Reklama

Z życia diecezji

Ojciec Święty Jan Paweł II apelował o pokój i wstrzymanie działań zbrojnych wobec Iraku, jednak wojna jest dziś faktem. Wobec eskalacji konfliktu i coraz większej liczby ofiar, w tym wśród ludności cywilnej, Papież woła o to - jak stwierdził kardynał Pio Laghi - "by przede wszystkim modlić się o pokój, gdyż reszta jest w ręku Boga". To wezwanie podjęte zostało z wielką gorliwością przez katolików na całym świecie, również w parafiach naszej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa o pokój...

...w Głogowie
W dniach 21-23 marca odbyło się czuwanie modlitewne w intencji pokoju przy relikwiach św. o. Pio w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie, które udostępnił proboszcz ks. Jerzy Kordiak ze Zbąszynka. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ks. Hubert Relich. Spotkanie modlitewne rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzoną przez Trzeci Zakon św. Franciszka oraz Odnowę w Duchu Świętym. Po Adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie Liturgią Godzin odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył proboszcz ks. Stanisław Jaworecki. Wierni rozważali kolejne stacje Męki Pana Jezusa w oparciu o teksty autorstwa św. o. Pio. Następnego dnia relikwiarz świętego Kapucyna przeniesiony został do kaplicy przy ul. Staromiejskiej, gdzie odbyło się czuwanie modlitewne Sióstr Służebniczek Dębickich. Natomiast w niedzielę podczas każdej Mszy św. modlono się o pokój za przyczyną św. o. Pio. Na zakończenie Eucharystii celebrans błogosławił wiernych relikwiami Świętego, po czym istniała jeszcze możliwość indywidualnej modlitwy i ucałowania relikwiarza. Było to niewątpliwie duże przeżycie dla wiernych, wśród których wielu nie kryło prawdziwego wzruszenia.
Choć wojna trwa nadal i wciąż potrzeba modlitwy o pokój i choć tyle jest różnych problemów w naszym kraju, a sami doświadczani jesteśmy w życiu osobistym różnymi kłopotami, to pamiętajmy jednak, że św. o. Pio zachęca nas do ufności Bogu Najwyższemu i pełnej nadziei odwagi: "Słusznie, że Pan, gdy doświadcza nas swoimi krzyżami i cierpieniami, zawsze pozostawia w naszym sercu promyk światła, dzięki któremu ciągle zachowuje się wielką ufność w Niego i dostrzega się Jego bezgraniczną dobroć. (...) Nabieraj otuchy i nie bój się niczego. Jezus jest z Tobą przez cały czas, więc czego trzeba się obawiać?".

Waldemar Hass

...w Zielonej Górze
25 marca wieczorem alianckie samoloty i śmigłowce atakowały jednostki elitarnej Gwardii Republikańskiej broniące Bagdadu i Saddama Husajna. Siły sojusznicze coraz bardziej posuwały się w głąb kraju. Stacje telewizyjne pokazują wystraszoną ludność, która z jednej strony nie chce więcej dyktatury, a z drugiej boi się jawnie występować przeciw Husajnowi. Władze wojskowe poinformowały o używaniu przez Husajna dzieci i osób cywilnych jako żywych tarcz. Podczas trwającej od sześciu dni operacji militarnej wojsk amerykańskich i brytyjskich w Iraku wzięto do niewoli około 3, 5 tys. irackich żołnierzy, a prawdopodobnie 600 osób z ludności cywilnej i wojskowej jest zabitych. Zginęło już co najmniej 39 żołnierzy sił sojuszniczych, a 20 uważa się za zaginionych.
Przez świat przelewają się demonstracje i wiece pokojowe. Ludzie wyrażają swój sprzeciw wobec przelewu krwi i przemocy. Papież Jan Paweł II wielokrotnie apelował o pokój: "Nigdy nie jest za późno, by się zrozumieć i rozmawiać" (16 marca, Anioł Pański). Po rozpoczęciu działań wojennych Ojciec Święty przede wszystkim wzywał wszystkich wiernych do modlitwy w intencji pokoju. Na te wezwanie odpowiedziało Katolickie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza", które zorganizowało czuwanie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Tutaj co pół godziny inne grupy prowadziły modlitwę o pokój przed Najświętszym Sakramentem. W czuwanie zaangażowały się oprócz "Tęczy": Eucharystyczny Ruch Młodych, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Akcja Katolicka oraz "Warsztaty w drodze". Modlitewne czuwanie zakończyła Msza św., której przewodniczył ks. prał. Zbigniew Stekiel.
25 marca to Dzień Świętości Życia. W czasie każdej wojny świętość ta jest naruszana. Będąc bezradni wobec wojny, możemy się jednak modlić. Dzięki modlitwie wiele się może zmienić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Magdalena Kozieł

Zielona Góra

Poezja i rysunek

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 26 marca odbyło się spotkanie z Czesławem Sobkowiakiem i Agnieszką Graczew promujące tomik poezji Rozmowa z Rimbaudem. Już przed spotkaniem autor rozmawiał z licznie przybyłą młodzieżą i podpisywał książki. Cz. Sobkowiak debiutował na łamach Nadodrza w 1967 r. i od tej pory wydał już kilka tomików poetyckich, m. in.: Okolice słońca, Wstęp do milczenia, Wszystko tu jeszcze, Postać w bieli. Jest także tłumaczem na język rosyjski i krytykiem literackim dobrze znanym nie tylko mieszkańcom Ziemi Lubuskiej.
Agnieszka Graczew - autorka rysunków znajdujących się w najnowszym tomiku wyjaśniła zgromadzonym, jak zrodził się pomysł na szkice. - Dokładnie analizowałam wiersze Czesława Sobkowiaka zanim dopasowałam do nich rysunki. Zastanawiałam się, jakie mogą być ukryte myśli i pragnienia autora. Poezja bowiem to rytmiczność, a rysunki powinny się do niej dopasować - powiedziała artystka. Osoby, które nie zapoznały się dotychczas z dziełami malarki, miały okazję zobaczyć jej obrazy zaprezentowane na spotkaniu.
Promocji towarzyszyli grą na gitarze Wojciech Jurkiewicz i Bartosz Wesołowski, uczniowie Szkoły Muzycznej z Zielonej Góry. Młodzi wykonawcy pod kierownictwem Hanny Kowalik zdobyli już nagrody w wielu prestiżowych konkursach gitarowych. Poezję z najnowszego tomiku recytowali Karolina Górka, Adrian Kowalik, Barbara Ratajczak i Dominika Szmytkiewicz, uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze.

Reklama

Monika Owczarek

Głogów

20 marca w sali im. M. Kaczkowskiego na Zamku Książąt Głogowskich odbyło się zebranie dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych Ziemi Głogowskiej. Celem spotkania, którego inicjatorem był duszpasterz nauczycieli rejonu głogowskiego ks. Tadeusz Wołoszyn, było nawiązanie współpracy duszpasterza nauczycieli z dyrektorami poszczególnych placówek, integracja środowiska oraz zaproszenie na tegoroczne rekolekcje dla nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty rejonu głogowskiego, które odbyły się w dniach 3-5 kwietnia w kaplicy Centrum Ochotników Cierpienia. Po modlitwie ks. T. Wołoszyn przybliżył postać patronki nauczycieli - bł. Natalii Tułasiewicz, a następnie przy kawie, w nieco swobodniejszej atmosferze, głos zabierali m.in.: Maria Biniarz - naczelnik wydziału oświaty powiatu głogowskiego, Marek Rychlik - członek zarządu tegoż powiatu oraz wiceprezydent miasta, który krótko przedstawił propozycje pewnych zmian w funkcjonowaniu poszczególnych wydziałów oświaty oraz zapowiedział pierwsze wspólne gminno-powiatowo-miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Wystąpieniom towarzyszyło przekonanie o potrzebie integracji środowiska pracowników oświaty. W. H.

Reklama

Gorzów Wlkp.

Wykład na temat "Religie na pograniczu polsko-niemieckim" zaprezentował 26 marca w sali gorzowskiego KIK-u przy ulicy Obotryckiej dr Wojciech Sadowski. Prelekcja emerytowanego pracownika Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta stanowiła autorską próbę zdiagnozowania rozmaitych form współistnienia i wzajemnego przenikania się wielu wyznań na naszym przygranicznym gruncie. Wykład, jak sam podkreślił autor, był raczej "spojrzeniem socjologicznym" na wytyczone w tytule zagadnienia, niż rysem historycznym. Opierając się na swoim bogatym doświadczeniu, Wojciech Sadowski ukazywał m.in. liczne procesy społeczno-kulturowe zachodzące na przełomie kilkudziesięciu ostatnich lat w naszym województwie, mające wpływ na obecny kształt stosunków międzywyznaniowych. Omawiał zarówno fakty mówiące o powstawaniu poszczególnych wspólnot religijnych, jak i sposobach korelacji poszczególnych wyznań. Liczne wątki autobiograficzne oraz kontrowersyjne uwagi wzbudziły w słuchaczach potrzebę pytań i dyskusji, które miały miejsce po zakończeniu wykładu. J. L.

Nowa Sól

21 marca w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli odbyło się wielkopostne nabożeństwo młodzieżowej Drogi Krzyżowej przygotowane przez duszpasterza młodzieży ks. Jerzego Waścińskiego, młodzież z KSM-u oraz s. Zofię SJ. Przy płonących lampkach oliwnych na kanwie muzyki Vangelisa i J. M. Jarrea z elementami światłocienia młodzież rozważała Mękę Jezusa. Teksty do rozważania XV stacji Drogi Krzyżowej napisał Mateusz Rokosz (KSM). XV stacja - Zmartwychwstanie Jezusa przy muzyce G. F. Heandla - Alleluja - z oratorium Mesjasz uświadomiła uczestnikom, że krzyż, każde cierpienie podjęte z Jezusem ma koniec w zmartwychwstaniu, w spotkaniu z Miłością. Młodzież z nowosolskiego KSM-u poprowadziła też rozważania Drogi Krzyżowej 28 marca w kościele pw. św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim na zaproszenie proboszcza ks. kan. Tadeusza Szewczyka.

Jednym zdaniem

25 marca w międzyrzeckim ratuszu spotkali się przedstawiciele władz miejskich, służb komunalnych oraz proboszczowie parafii w celu omówienia przygotowań do obchodów milenium śmierci Męczenników Miedzyrzeckich.

26 marca w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli podczas wieczornej Mszy św. wierni złożyli przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego.

W dniach 27 i 28 marca w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie odbyły się rekolekcje wielkopostne dla osób odpowiedzialnych za życie społeczne, które poprowadził ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz.

W dniach od 28 marca do 11 kwietnia bp Paweł Socha poprowadził rekolekcje wielkopostne dla Polonii amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych.

29 marca bp Adam Dyczkowski wziął udział w obchodach 5. rocznicy powstania diecezji legnickiej.

30 marca w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski przewodniczył uroczystym obchodom 10-lecia kapituły katedralnej.

W dniach od 31 marca do 2 kwietnia w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie ks. dr Andrzej Draguła poprowadził rekolekcje wielkopostne dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Administracji Publicznej.

1 kwietnia w zielonogórskim Klubie Inteligencji Katolickiej odbył się wykład Poli Kuleczki pt. "Misterium Krzyża".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

W maju 2023 r. TK Hiszpanii orzekł, że obowiązująca ustawa aborcyjna jest zgodna z konstytucją. Jego sędziowie stwierdzili, że przerwanie ciąży może zostać przeprowadzone w sytuacji, kiedy nie dochodzi do przypadku zmuszania kobiety do aborcji. Orzeczenie TK w tej sprawie pojawiło się blisko 13 lat od skargi złożonej do tego organu.

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Piknik Rodzinny

2024-05-09 09:37

plakat organizatorów

    Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej organizuje Piknik Rodzinny. W sobotę 18 maja w Krakowie, przy ul Podzamcze 8. Będzie się działo!

    Organizatorzy zapraszają na Mszę św. na godz. 12. A po wspólnej modlitwie, o 13. Nastąpi rozpoczęcie pikniku. Będzie m.in.: pokaz karate, animacje dla dzieci, występ zespołu animacyjnego, losowanie nagród na zakończenie gry terenowej, przedstawienie Wspólnoty Rodzin z Choczni, z koncert zespołu „niemaGotu”. Wśród atrakcji: malowanie twarzy i stylizacja włosów, modelowanie balonów, smaczne przekąski, występy zespołów, stoisko z lodami, tańce lednickie, gra terenowa i dmuchańce!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję