Reklama

Jasnogórskie wspomnienia

Cokolwiek bym powiedział o swoim życiu, to na tym jednym odcinku nie pomyliłem się: na drodze duchowej na Jasną Górę
Kard. Stefan Wyszyński

Na krótko przed swoją śmiercią Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński wyzna: „Wiele rzeczy w moim życiu pragnąłbym uczynić inaczej, lepiej, aby uniknąć niejednego błędu i ustrzec się niejednej słabości, [ale jasnogórski kierunek życia] uważam za najlepszą cząstkę, którą Bóg pozwolił mi obrać”. Te słowa dobrze uzasadniają odnoszone do niego określenie – Prymas Jasnogórski. W czasie swojej posługi pasterskiej, najpierw jako biskup lubelski, a potem jako przewodnik Kościoła w Polsce, w Sanktuarium Jasnogórskim spędził łącznie 603 dni. Zebrał je i opisuje w „Jasnogórskim Kalendarium Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego”, wydanym w 2002 r., o. Zachariasz Jabłoński, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

„Te harmonogramy dzienne – podkreślał o. Zachariasz – (...) ukazują Sługę Bożego jako tytana pracy i modlitwy (...). Ogrom posługi ewangelizacyjnej wyraża się nie tylko w tym, że Prymas Tysiąclecia niemal każdego dnia wygłaszał kilka kazań, przemówień, refleksji modlitewnych i referatów, ale także w różnorodności grup słuchaczy, poczynając od księży biskupów poprzez duszpasterzy, zakonników, siostry zakonne, przedstawicieli stanów i wielu zawodów, a kończąc na wielotysięcznych rzeszach pielgrzymów przybywających na największe uroczystości jasnogórskie. W większości te wystąpienia Prymasa Polski bywały przedłożeniami formacyjnymi i programowymi, uwzględniającymi nauczanie Soboru Watykańskiego II, aktualny program duszpasterski Kościoła w Polsce, jak również sytuację społeczno-polityczną, kształtowaną przez władze totalitarne, z różnym natężeniem propagujące ideologię ateistyczną i zwalczające Kościół jako wroga”.

Autor kalendarium wykorzystał w swej w pracy archiwalia znajdujące się w zbiorach Instytutu Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz w Archiwum Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Opracowując zebrane materiały, uwzględnił fakt, że posługa Prymasa Tysiąclecia związana z Jasną Górą nie ograniczała się do samego tylko pobytu w tym miejscu, ale była także związana z propagowaniem i utrwalaniem przez kard. Wyszyńskiego kultu Matki Bożej Jasnogórskiej zarówno na forum Kościoła powszechnego, przede wszystkim podczas Soboru Watykańskiego II, jak i wśród Polonii świata. Kalendarium obrazuje, jak przez lata pogłębiała się osobista więź Księdza Prymasa z Matką Bożą Jasnogórską, a także jak następował rozwój jego inicjatyw duszpasterskich, służących formowaniu pobożności maryjnej w wymiarze eklezjalnym.

Reklama

O. Zachariasz Jabłoński nie zdążył dokończyć swoich planów naukowych. Po jego śmierci, pod koniec 2015 r., dzieło to kontynuowała Anna Krystyna Zyskowska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Uzupełnione, ukazało się ponownie nakładem Wydawnictwa Paulinianum jako osobiste zapiski Prymasa Jasnogórskiego.

„Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste” ukazują się po 16 latach od pierwszego wydania – jako „Jasnogórskie Kalendarium...”. Książka, na którą obok wystąpień publicznych Prymasa, składają się także jego „pro memoria” – osobiste notatki – zachowuje niezmienioną formę. Poszczególne dni pobytu kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze, tak jak w poprzednim wydaniu, przedstawione zostały w postaci odrębnych zapisów podejmowanych zajęć. Należy zauważyć, że kard. Wyszyński prowadził zapiski przez cały czas swojej prymasowskiej posługi, od 1948 r. Ostatni wpis zamieszczony został 12 maja 1981 r., na dwa tygodnie przed śmiercią, w dniu jego 35. rocznicy konsekracji biskupiej. Układ książki podyktowany jest chronologią życia Księdza Kardynała – od lat dziecięcych w domu rodzinnym, poprzez okupację, więzienie komunistyczne, aż do końca dni jego życia i pracy na Stolicy Prymasowskiej w Gnieźnie i Warszawie.

Zasadniczym celem wydania „Jasnogórskich wspomnień” jest ukazanie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w drodze ku świętości, w perspektywie zarówno jego obecności na Jasnej Górze, jak i pozostawionego przez niego dziedzictwa. Na Jasnej Górze przywoływane jest ono wielokrotnie podczas uroczystości maryjnych, modlitwy apelowej oraz w formie modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego, podejmowanej od 1981 r. do chwili obecnej. W oczekiwaniu na ogłoszenie przez Kościół prymasa Stefana Wyszyńskiego błogosławionym mamy okazję zaczerpnąć z tego samego źródła, co on, siłę duchową i pokój serca. A kluczem jest tu zdanie, które wobec narastających zagrożeń wiary w Ojczyźnie podjął jako duchowy testament swojego poprzednika – kard. Augusta Hlonda i pozostawił swoim następcom: „Teraz już jestem zupełnie spokojny. Wszytko postawiłem na Maryję. I to Maryję Jasnogórską”.

Małgorzata Bartas-Witan
Polskie Radio, Familijna Jedynka

2019-03-13 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń/ 60 osób mogło zarazić się koronawirusem w salonie fryzjerskim

2020-05-28 17:56

[ TEMATY ]

Wieluń

koronawirus

fryzjer

PAP

Nawet 60 klientów, którzy w ostatnich dniach korzystali z usług salonu fryzjerskiego w Wieluniu (Łódzkie), mogło zarazić się koronawirusem podczas kontaktu z jedną z fryzjerek. Zakażenie u kobiety wykryto podczas testów prowadzonych wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie.

Jak podało Radio Łódź, wieluński sanepid wszczął w środę dochodzenie epidemiologiczne wobec 60 osób, które odwiedziły w ostatnich dniach jeden z salonów fryzjerskich w Wieluniu. Działania podjęto po tym, jak obecność koronawirusa potwierdzono u pracującej tam fryzjerki. Kobieta została przebadana w ramach testów prowadzonych wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie, gdzie wystąpiło ognisko zakażeń koronawirusem.

PAP

Według dyrektorki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu Barbary Sułkowskiej, służby sanitarne posiadają listę wszystkich 60 klientów salonu. Po ustaleniu, jak długo trwał kontakt z zakażoną fryzjerką, inspektorzy będą kierować poszczególne osoby na kwarantannę lub pod nadzór epidemiologiczny.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie do Kalwarii

2020-05-29 21:56

Biuro Prasowe Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Siostry i Bracia, Pielgrzymi Kalwaryjscy i Przyjaciele!

Jak już pewnie wiecie, od soboty 30 maja zostaje zniesiony limit ograniczający liczbę wiernych w kościołach. Dzisiaj także, Ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wydał dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych (dyspensa aktualna jest dla osób w wieku 65 lat i więcej, wiernych z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem).

Kiedy rozpoczynał się w marcu trudny dla nas wszystkich czas związany z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, a w związku z tym także utrudniony dostęp do sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii i sakramentu pokuty, wyrażaliśmy nadzieję, że ten czas szybko minie i w ufności kierowaliśmy nasze modlitwy do Dobrego Boga o ustanie epidemii.

Dziś, z radością w sercu, pragnę Was wszystkich zaprosić na nowo do domu naszej Kalwaryjskiej Matki i na dróżki. Wielu nie skorzystało przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego z sakramentu pokuty i nie przyjęło Komunii Świętej Wielkanocnej. Teraz jest to możliwe już dla każdego. Czas Komunii Świętej Wielkanocnej trwa do Uroczystości Trójcy Świętej, w tym roku do dnia 7 czerwca. Teraz niech nikogo nie zabraknie. Prosiliśmy Boga o opiekę i ocalenie, chciejmy Mu także podziękować. Przybądźcie na Kalwarię! Czekają na Was ojcowie i bracia Bernardyni i czeka na Was, przede wszystkim Pan Jezus i Matka Najświętsza w Jej kalwaryjskim wizerunku.

Nadal bądźmy czujni i ostrożni. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, przestrzegając zasad bezpieczeństwa zalecanych przez władze państwowe.

W oczekiwaniu na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego pragnę Was wszystkich pozdrowić i zapewnić o modlitewnej pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję