Reklama

Jasnogórskie wspomnienia

Cokolwiek bym powiedział o swoim życiu, to na tym jednym odcinku nie pomyliłem się: na drodze duchowej na Jasną Górę
Kard. Stefan Wyszyński

Na krótko przed swoją śmiercią Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński wyzna: „Wiele rzeczy w moim życiu pragnąłbym uczynić inaczej, lepiej, aby uniknąć niejednego błędu i ustrzec się niejednej słabości, [ale jasnogórski kierunek życia] uważam za najlepszą cząstkę, którą Bóg pozwolił mi obrać”. Te słowa dobrze uzasadniają odnoszone do niego określenie – Prymas Jasnogórski. W czasie swojej posługi pasterskiej, najpierw jako biskup lubelski, a potem jako przewodnik Kościoła w Polsce, w Sanktuarium Jasnogórskim spędził łącznie 603 dni. Zebrał je i opisuje w „Jasnogórskim Kalendarium Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego”, wydanym w 2002 r., o. Zachariasz Jabłoński, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Te harmonogramy dzienne – podkreślał o. Zachariasz – (...) ukazują Sługę Bożego jako tytana pracy i modlitwy (...). Ogrom posługi ewangelizacyjnej wyraża się nie tylko w tym, że Prymas Tysiąclecia niemal każdego dnia wygłaszał kilka kazań, przemówień, refleksji modlitewnych i referatów, ale także w różnorodności grup słuchaczy, poczynając od księży biskupów poprzez duszpasterzy, zakonników, siostry zakonne, przedstawicieli stanów i wielu zawodów, a kończąc na wielotysięcznych rzeszach pielgrzymów przybywających na największe uroczystości jasnogórskie. W większości te wystąpienia Prymasa Polski bywały przedłożeniami formacyjnymi i programowymi, uwzględniającymi nauczanie Soboru Watykańskiego II, aktualny program duszpasterski Kościoła w Polsce, jak również sytuację społeczno-polityczną, kształtowaną przez władze totalitarne, z różnym natężeniem propagujące ideologię ateistyczną i zwalczające Kościół jako wroga”.

Autor kalendarium wykorzystał w swej w pracy archiwalia znajdujące się w zbiorach Instytutu Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz w Archiwum Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Opracowując zebrane materiały, uwzględnił fakt, że posługa Prymasa Tysiąclecia związana z Jasną Górą nie ograniczała się do samego tylko pobytu w tym miejscu, ale była także związana z propagowaniem i utrwalaniem przez kard. Wyszyńskiego kultu Matki Bożej Jasnogórskiej zarówno na forum Kościoła powszechnego, przede wszystkim podczas Soboru Watykańskiego II, jak i wśród Polonii świata. Kalendarium obrazuje, jak przez lata pogłębiała się osobista więź Księdza Prymasa z Matką Bożą Jasnogórską, a także jak następował rozwój jego inicjatyw duszpasterskich, służących formowaniu pobożności maryjnej w wymiarze eklezjalnym.

Reklama

O. Zachariasz Jabłoński nie zdążył dokończyć swoich planów naukowych. Po jego śmierci, pod koniec 2015 r., dzieło to kontynuowała Anna Krystyna Zyskowska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Uzupełnione, ukazało się ponownie nakładem Wydawnictwa Paulinianum jako osobiste zapiski Prymasa Jasnogórskiego.

„Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste” ukazują się po 16 latach od pierwszego wydania – jako „Jasnogórskie Kalendarium...”. Książka, na którą obok wystąpień publicznych Prymasa, składają się także jego „pro memoria” – osobiste notatki – zachowuje niezmienioną formę. Poszczególne dni pobytu kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze, tak jak w poprzednim wydaniu, przedstawione zostały w postaci odrębnych zapisów podejmowanych zajęć. Należy zauważyć, że kard. Wyszyński prowadził zapiski przez cały czas swojej prymasowskiej posługi, od 1948 r. Ostatni wpis zamieszczony został 12 maja 1981 r., na dwa tygodnie przed śmiercią, w dniu jego 35. rocznicy konsekracji biskupiej. Układ książki podyktowany jest chronologią życia Księdza Kardynała – od lat dziecięcych w domu rodzinnym, poprzez okupację, więzienie komunistyczne, aż do końca dni jego życia i pracy na Stolicy Prymasowskiej w Gnieźnie i Warszawie.

Zasadniczym celem wydania „Jasnogórskich wspomnień” jest ukazanie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w drodze ku świętości, w perspektywie zarówno jego obecności na Jasnej Górze, jak i pozostawionego przez niego dziedzictwa. Na Jasnej Górze przywoływane jest ono wielokrotnie podczas uroczystości maryjnych, modlitwy apelowej oraz w formie modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego, podejmowanej od 1981 r. do chwili obecnej. W oczekiwaniu na ogłoszenie przez Kościół prymasa Stefana Wyszyńskiego błogosławionym mamy okazję zaczerpnąć z tego samego źródła, co on, siłę duchową i pokój serca. A kluczem jest tu zdanie, które wobec narastających zagrożeń wiary w Ojczyźnie podjął jako duchowy testament swojego poprzednika – kard. Augusta Hlonda i pozostawił swoim następcom: „Teraz już jestem zupełnie spokojny. Wszytko postawiłem na Maryję. I to Maryję Jasnogórską”.

Małgorzata Bartas-Witan
Polskie Radio, Familijna Jedynka

2019-03-13 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekordowa kwota w zbiórce na respiratory ogłoszonej przez abp. Rysia

2020-03-27 15:08

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

koronawirus

Adobe Stock

Po dwóch dniach zbiórki na zakup respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi, którą - na prośbę samorządu lekarzy - ogłosił metropolita łódzki Grzegorz Ryś zebrano 780 tys. zł. Zbiórka trwa nadal; z zebranych pieniędzy będą mogły skorzystać także inne łódzkie szpitale.

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował w środę do łodzian o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Jednocześnie abp. Ryś sam ufundował jedno takie urządzenie, a na drugie przekazał środki z kasy Archidiecezji Łódzkiej.

"W ciągu dwóch dni na konto Okręgowej Rady Lekarskiej wpłynęło 780 tys. zł. Ta kwota znacznie przekroczyła oczekiwania - w porozumieniu z łódzką kurią samorząd lekarzy będzie chciał wesprzeć także inne szpitale, zmagające się z problemami w związku z epidemią koronawirusa" - powiedziała PAP w piątek rzeczniczka Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi Justyna Kowalewska.

Jak dodała, dzięki darowiźnie łódzkiego metropolity i archidiecezji zostały już zakupione dwa respiratory, które prawdopodobnie trafią do szpitala im. Barlickiego w przyszłym tygodniu.

W środę, podczas południowej modlitwy nadawanej online z kaplicy łódzkiego metropolity abp. Ryś odczytał list od prezesa łódzkiego samorządu lekarskiego dr. Pawła Czekalskiego, w którym poprosił on o pomoc w zakupie respiratorów dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

"W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu szpitala im. Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jaka obecnie nam zagraża (COVID-19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach, by zapewnić przeżycie choremu, a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem, kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie, a komu odmówić i skazać na śmierć" – napisał dr Czekalski.

Odpowiadając na jego prośbę, arcybiskup Grzegorz Ryś ogłosił, że przekazał już sumę potrzebną do zakupu dwóch respiratorów potrzebnych w łódzkim szpitalu. Poprosił także wiernych, aby złożyli się na następne takie aparaty.

"Każdy dar będzie ważny; będzie ratowaniem życia i wsparciem dla lekarzy, by chronić ich przed przerażającymi decyzjami, komu dać respirator, a komu go nie dać. (...) Wspomóżmy naszych braci i siostry lekarzy i pielęgniarki - mają oni wystarczająco dużo cierpienia przy okazji tej epidemii. To nasz absolutny obowiązek" - podkreślił metropolita łódzki.

Na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej udostępniono numer konta, na które można wpłacać darowizny, które wykorzystane zostaną na zakup respiratorów dla szpitala im. Barlickiego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Z. Wójcik: każdego dnia słowo Boże odnosi się do naszej sytuacji

2020-03-29 21:22

[ TEMATY ]

kwarantanna

TV Niedziela

ks. dr Zdzisław Wójcik, psycholog, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie

– Każdego dnia w sytuacji skrajnej słowo Boże przemawia z wielką mocą. Każdego dnia odnosi się ono do naszej sytuacji. Lepszej rady, diagnozy i pomysłu nie ma na te nasze chwile i dni – mówi w rozmowie z Niedzielą TV ks. dr Zdzisław Wójcik, psycholog, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie.

– Trzeba mieć dobrą wolę, żeby zrozumieć drugiego człowieka w słowie, które on do mnie wypowiada. Podobnie dzieje się ze słowem Bożym – podkreśla ks. Wójcik.

Jego zdaniem „ten czas, który przeżywamy to jest taka próba, żeby wykazać się człowieczeństwem”. – To jest także czas na modlitwę. Może nawet na te zaległe modlitwy – dodaje ks. Wójcik.

Kapłan radzi również, aby w okresie kwarantanny spokojnie porozmawiać w rodzinach – Może się zdarzyć, że jak to wszystko się skończy ktoś powie, miałem tak dużo czasu, a nawet nie porozmawiałem z moim ojcem i po raz kolejny nie zdałem egzaminu z życia i człowieczeństwa. To by było najsmutniejsze – zauważa ks. Wójcik.

– Dla nas wierzących najważniejsza kwarantanna to ta, która dotyczy naszej duszy. Trzeba pokładać ufność w Panu – dodaje kapłan i za filozofem i teologiem Paulem Tillichem z jego książki „Męstwo bycia” podkreśla, że „gdy człowiek dojdzie do ściany, której nie może przebić głową, gdy dojdzie do sytuacji, w której już nic nie ma sensu, to odpowiedź jest jedna – wiara w Pana Boga i zaufanie”.

Ks. dr Zdzisław Wójcik, psycholog, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie. Wykładowca psychologii ogólnej, psychologii religii i psychologii rozwojowej w Wyższym Seminarium Duchowny i w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję