Reklama

Jasnogórskie wspomnienia

Cokolwiek bym powiedział o swoim życiu, to na tym jednym odcinku nie pomyliłem się: na drodze duchowej na Jasną Górę
Kard. Stefan Wyszyński

Na krótko przed swoją śmiercią Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński wyzna: „Wiele rzeczy w moim życiu pragnąłbym uczynić inaczej, lepiej, aby uniknąć niejednego błędu i ustrzec się niejednej słabości, [ale jasnogórski kierunek życia] uważam za najlepszą cząstkę, którą Bóg pozwolił mi obrać”. Te słowa dobrze uzasadniają odnoszone do niego określenie – Prymas Jasnogórski. W czasie swojej posługi pasterskiej, najpierw jako biskup lubelski, a potem jako przewodnik Kościoła w Polsce, w Sanktuarium Jasnogórskim spędził łącznie 603 dni. Zebrał je i opisuje w „Jasnogórskim Kalendarium Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego”, wydanym w 2002 r., o. Zachariasz Jabłoński, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Te harmonogramy dzienne – podkreślał o. Zachariasz – (...) ukazują Sługę Bożego jako tytana pracy i modlitwy (...). Ogrom posługi ewangelizacyjnej wyraża się nie tylko w tym, że Prymas Tysiąclecia niemal każdego dnia wygłaszał kilka kazań, przemówień, refleksji modlitewnych i referatów, ale także w różnorodności grup słuchaczy, poczynając od księży biskupów poprzez duszpasterzy, zakonników, siostry zakonne, przedstawicieli stanów i wielu zawodów, a kończąc na wielotysięcznych rzeszach pielgrzymów przybywających na największe uroczystości jasnogórskie. W większości te wystąpienia Prymasa Polski bywały przedłożeniami formacyjnymi i programowymi, uwzględniającymi nauczanie Soboru Watykańskiego II, aktualny program duszpasterski Kościoła w Polsce, jak również sytuację społeczno-polityczną, kształtowaną przez władze totalitarne, z różnym natężeniem propagujące ideologię ateistyczną i zwalczające Kościół jako wroga”.

Autor kalendarium wykorzystał w swej w pracy archiwalia znajdujące się w zbiorach Instytutu Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz w Archiwum Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Opracowując zebrane materiały, uwzględnił fakt, że posługa Prymasa Tysiąclecia związana z Jasną Górą nie ograniczała się do samego tylko pobytu w tym miejscu, ale była także związana z propagowaniem i utrwalaniem przez kard. Wyszyńskiego kultu Matki Bożej Jasnogórskiej zarówno na forum Kościoła powszechnego, przede wszystkim podczas Soboru Watykańskiego II, jak i wśród Polonii świata. Kalendarium obrazuje, jak przez lata pogłębiała się osobista więź Księdza Prymasa z Matką Bożą Jasnogórską, a także jak następował rozwój jego inicjatyw duszpasterskich, służących formowaniu pobożności maryjnej w wymiarze eklezjalnym.

Reklama

O. Zachariasz Jabłoński nie zdążył dokończyć swoich planów naukowych. Po jego śmierci, pod koniec 2015 r., dzieło to kontynuowała Anna Krystyna Zyskowska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Uzupełnione, ukazało się ponownie nakładem Wydawnictwa Paulinianum jako osobiste zapiski Prymasa Jasnogórskiego.

„Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste” ukazują się po 16 latach od pierwszego wydania – jako „Jasnogórskie Kalendarium...”. Książka, na którą obok wystąpień publicznych Prymasa, składają się także jego „pro memoria” – osobiste notatki – zachowuje niezmienioną formę. Poszczególne dni pobytu kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze, tak jak w poprzednim wydaniu, przedstawione zostały w postaci odrębnych zapisów podejmowanych zajęć. Należy zauważyć, że kard. Wyszyński prowadził zapiski przez cały czas swojej prymasowskiej posługi, od 1948 r. Ostatni wpis zamieszczony został 12 maja 1981 r., na dwa tygodnie przed śmiercią, w dniu jego 35. rocznicy konsekracji biskupiej. Układ książki podyktowany jest chronologią życia Księdza Kardynała – od lat dziecięcych w domu rodzinnym, poprzez okupację, więzienie komunistyczne, aż do końca dni jego życia i pracy na Stolicy Prymasowskiej w Gnieźnie i Warszawie.

Zasadniczym celem wydania „Jasnogórskich wspomnień” jest ukazanie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w drodze ku świętości, w perspektywie zarówno jego obecności na Jasnej Górze, jak i pozostawionego przez niego dziedzictwa. Na Jasnej Górze przywoływane jest ono wielokrotnie podczas uroczystości maryjnych, modlitwy apelowej oraz w formie modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego, podejmowanej od 1981 r. do chwili obecnej. W oczekiwaniu na ogłoszenie przez Kościół prymasa Stefana Wyszyńskiego błogosławionym mamy okazję zaczerpnąć z tego samego źródła, co on, siłę duchową i pokój serca. A kluczem jest tu zdanie, które wobec narastających zagrożeń wiary w Ojczyźnie podjął jako duchowy testament swojego poprzednika – kard. Augusta Hlonda i pozostawił swoim następcom: „Teraz już jestem zupełnie spokojny. Wszytko postawiłem na Maryję. I to Maryję Jasnogórską”.

Małgorzata Bartas-Witan
Polskie Radio, Familijna Jedynka

2019-03-13 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot. działalności stowarzyszeń na terenie szkoły

2020-07-03 12:01

[ TEMATY ]

edukacja

Andrzej Duda

PAP/Lech Muszyński

Składam prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał o podpisaniu przez siebie Karty Rodziny. Jak mówił, jest tam mowa m.in. o prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

"Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane" - zaznaczył prezydent.

Poinformował, że składa prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec, Karolina Kropiwiec

kmz/ kkr/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne wsparcie przynosi efekty

2020-07-03 16:17

[ TEMATY ]

Caritas Wakacje

Archiwum Caritas

Wakacje to doskonały czas, aby spędzić niezapomniane chwile z rówieśnikami

Tradycją stało się, że w wielu domach na stole wigilijnym stawia się świecę Caritas, pochodząca z akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Zakup takiej świecy jest wsparciem dzieci pochodzących z biednych rodzin. Dziś możemy spoglądać na efekty daru złożonego przez wiernych. Dzięki zebranym ofiarom, ponad 370 dzieci z archidiecezji wrocławskiej, będzie miało okazję uczestniczyć w różnych formach letniego wypoczynku. Przeznaczone na ten cel pieniądze to ponad 70 000 zł, które wrocławska Caritas zebrała podczas corocznej dystrybucji świec wigilijnych.

Jest to wielki dar serca, który na pewno korzystnie wpłynie na dzieci, korzystające z możliwości wyjazdu.

- Obozy, kolonie czy półkolonie dzięki dofinasowaniu ze środków Wigilijnego Dziełom Pomocy Dzieciom w tym roku mają wymiar wyjątkowy. Po izolacji epidemicznej każdy spragniony jest spotkania z przyrodą, drugim człowiekiem, zrobienia czegoś twórczego i ciekawego. Dlatego wypoczynek wakacyjny w tym roku na pewno jest nie tylko potrzebny ale wręcz nieodzowny dla wszystkich dzieci – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji wrocławskiej.

W wielu parafiach działają Parafialne Zespoły Caritas oraz Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży prowadzone przez wrocławską Caritas. Spośród nich, osiem zdecydowało się na zorganizowanie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży:

­- Są to różne formy, mamy kolonie, obozy, wczaso – rekolekcje, czy wyjazdowe warsztaty z m. in. robotyki. Wszystkie są kreatywne i zorganizowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – wyjaśnia Robert Jadwiszczak, koordynator projektu Letniej Akcji Kolonijnej. – W sumie z wypoczynku skorzysta ponad 370 dzieci zaangażowanych w życie parafii oraz takich, dla których wyjazd jest potrzebny. – dodaje koordynator.

Letni wypoczynek dla dzieci to widzialny dowód na to, że warto wspierać dobre dzieła. Dofinansowanie wypoczynku to ponad 70 000 zł pozyskanych z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Artykuł powstał na podstawie materiałów Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję