się wyjście do "koniecznej" pracy, czy zakupy spożywcze. Nowe ograniczenia w dużym stopniu dotyczą też świątyń. Mają one zostać zamknięte. Zawieszone jest udzielanie chrztów oraz błogosławienie małżeństw. Pogrzeby mogą być sprawowane jedynie z udziałem najbliższej rodziny zmarłego. Najnowsze przepisy zostały wprowadzone na 3 tygodnie i po tym czasie zostaną podjęte dalsze decyzje.

Wg danych z poniedziałkowego wieczoru, w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano zarażenie koronawirusem COVID-19 u 6650 osób. 335 spośród nich zmarło.

CZYTAJ DALEJ

Indie: dwaj chrześcijanie brutalnie zamordowani przez policję

2020-07-01 15:54

[ TEMATY ]

morderstwo

Indie

Adobe Stock

Mianem „barbarzyńskiej przemocy nie do zaakceptowania” Konferencja Episkopatu Indii określiła bestialskie zabójstwo dwóch chrześcijan przez miejscową policję. Do zdarzenia doszło w stanie Tamil Nadu. Ojciec z synem zostali aresztowani, ponieważ przedłużyli otwarcie sklepu łamiąc tym samym obowiązujące ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Rodzina Jayaraja i jego syna Fenixa zeznała, że już w czasie zatrzymania policjanci zachowywali się nad wyraz agresywnie. Na posterunku mężczyźni zostali skatowani i dopiero po trzech dniach odwieziono ich w agonii do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarli. Sąd Najwyższy stanu Tamil Nadu wszczął śledztwo w sprawie, a zamieszani policjanci zostali zawieszeni w obowiązkach. Dla przejrzystości prowadzonego dochodzenia sprawę postanowiono przekazać do trybunału federalnego. Badana jest także postawa prokuratora i lekarza więziennego, którzy zamiast odesłać pobitych mężczyzn do szpitala wyrazili zgodę na ich zatrzymanie.

Sprawę skatowanych na śmierć protestantów prowadzi jezuicki adwokat o. Sahaya Philomin Raj. Swe oburzenie wyraziło wiele organizacji i stowarzyszeń chrześcijańskich w całych Indiach. Na ulice wyszły też marsze protestacyjne przeciwko wzrastającej brutalności policji i jej rosnącej bezkarności. Manifestujący domagają się sprawiedliwego i przejrzystego procesu oraz przykładowego ukarania winnych.

CZYTAJ DALEJ

Polak z sercem - dary zebrane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży trafiły do Polaków na wschodzie

2020-07-02 13:21

[ TEMATY ]

Wschód

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Polak z sercem

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Ponad 24 tony żywności, przyborów szkolnych i środków czystości trafiło do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Udało się zebrać prawie 35 tysięcy zł., które przekazano najbardziej potrzebującym rodakom. Dobiegła końca II edycja akcji charytatywnej Polak z Sercem, którą zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Oprócz zbierania darów prowadzono również zbiórki pieniężne zainicjowane przez „FUNDACJĘ DLA MŁODZIEŻY”. Caritas Polska udostępniła specjalny numer, pod którym za pośrednictwem SMS-a można było wesprzeć rodaków na wchodzie. W sumie zebrano ponad 35 tys. zł. Dary i środki finansowe trafiły m.in. do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnych i starszych żyjących w okolicach Lwowa i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie oraz do potrzebujących Polaków w Grodnie i Brześciu na Białorusi. W inicjatywę zaangażowało się ponad 1200 wolontariuszy z 22 diecezji.

„Po sukcesie pierwszej edycji akcji Polak z Sercem, podjęliśmy ją jeszcze raz. Okazało się, że podwoiliśmy wynik z poprzedniego roku. Dobro zaprocentowało i mogliśmy pomóc wielu naszym rodakom za wschodnią granicą” – mówi Patryk Czech, Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

To już II edycja akcji Polak Sercem. W poprzednim roku zebrano 12 ton żywności w 16 diecezjach. Wówczas w akcji brało udział prawie 600 wolontariuszy.

Część darów, z racji pandemii, trafiła do podopiecznych braci kapucynów w Warszawie i braci albertynów w Krakowie.

Patronat honorowy nad działaniami objęli: Senator RP – Pani Maria Koc, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, bp Marek Solarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM oraz abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup metropolita lwowski.

Zobacz
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję