Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Opowiedzieli o Ziemi Świętej

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2019, str. 7

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Monika Jaworska

Podczas prelekcji o Ziemi Świętej

Podczas prelekcji o Ziemi Świętej

O pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej opowiedzieli dwaj prelegenci, którzy gościli w kinie Teatr Elektryczny w Skoczowie: burmistrz tego miasta Mirosław Sitko oraz wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. G. Morcinka Wojciech Grzebielec. W ponad 2-godzinnej prezentacji pokazali fotografie z różnych miejsc, po których poruszali się biblijni bohaterowie – głównie z Izraela i Palestyny – i omawiali je. Część zdjęć była z pielgrzymek z udziałem dziekana ks. Ignacego Czadera z Pogórza.

– Moja przygoda z Ziemią Świętą rozpoczęła się w 2002 r. Byłem już tam 5 razy. Podczas pielgrzymowania widziałem np. grotę Zwiastowania, czyli fragment domu, w którym miało dokonać się Zwiastowanie. Warto zauważyć, że ludzie w Nazarecie mieszkali w grotach. I one będą Panu Jezusowi towarzyszyć całe życie: w grocie się począł, urodził, w niej został pochowany i zmartwychwstał – zauważył Wojciech Grzebielec. Burmistrz był raz w Ziemi Świętej.

Reklama

– Pamiętam, gdy z Jerozolimy jechaliśmy autobusem przez ogromną pustynię – widzieliśmy jej bezkres, wszędzie piaski. Przez tę właśnie pustynię szła Maryja do Elżbiety, pokonując samotnie dystans 140 km. Wydaje się to niemożliwe i pokazuje, że w tym był plan Boży – zauważył Mirosław Sitko, prezentując fotografie pustyni i wiele innych.

Prezentację oglądali także przedstawiciele organizatorów – prezes Koła PTTK w Skoczowie Krzysztof Greń oraz dyrektor MCK Integrator Julia Raszka. – Niejednokrotnie odwiedzając Ziemię Świętą, albo pogłębiamy swoją bliskość z Bogiem, albo też się od niego oddalamy. Czasem coś, co namacalne, tak naprawdę nie pozwala się przybliżyć. Zdarza się, że jakieś wyobrażenia się rozpływają. A bywa też tak, że np. dotykając schodów, po których chodził Jezus Chrystus i które widzimy na zdjęciu, przybliżamy się do Boga tak bardzo, że już się nie da zrobić kroku w tył. Zespalamy siebie ze świętością wtedy, kiedy znajdujemy Ziemię Świętą w sobie – podkreśliła Julia Raszka, zachęcając widzów, aby przy okazji Świat Wielkanocnych sięgali do Pisma Świętego, także pod kątem topografii, i poczytali, co wydarzyło się w prezentowanych miejscach.

– Mówimy najczęściej o Palestynie, Izraelu, ale Ziemia Święta jest szersza: to też Liban, Syria, Jordania, część Egiptu z górą Synaj i Południowa Turcja – dodała dyrektor.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu prelekcji multimedialnych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Koło Miejskie w Skoczowie we współpracy z Miejskim Centrum Kultury ,,Integrator”.

2019-05-08 08:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami Zmartwychwstałego

Niedziela wrocławska 16/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

sognolucido/pl.fotolia.com

Po swym zmartwychwstaniu do wniebowstąpienia Jezus przez czterdzieści dni ukazywał się apostołom i innym uczniom. Teologowie nazywają te spotkania chrystofaniami. Po dwóch tysiącach lat pielgrzymi chętnie odwiedzają miejsca naznaczone obecnością zmartwychwstałego Pana. Jak wyglądały one przez wieki? Czym dziś przeciągają uwagę pielgrzymów? Sprawdźmy, zaglądając do nich z Biblią w ręku.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję