Reklama

Z prasy zagranicznej

Patriarcha Cyryl pojedzie do dyktatora

Dyplomacja Korei Płn. próbuje przełamać międzynarodową izolację, w której znajduje się kraj. Tym razem chce wykorzystać do tego patriarchę Moskwy i Wszechrusi.

Służby prasowe patriarchatu właśnie podały informację, że patriarcha Cyryl wybiera się do Pjongjangu na zaproszenie Kim Dzong Una. Nie ustalono jeszcze dokładnej daty wizyty prawosławnego hierarchy, ale pewne jest, że do niej dojdzie. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu mówiło się także o zaproszeniu dla papieża Franciszka od koreańskiego dyktatora. Korea Płn. od lat zajmuje pierwsze miejsce na czarnej liście państw prześladujących religie.

La Croix

Kara za fałszywe oskarżenie

Na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu i po 500 euro grzywny skazał sąd w Châlons-en-Champagne, mieście na północy Francji, starsze małżeństwo. Marie-Jeanne i Jean-Louis Martinowie fałszywie oskarżyli 70-letniego księdza François-Jérôme Leroy o czyny pedofilskie. Rok temu Martinowie złożyli do prokuratora doniesienie. Oskarżyli kapłana, który prowadził ośrodek rekolekcyjny w Marne, że seksualnie molestował dzieci, w tym ich wnuczęta. Prokuratura natychmiast wszczęła śledztwo. Zareagowały też władze kościelne, stosując wobec ks. Leroy odpowiednie procedury – musiał opuścić miejsce dotychczasowego zamieszkania i udać się w miejsce odosobnienia. Księdzu zakazano również zbliżania się do dzieci. W śledztwie przesłuchano kilkadziesiąt osób. Nie tylko nikt nie potwierdził zarzutu Martinów, ale jeszcze kilkanaście osób zeznało, że cała historia została przez małżonków zmyślona. Dlaczego tak postąpili? Prawdopodobnie z zemsty. Wcześniej domagali się od ks. Leroy, który zarządza kościelnym majątkiem w Marne, redukcji wysokości czynszu za apartament, który wynajmowali od Kościoła. Kapłan się nie zgodził.

Reklama

Vatican Insider

Prezent dla Papieża

Statek-szpital papieża Franciszka już za trzy miesiące wyruszy w pierwszy rejs po Amazonce, aby nieść pomoc medyczną 700 tys. mieszkańców amazońskiej dżungli, którzy żyją praktycznie bez opieki medycznej, do najbliższego lekarza mają bowiem po kilkaset kilometrów. Statek-szpital miał być prezentem na 6. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża z Ameryki Południowej, ale nie udało się dotrzymać pierwotnego terminu. Wyjątkowa jednostka na pierwszy rejs wypłynie w czerwcu br. i będzie prezentem na synod amazoński, który w październiku rozpocznie się w Rzymie.

„Spiritus movens” tego jedynego w swoim rodzaju szpitala był Ojciec Święty. Podczas ŚDM w Rio de Janeiro, tuż po swoim wyborze na następcę św. Piotra, odwiedził w tym mieście szpital prowadzony przez Bractwo św. Franciszka. Zapytał członków bractwa, czy docierają z opieką medyczną do biedaków z Amazonii. Odpowiedzieli, że nie. Papież Bergoglio stwierdził wtedy: – Musicie tam iść. Bractwo św. Franciszka szybko wzięło w opiekę dwa lokalne szpitale, ale świadczyły one pomoc w cywilizowanych miejscach. Ludzie żyjący w największym tropikalnym lesie świata nadal nie mieli dostępu do podstawowej opieki medycznej. Postanowiono więc wybudować statek i na nim umieścić przychodnię i szpital.

CNA

Reżim w Wenezueli coraz brutalniejszy

Lewicowy reżim Nicolása Maduro nie wpuścił do kraju humanitarnej pomocy, którą 23 lutego br. wysłano z sąsiadujących z Wenezuelą Brazylii i Kolumbii. Wojsko i siły bezpieczeństwa, nadal wierne Maduro, zablokowały przejścia graniczne i uniemożliwiły wjazd ciężarówek z żywnością i lekarstwami. W niektórych miejscach padły strzały. Kilku przeciwników reżimu, którzy próbowali utorować drogę dla ciężarówek, straciło życie, niektórzy zostali pobici.

Reklama

Christian Headlines

Na marksistowską modłę

Ta praktyka przypomina minione komunistyczne zwyczaje. Komuniści, jak wiadomo, nie używali zaimka osobowego „ty”, a w jego miejsce wstawili zaimek „wy”, aby podkreślić, że ważniejszy od jednostki jest kolektyw. W USA i niektórych innych miejscach na świecie część par, szczególnie jednopłciowych, coraz częściej w pierwszych latach życia dzieci – które czy to zostały przez kobietę będącą w takim związku urodzone, czy wzięte na wychowanie – unika używania zaimków osobowych „ona” czy „on” w stosunku do dziewczynki czy chłopczyka. W zamian używają zaimka „oni”. Chodzi o to, żeby na dziecko nie wywierać presji, by gdy już dorośnie, samo wybrało sobie płeć. A co z zabawkami? Ta sfera też nie jest wolna od szaleństwa ideologów gender – pary te kupują dzieciom i lalki, i samochody.

Trąci to nieco nowym totalitaryzmem. Obyśmy się mylili.

2019-03-13 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje zostaną przeprowadzone na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

W sobotę, 4 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, w TVP1 o godzinie 20:00 zostanie nadane Orędzie okolicznościowe abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Wielki Piątek, 10 kwietnia, TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Niedzielę Wielkanocną, 12 kwietnia o godz. 7.00 TVP1 będzie transmitować Mszę św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 11.00 - Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi z Watykanu.

W Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia, o godz. 7.00 w TVP1 będzie transmitowana Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 11.00 Msza św. z Jasnej Góry, a o godz. 12.00 na tej samej antenie - modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, o godzinie 20.00 w TVP1, Orędzie Wielkanocne wygłosi abp Stanisław Gądecki.

W Niedzielę Wielkanocną o 9.00 w TVP1 pokazany zostanie program "Ziarno", zatytułowany "Z miłości za nas wszystkich!" a o 9.30 - reportaż "Wielkanocna radość śpiewania z Arką Noego".

Redakcja Programów Katolickich TVP rekomenduje także inne pozycje. W Wielką sobotę w TVP1 o godz. 9.00 pokazane zostaną świąteczne wydania Studia Raban i Rodzinnego Ekspresu - kolejno o 9.00 i 9.30 - oraz dwa filmy fabularne: o godz. 10.00 "Bernadetta. Cud w Lourdes" a o 21.30 - "Niebo istnieje naprawdę".

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może płakać?

2020-04-06 10:27

[ TEMATY ]

Biblia

Graziako/Niedziela

„Jezus zapłakał”. Ewangelia św. Łukasza (19,41) mówi o płaczu Jezusa nad Jerozolimą, która „nie rozpoznała czasu swego nawiedzenia”. Jest to wyraz żałoby nad losem miasta świętego, które swymi grzechami zgotowało sobie zagładę.

Św. Jan (11,35) ukazuje bardziej osobistą żałobę Mistrza w obliczu śmierci przyjaciela. Biblia często mówi o płaczu nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Płaczą patriarchowie i królowie, płaczą całe narody z powodu głodu, ognia i wojny. Wielki smutek niesie wiele łez. „Płacz przed Panem” to szczera modlitwa połączona z postem jako wyraz autentycznej pobożności. Wobec takich łez Bóg nie może pozostać obojętnym.

Także Nowy Testament poleń jest scen płaczu. Jezus nie tylko nie potępia płaczących, ale nazywa ich błogosławionymi.. Łzy skruszonej grzesznicy zasługują na Jego przebaczenie (Łk 7,38.44); są one argumentem, który broni jej przed oskarżycielami. Dopóki Jezus pozostaje ze swymi uczniami, nie mogą oni płakać i pościć; przyjdzie na to czas, gdy zabiorą im Pana młodego (Mt 9,15). Sam Jezus „z głośnym wołaniem i płaczem zanosił gorące modły i błagania – i został wysłuchany” (Hbr 5,7).

Czy jednak Bóg może płakać, skoro jest niezmienny i nie ulega wzruszeniom? Biblia hebrajska unika takich sformułowań, które mogłyby przedstawiać Go na sposób ludzki. Owszem, przypisuje Mu takie emocje jak gniew, radość i miłość, ale nie płacz. Skoro jednak jest On samym miłosierdziem, jakże miałby być nieczuły na ludzkie cierpienie? Targum, czyli Biblia aramejska, czytana w liturgii synagogalnej już w czasach Jezusa Chrystusa, pięknie wyraża Boże współczucie z cierpiącymi. Podczas składania ofiary z jedynego syna (Rdz 22,10), „oczy Abrahama były wpatrzone w oczy Izaaka, a oczy Izaaka były zwrócone ma aniołów Bożych (czyli na samego Boga)”.

W myśli chrześcijańskiej Izaak stanie się obrazem Chrystusa, który oddał życie z miłości do Ojca. Późniejsza tradycja żydowska dopowie, że widząc tak doskonałe posłuszeństwo ojca i syna, sam Bóg zapłakał.

Jego gorące łzy spadły na oczy Izaaka tak, że odtąd wzrok Patriarchy był przyćmiony (Rdz 27,1). W nawiązaniu do tej legendy, Mel Gibson w zakończeniu „Pasji” umieścił sławną scenę: w momencie konania Chrystusa na krzyżu spada na Niego łza Ojca Niebieskiego. Płacz Boga jest wyrazem nieskończonej miłości do grzeszników. „On, który własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby także wraz z Nim wszystkiego nam nie darować?” (Rz 8,32).

Łzy Boga Ojca, choć niewidoczne dla oka, są znakiem Jego niepojętej miłości, objawionej w zbawczym dziele Syna. Łzy Chrystusa nad gronem Łazarza wyrażają współczucie z cierpiącymi siostrami. Wreszcie przedłużeniem miłosiernej miłości Boga do człowieka są łzy Maryi, matki miłosierdzia, wylewane podczas licznych zjawień, którym towarzyszy wzywanie do pokuty i nawrócenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję