Reklama

Dookoła Polski

Pięć plus wolność

Polska wprowadzi zalecenia unijne z dyrektywy o prawie autorskim w taki sposób, że wolność w Internecie zostanie zachowana – zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obietnica padła w Gdańsku podczas regionalnej konwencji partii, a jest skutkiem decyzji Parlamentu Europejskiego, która w wolność godzi. – Godzi w wolność dziś tak bardzo cenioną przez wszystkie pokolenia, a w szczególności przez młodsze pokolenie – wolność w Internecie. Mówię o tzw. ACTA2 – wyjaśnił Kaczyński. Zapowiedział taką implementację tej dyrektywy – Polska ma na to dwa lata – aby wolność w Internecie została zachowana i będzie to „piątka +” PiS-u. – Od dziś nie będziemy mówili o „piątce PiS”, będziemy mówili o „piątce+” – powiedział prezes PiS, nawiązując przy tym do przedstawionych wcześniej propozycji programowych swojego ugrupowania, czyli wprowadzenia 500+ od pierwszego dziecka, braku podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenia PIT do 17 proc. i podwyższenia kosztów uzyskania przychodu oraz trzynastej pensji dla emerytów i rencistów.

Także premier Mateusz Morawiecki złożył obietnicę „youtuberom, blogerom, influencerom, forumowiczom”, że jego ekipa będzie walczyć o wolność słowa w Internecie. Zaznaczył, że cała „piątka+” to konsekwentna realizacja programu solidarnościowego, testamentu Solidarności, tej sprzed 40 lat – podkreślił.

Wojciech Dudkiewicz

Stabilny rating

Agencja ratingowa Fitch utrzymała ocenę Polski na poziomie „A–" z perspektywą stabilną. Uzasadniono to mocnymi podstawami gospodarki i dobrą sytuacją fiskalną. „Utrzymanie ratingu odzwierciedla różnorodność gospodarki oraz jej mocne makroekonomiczne fundamenty. Wsparciem dla tych czynników jest rozsądnie prowadzona polityka gospodarcza oraz silny sektor bankowy” – napisano w komentarzu. To pierwszy z wiosennej rundy przeglądów, któremu poddana została Polska – 12 kwietnia naszej ocenie kredytowej przyjrzy się agencja S&P, a 19 kwietnia – Moodys’s. Fitch zwrócił uwagę na dobrą sytuację fiskalną budżetu państwa, niższy niż zaplanowano deficyt oraz na wysokie wpływy z podatków, spowodowane – w ocenie agencji – wysokim wzrostem oraz skutecznymi działaniami w kierunku poprawy ściągalności.

Reklama

jk

Dla dobra rodziny

Na Lubelszczyźnie powstała inicjatywa „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. Radni regionu chcą obronić rodziny i dzieci przed propagandą homoseksualną, wchodzącą – jak w Warszawie – także przez decyzje samorządów. Najpewniej jako pierwsi konkretne działania podjęli radni ze Świdnika. Deklarację „Powiat świdnicki wolny od ideologii LGBT” przyjęła Rada Powiatu w Świdniku. Za przyjęciem deklaracji było 15 radnych, 1 osoba się wstrzymała, a 2 były przeciw. „Dla dobra życia, rodziny i wolności deklarujemy, że samorząd, który reprezentujemy – zgodnie z naszą wielowiekową kulturą życia społecznego – nie będzie ingerować w prywatną sferę życia Polek i Polaków. Nie damy narzucić sobie wyolbrzymianych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia LGBT” – można przeczytać w deklaracji. Podobne deklaracje zostaną przyjęte najpewniej także w innych miejscowościach Lubelszczyzny, w tym w Urzędowie i Ostrowie Lubelskim.

jk

Uspokajają uczniów

Strachy na Lachy. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin uspokaja uczniów i ich rodziców w związku z groźbą strajku nauczycieli pod egidą Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zapewnia, że rząd zagwarantuje sprawne przeprowadzenie egzaminów. Również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zaręcza, że priorytetem dla rządu jest przeprowadzenie egzaminów zgodnie z planem. – Robimy wszystko, żeby dzieci, młodzież oraz ich rodzice byli spokojni, żeby młodzież skupiła się wyłącznie na przyswajaniu wiedzy. Egzaminy odbędą się w zaplanowanym terminie – mówi. Według szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina, obecnie nie ma możliwości, aby uwzględnić podwyżki, których domagają się nauczyciele, a lider ZNP Sławomir Broniarz sformułował żądania zaporowe, nastawione na to, żeby nie doszło do porozumienia. Sasin przypomina też, że to rząd PO-PSL zamroził pensje tej grupy zawodowej na kilka lat. Teraz ZNP chce 1000 zł podwyżki kwoty bazowej dla każdego.

wd

Pozytywnie o Kościele

Na nic nagonka. Z najnowszego badania CBOS wynika, że ponad połowa Polaków – dokładnie 57 proc.– pozytywnie ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego; negatywnie – niemal jedna trzecia (32 proc.). Sondaż pokazuje, że w ostatnim półroczu opinie o działalności Kościoła w zasadzie się nie zmieniły. Autorzy badania wskazują, że krytyczne opinie przeważają nad aprobatą (lub też ją równoważą) wśród osób identyfikujących się z lewicą, nieuczestniczących w praktykach religijnych lub czyniących to kilka razy w roku. Negatywne oceny wyrażają także mieszkańcy największych miast i osoby najlepiej wykształcone, uzyskujące najwyższe dochody, a także niezadowolone z własnej sytuacji materialnej.

wd

2019-04-03 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama, która przebaczyła

2020-05-20 11:37

Niedziela Ogólnopolska 21/2020, str. 15

[ TEMATY ]

świadectwo

Krzysztof Tadej

Franciszka Strzałkowska – mama o. Zbigniewa Strzałkowskiego, błogosławionego z Pariacoto

Siedzieliśmy przy stole. W rękach pani Franciszka trzymała różaniec. Zobaczyłem w jej oczach ból. Za chwilę miała mówić o synu, który został zamordowany. To, co później usłyszałem, świadczy o jej świętości.

Franciszka Strzałkowska mieszkała w Zawadzie k. Tarnowa. Razem z mężem zajmowała się małym gospodarstwem rolnym. Państwo Strzałkowscy mieli trzech synów: Bogdana, Andrzeja i Zbigniewa. Ostatni z nich chciał zostać kapłanem. Franciszka Strzałkowska wspominała: – Dobrym dzieckiem był. Posłusznym. Chodził do kościoła. Był lektorem, ministrantem. Szanował ludzi starszych, nauczycieli. Dużo się modlił.

Zbigniew Strzałkowski w 1979 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Pragnął naśladować św. Franciszka i Maksymiliana Kolbego. Był niezwykle utalentowany. Po święceniach został wicerektorem Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. W 1988 r. wyjechał na misję do Peru. Pani Franciszka była zaniepokojona: – Mówiłam, że tam może być różnie. Zawsze się modliłam, żeby wytrwał, był dobrym kapłanem i żeby nic się tam nie stało – podkreśliła.

Syn pani Franciszki pojechał do Peru razem z o. Jarosławem Wysoczańskim. Zamieszkali w Pariacoto – małej, biednej miejscowości w peruwiańskich Andach. Rok później dołączył do nich o. Michał Tomaszek. Zbigniew Strzałkowski pisał do rodziny uspokajające listy. Nie chciał, żeby ktoś z bliskich dowiedział się o jego codziennych problemach. A tych nie brakowało. Parafia, którą objęli polscy misjonarze, była ogromna. Jej obszar można porównać z terenem, jaki zajmuje przeciętna polska diecezja. Znajdowały się tam siedemdziesiąt trzy wsie. Niektóre położone prawie 4 tys. m n.p.m. Polscy zakonnicy do wielu miejsc musieli dojeżdżać konno. Podróż do najdalszej wsi zajmowała 24 godziny.

Obok trudnych warunków problemem była działalność lewicowej terrorystycznej organizacji Świetlisty Szlak. Terroryści zamierzali wywołać rewolucję przy pomocy niezadowolonych mieszkańców wsi i miasteczek. Napadali na posterunki policyjne, podkładali ładunki wybuchowe. W Pariacoto większość ludzi nie popierało tych działań. Uczestniczyli w Mszach św., podziwiali Polaków, których życie wypełniały modlitwa, katechezy i organizowanie pomocy dla innych. To nie podobało się terrorystom. 9 sierpnia 1991 r. zostali przez nich zastrzeleni o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski. Ojciec Jarosław Wysoczański przeżył – w tym czasie był w Polsce.

W 2015 r., przed beatyfikacją polskich zakonników, realizowaliśmy film pt. Życia nie można zmarnować. W Zawadzie mama Zbigniewa mówiła, że wiadomość o śmierci syna całkowicie zmieniła jej życie: – Żyje się, bo się żyje, ale już nic nie cieszy. Pozostał ból. Pocieszenie można znaleźć tylko u Pana Boga i Matki Najświętszej. I dodała: – Mordercy za to, co zrobili, odpowiedzą przed Panem Bogiem. Niech to już Pan Bóg osądzi, a ja nie mam pretensji. Ani jednej złej myśli na nich.

Przed śmiercią Franciszka Strzałkowska udzieliła ostatniego wywiadu. Brat Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników, zanotował słowa tej świętej kobiety: „Trzeba się pogodzić z losem i po prostu przebaczyć. Nie życzę nikomu nic złego, nawet tym zabójcom. Nie czuję żadnego żalu w sercu do morderców, tylko przebaczenie. I życzę każdemu, żeby umiał przebaczyć, bo jak się żyje z darem przebaczenia, to się żyje piękną miłością”. Franciszka Strzałkowska zmarła w 2018 r.

CZYTAJ DALEJ

W Krzeszówku powstaje nowoczesny dom pielgrzyma

2020-05-28 06:59

[ TEMATY ]

sanktuarium

Krzeszów

Dom pielgrzyma

Przemysław Groński EPB

Krzeszówek to niewielka wieś położona 2 kilometry od sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie Znajdziemy tam piękny kościół św. Wawrzyńca oraz starą plebanię użytkowaną przez cystersów. Historia tej wsi sięga czasów bitwy pod Legnicą. To właśnie tam żona księcia Henryka Pobożnego - Anna osadziła benedyktynów. W późniejszym czasie Krzeszówek stał się bazą również dla cystersów, którzy wznieśli kompleks klasztorny w Krzeszowie. Plebania, od lat nieużytkowana, stanie się nowoczesnym domem pielgrzyma. Prace remontowe już się rozpoczęły. Ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium oraz Grzegorz Żurek, kierownik ds. sanktuarium zapewniają, że z dużym prawdopodobieństwem można planować otwarcie ośrodka na maj 2022 roku. Ta inwestycja powstaje min. dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał środki na termomodernizację budynku.

Zobacz zdjęcia: Krzeszówek
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję