Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jubileusze

Wdzięczność wobec Boga

O jciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, oraz o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, wraz ze współbraćmi dziękowali Bogu 18 czerwca br. za 25 lat kapłaństwa. – Przede wszystkim wdzięczność wobec Boga za dar powołania kapłańskiego, które nierozerwalnie złączone jest także z powołaniem paulińskim – podkreślił o. Chrapkowski. – W sercu każdego kapłana w takim momencie pierwsza jest wdzięczność Panu Bogu za to, że mogliśmy dotrwać do tego dnia, że mamy udział w Chrystusowym kapłaństwie – powiedział o. Waligóra. – A z drugiej strony jest, oczywiście, świadomość wyzwań, które stoją przed nami, świadomość tego, że z dniem jubileuszu nic się nie kończy, że to jest jakiś etap, który się zamyka, ale też otwarcie na to, co Pan dalej dla nas gotuje i czego od nas oczekuje – dodał.

Wraz z ojcami generałem i przeorem jubileusz obchodzili: o. Wiesław Zając, o. Damian Ostoja-Lniski, o. Jan Stankiewicz, o. Albert Waśniowski, o. Sławomir Trzmielewski, o. Krzysztof Drybka, o. Maksymilian Melonek, o. Dominik Lejman i o. Botond Bátor. Do świętowania jubileuszu ojcowie, posługujący w placówkach paulińskich na całym świecie, wybrali Jasną Górę – miejsce w ich sercu najważniejsze. Przede wszystkim dziękowali Bogu za powołanie, a ludziom postawionym na ich kapłańskiej drodze – za wsparcie i życzliwość.

12 czerwca w Narodowym Sanktuarium ziemi słowackiej w Szasztynie jubileusz 20-lecia kapłaństwa obchodziło 8 ojców paulinów: o. Bogusław Sroka, o. Samuel Pacholski, o. Martin Lehoncak, o. Ireneusz Wybraniak, o. Ryszard Kowalski, o. Szymon Botul, o. Paweł Stępkowski oraz o. Piotr Duś.

Reklama

* * *

Rocznica

W 80. urodziny Krzysztofa Zanussiego

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych – Krzysztof Zanussi przeżywał 14 czerwca br. na Jasnej Górze 80. rocznicę urodzin. Jubileusz połączony był z III Colloquium z Teologii Mediów „Zanussi – hagiograf”. Reżyser wraz z małżonką Elżbietą uczestniczył we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – To wielki zaszczyt i wielka radość. Ta rocznica jest, oczywiście, sama w sobie smutna, bo każda rocznica jest znakiem przemijania, a przemijanie jest tą smutną stroną naszej egzystencji. Ale że to jest na Jasnej Górze, to wynika z tego dużo nadziei – podkreślił Zanussi.

Mszy św. przewodniczył ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. – Chcemy uwielbiać Boga i dziękować za dar życia i dzieła pana profesora, za jego odwagę świadka, który w świecie dzisiejszej kultury ma odwagę głosić ewangeliczne i chrześcijańskie wartości przez swoje mistrzostwo filmowe. Dziękujemy Bogu za mistrzostwo artysty, który ubogaca dzisiejszą polską i światową kulturę w prawdziwe dzieła – powiedział ksiądz profesor. Organizatorem jubileuszu był o. dr Michał Legan, paulin.

* * *

Krótko

14 czerwca br. ok. 800 osób chorych na cukrzycę wzięło udział w 28. Pielgrzymce Diabetyków. Mszę św. odprawił ks. Mirosław Danielski, nowy kapelan krajowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Reklama

15 czerwca br. jubileusz 150 lat istnienia w Polsce obchodziło Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. 34. ogólnopolska pielgrzymka wspólnoty zgromadziła kilka tysięcy osób. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw arcybractwa. Obecni byli dyrektorzy krajowi: ks. Józef Gaweł, sercanin, i m. Maria Bernadeta Wysocka, wizytka.

• W dniach 15-16 czerwca br. o wolność od nałogów i odnowę moralną narodu polskiego modlili się uczestnicy 38. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. Głównym organizatorem pielgrzymki był bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

16 czerwca br. odbyła się 20. Jubileuszowa Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Obecna była Magdalena Buczek, założycielka kółek. Eucharystii przewodniczył biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy, a koncelebrował dyrektor Radia Maryja – o. Tadeusz Rydzyk.

17 czerwca br. z inicjatywy częstochowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na Jasnej Górze odsłonięto tablicę upamiętniającą Orlęta Lwowskie. Tablica, ufundowana z okazji 100. rocznicy walk we Lwowie, znalazła swoje miejsce obok pomnika Sybiraków przy kaplicy Pamięci Narodu.

17 czerwca br. odbyło się 5. spotkanie z cyklu „Jasnogórski Prymas w drodze na ołtarze”, organizowanego przez o. Mariusza Tabulskiego OSPPE, dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Zaprezentowano albumową publikację „Kardynał Stefan Wyszyński 1901-1981”, wydaną wspólnie przez IPN i Instytut Prymasowski.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w TVP1 o 7.00

2020-06-30 17:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Msza św.

transmisja

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Od 1 lipca TVP w programie 1 transmitować będzie codziennie (od poniedziałku do piątku) poranną Mszę św. z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Nie będzie natomiast transmitowana Msza św. o godz. 20.00 w TVP3. Pozostaje codzienny przekaz Eucharystii o godz. 13.30 a w niedzielę o 9.30 w TV Trwam.

- Łączność z Jasną Górą jest bardzo widoczna, jeśli chodzi o oglądalność. Internet pozwala nam prowadzić konkretne statystyki, z których wynika, że duchowych pielgrzymów jest bardzo dużo - powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Przypomina, że Sanktuarium wciąż pozostaje obecne w przestrzeni medialnej m.in. na kanale TVP VOD, YouTubie Jasnej Góry oraz na antenie Radia Jasna Góra. - Cały czas jest dostępny podgląd on-line, można uczestniczyć we Mszy św. i w Apelu Jasnogórskim. Warto zauważyć, że za pośrednictwem Radia Jasna Góra dostępna jest aplikacja, która pozwala na telefonie komórkowym słuchać Jasnej Góry w dowolnym miejscu na świecie - przypomina kustosz.

- Transmisje z Jasnej Góry pomogły przetrwać najgorszy czas izolacji - mówią przybyli dziś do sanktuarium pielgrzymi.
Wśród nich pani Małgorzata z diec. kieleckiej. - Bardzo pomogło mi uczestniczenie we Mszy św. z Jasnej Góry transmitowanej przez telewizję. Duchowo łączyłam się będąc w domu, choć było to zupełnie inne doświadczenie. Człowiek tęsknił, pragnął, żeby jak najszybciej powrócić tutaj - powiedziała pątniczka.

Z przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca badania CBOS wynika, że 60% Polaków zdarzyło się oglądać transmisję Mszy św. w telewizji. Według deklaracji było to najpopularniejsze medium. Z kolei 40% badanych odczuwało brak wspólnotowej modlitwy w kościele. Spośród innych możliwych sposobów uczestniczenia w Mszy najbardziej popularny okazał się Internet.

CZYTAJ DALEJ

Irlandia: 6666 ofiar aborcji w pierwszym roku po jej legalizacji

2020-07-02 09:41

[ TEMATY ]

aborcja

ciąża

dzieci nienarodzone

adobe.stock.pl

Aborcja Eugeniczna narusza godność człowieka oraz prawo do życia

6666 nienarodzonych dzieci zabito w wyniku aborcji w zeszłym roku w Irlandii, w czasie pierwszego roku obowiązywania nowej ustawy pozwalającej na praktycznie nieograniczone przerywanie ciąży. Irlandzki departament zdrowia poinformował, że 24 aborcje przeprowadzono ze względu na poważne zagrożenie życia lub zdrowia matki.

Według danych irlandzkiego rządu, 6542 aborcje dotyczą tak zwanych „wczesnych ciąż”, w których rozwijający się płód nie osiągnął 12. tygodnia życia, 24 aborcje – ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia matki. Kolejne 100 dzieci zostało zabitych, z powodu, jak oficjalnie ujęto, „stanu wpływającego na płód, który może prowadzić do jego śmierci przed lub w ciągu 28 dni od porodu”.

Zdaniem Liama Gibsona z brytyjskiego Stowarzyszenia Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC), liczba aborcji jest „naprawdę szokująca”, a ta przytłaczjąca statystka mówi dużo o współczesnym irlandzkim społeczeństwie. Jak zaznaczył, poza ujawnionymi liczbami warto też pamiętać, że „każda z tych 6666 aborcji była świadomym aktem śmiertelnej przemocy wymierzonej w zupełnie niewinną i niepowtarzalną istotę ludzką”.

Aborcja została zalegalizowana w Irlandii w wyniku referendum, jakie przeprowadzono w maju 2018 r. Tylko jedna trzecia obywateli tego kraju głosowała przeciwko aborcji, a ponad 66 proc. opowiedziało się za usunięciem z Konstytucji prawa ochrony nienarodzonych dzieci. „Żaden rząd, żadne państwo, niezależnie od referendum, nie może znieść danego przez Boga prawa do życia nawet jednego członka rodziny ludzkiej” – skomentował Gibson.

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że ogłoszona oficjalnie przez rząd irlandzki liczba aborcji w tym kraju, składająca się z samych szóstek, w sposób symboliczny nawiązuje do fragmentu Apokalipsy św. Jana: „Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć” (Ap 13 18).

CZYTAJ DALEJ

Kard. Pell: Kościół to nie biznes, ale nie ma zgody na niegospodarność

2020-07-02 14:27

[ TEMATY ]

kard. Pell

Włodzimierz Rędzioch

Kościół to nie biznes, ale to nie usprawiedliwia naszej niegospodarności, a tym bardziej korupcji – uważa kard. George Pell, były szef Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, który zajmował się reformą finansów watykańskich.

„Pamiętajmy, że Jezus bardziej od hipokryzji potępiał tylko miłość bogactw. Jedynie na sprzedawców i bankierów użył bicza” – zaznaczył hierarcha.

Jako świadkowie Chrystusa powinniśmy być tym bardziej przejrzyści, uczciwi i skuteczni. „Żeby przedsięwzięcia Kościelne działały potrzebujemy ludzi świętych o dużym zapale, ale równie ważna jest wizja i umiejętność wcielania jej w życie, korzystania z finansów i niezbędnych narzędzi” – powiedział purpurat.

Kobiety, monety i fiolety – to w zabawny sposób ujęte trzy pokusy, które trapią duchownych. Zdaniem kard. Pella to „monety” powinny znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. „Byłem zdumiony, gdy wkrótce po przybyciu do Rzymu dowiedziałem się, że Matka Teresa z Kalkuty powiedziała, iż dla duchowieństwa istnieją dwa wielkie wyzwania: jedno dotyczy seksualności, a drugie pieniędzy – wspomina kard. Pell. - Uważała, że niebezpieczeństwa związane z pieniędzmi są większe i silniejsze niż te związane z seksualnością”.

Kard. Pell został mianowany przez papieża Franciszka w 2014 roku na pierwszego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, któremu powierzono nadzorowanie i reformowanie finansów Watykanu. W 2017 roku wrócił on do rodzinnej Australii, aby stawić czoła zarzutom wykorzystywania seksualnego. Po długotrwałej batalii prawnej, w wyniku której spędził ponad rok w więzieniu, kardynał został w kwietniu tego roku uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy ze wszystkich postawionych mu zarzutów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję