Reklama

Dookoła świata

Dni ISIS policzone

Wieści z końca lutego br. o prawdopodobnej ostatniej operacji przeciwko ostatniej zbrojnej enklawie dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w miejscowości Baghouz na wschód od Eufratu okazały się hurraoptymistyczne i przedwczesne. Ofensywa Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), wspieranych przez USA i złożonych głównie z formacji kurdyjskich, szybko została zatrzymana w związku z wykorzystywaniem przez dżihadystów ludności cywilnej jako żywych tarcz. Cywilom umożliwiono wyjście z rejonów walk i wtedy ofensywa mogła rozpocząć się na nowo. – W Baghouz nie ma już niczego oprócz terrorystów. Bitwa nie zakończy się, dopóki nie wyeliminujemy tzw. Państwa Islamskiego i nie wyzwolimy wioski – powiedział agencji Reuters przed jej rozpoczęciem Mustafa Bali, rzecznik SDF, i zapowiedział zaciętą i ciężką walkę. Jednak Baghouz nie jest ostatnim rejonem Syrii zajmowanym przez ISIS. Niedawno trwały walki syryjskiej armii, z użyciem lotnictwa, z siłami ISIS na pustynnych terenach środkowej Syrii, między Palmyrą i Dajr az-Zaur na zachód od Eufratu, kontrolowanych miejscami przez przemieszczających się dżihadystów, którzy utrzymali część pozycji na Pustyni Syryjskiej mimo wielkiej ofensywy armii syryjskiej w 2017 r. ISIS zostało wtedy odepchnięte w trakcie ofensywy prowadzonej w celu zapewnienia bezpieczeństwa na strategicznej drodze łączącej Palmyrę z Dajr az-Zaur. Analitycy podkreślają, że co prawda dni ISIS w Syrii są policzone, jednak jego bojownicy pozostaną nadal zagrożeniem – dżihadyści z tej organizacji prawdopodobnie rozpoczną wojnę partyzancką w Syrii.

Wojciech Dudkiewicz

Władze zadziałały

Pakistańskie władze przejęły kontrolę nad ponad 180 medresami – szkołami religijnymi i zatrzymały ponad 100 osób podejrzanych o działalność wywrotową. MSW Pakistanu podało, że przejęły też kontrolę nad innymi instytucjami kierowanymi przez różne grupy islamistyczne, w tym ambulatoriami, pogotowiami ratunkowymi i szpitalami. Władze Pakistanu podjęły te działania w obliczu międzynarodowej presji po zamachach w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru, dokonanych przez islamistyczne ugrupowanie Jaish-e-Mohammed (JeM) z siedzibą w Pakistanie. Kwestia medres w Pakistanie, konserwatywnym państwie muzułmańskim, jest drażliwa i skomplikowana. Szkoły religijne są obwiniane o radykalizację młodzieży, ale są też jedynym miejscem edukacji milionów ubogich dzieci.

jk

Sankcjami w Maduro

Biały Dom podał, że USA nałożą restrykcje na zagraniczne banki i instytucje finansowe, które udzielą wsparcia reżimowi Nicolása Maduro w Wenezueli. „Ostrzegamy instytucje finansowe, że zostaną objęte sankcjami, jeśli zaangażują się w transakcje, z których korzysta Nicolás Maduro i jego otoczenie” – zapowiedział John R. Bolton, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego. Wiadomo, że restrykcji nie unikną armia i siły bezpieczeństwa Kuby, wspierającej reżim Maduro i podżegającej do stosowania represji. USA zwiększają nacisk na Caracas, odcinając Wenezuelę od systemu finansowego; blokują też aktywa osób z otoczenia Maduro. Waszyngton nałożył już sankcje na eksport ropy przez państwowy koncern PDVSA, co pozbawi Wenezuelę najważniejszych dochodów.

Reklama

wd

Coś za coś

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić oświadczył, że Serbia mogłaby uznać niepodległość Kosowa, ale oczekuje czegoś w zamian; nie sprecyzował jednak konkretnych oczekiwań. Serbia i Kosowo prowadzą pod nadzorem Unii Europejskiej dialog, który ma rozwiązać sporne kwestie; dotychczas jednak nie osiągnięto znaczących postępów. Część polityków obu stron wystąpiło z propozycją wymiany ziemi – serbskiej Doliny Preszewa w zamian za północną część Kosovskiej Mitrovicy, jednak niedawno prezydent Kosowa Hashim Thaçi odrzucił ten pomysł. Belgrad nie uznaje niepodległości Kosowa, w którym Serbowie stanowią 5 proc. z 1,8 mln ludności. Uregulowanie wzajemnych stosunków jest jednym z warunków wejścia obu krajów do UE, o co starają się zarówno Serbia, jak i Kosowo.

jk

11 nowych wysp

Przy brzegach Danii powstało w ostatnich 3 latach 11 nowych wysp, za co odpowiedzialne są prądy morskie odkładające materiał. Pojawiły się m.in. w pobliżu wyspy M?n i w zachodniej Jutlandii, a składają się głównie z piasku i zajmują powierzchnię ponad 60 hektarów (największa ma aż 36 ha).

To wiadomość ważna dla ptaków: na odizolowanych wyspach, w pobliżu wybrzeża, nie ma m.in. lisów, które mogą kraść jaja.

wd

2019-03-13 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor

2020-03-29 09:03

[ TEMATY ]

zmarły

kompozytor

Krzysztof Penderecki

PAP/EPA/ELONARDO MUNOZ

W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. Za swą twórczość honorowany był wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi; pięciokrotny laureat nagrody Grammy.

Informację o śmierci artysty potwierdziło PAP Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka, żona kompozytora.

Krzysztof Penderecki, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach 60. XX wieku, "wielki odkrywca dźwięków", "eksperymentator", "wysunięta szpica muzycznej awangardy" - jak artystę określali krytycy - urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy.

Przeczytaj także: Penderecki: współczesny człowiek przeżywa kryzys sensu

Wychował się w rodzinie o ormiańskich korzeniach. Początkowo uczył się grać na skrzypcach i pobierał lekcje kompozycji u Franciszka Skołyszewskiego. Następnie, w latach 1955-58 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie Artura Malawskiego. Do pierwszego publicznego występu Pendereckiego doszło w 1959 r. na Międzynarodowym Festiwalu Warszawska Jesień; zostały wykonane wówczas "Strofy", za które, obok "Psalmów Dawida" i "Emanacji", otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów.

Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.

"Pasja wg św. Łukasza" to pierwsza rozbudowana forma w twórczości Pendereckiego. Utwór został napisany na zamówienie dla uczczenia 700-lecia katedry w Muenster, w której odbyło się pierwsze wykonanie - 30 marca 1966 roku. Stanowiło to punkt zwrotny w karierze artysty.

W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

W jednym z wywiadów twórca "Polskiego Requiem", jednego z najważniejszych dzieł kompozytora, inspirowanego historią i kulturą ojczystą – wyznał: "myślę, że artysta jest świadkiem epoki, w której żyje i swoją twórczością reaguje na to, co się wokół niego dzieje".

Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Kawaler Orderu Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Z. Wójcik: każdego dnia słowo Boże odnosi się do naszej sytuacji

2020-03-29 21:22

[ TEMATY ]

kwarantanna

TV Niedziela

ks. dr Zdzisław Wójcik, psycholog, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie

– Każdego dnia w sytuacji skrajnej słowo Boże przemawia z wielką mocą. Każdego dnia odnosi się ono do naszej sytuacji. Lepszej rady, diagnozy i pomysłu nie ma na te nasze chwile i dni – mówi w rozmowie z Niedzielą TV ks. dr Zdzisław Wójcik, psycholog, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie.

– Trzeba mieć dobrą wolę, żeby zrozumieć drugiego człowieka w słowie, które on do mnie wypowiada. Podobnie dzieje się ze słowem Bożym – podkreśla ks. Wójcik.

Jego zdaniem „ten czas, który przeżywamy to jest taka próba, żeby wykazać się człowieczeństwem”. – To jest także czas na modlitwę. Może nawet na te zaległe modlitwy – dodaje ks. Wójcik.

Kapłan radzi również, aby w okresie kwarantanny spokojnie porozmawiać w rodzinach – Może się zdarzyć, że jak to wszystko się skończy ktoś powie, miałem tak dużo czasu, a nawet nie porozmawiałem z moim ojcem i po raz kolejny nie zdałem egzaminu z życia i człowieczeństwa. To by było najsmutniejsze – zauważa ks. Wójcik.

– Dla nas wierzących najważniejsza kwarantanna to ta, która dotyczy naszej duszy. Trzeba pokładać ufność w Panu – dodaje kapłan i za filozofem i teologiem Paulem Tillichem z jego książki „Męstwo bycia” podkreśla, że „gdy człowiek dojdzie do ściany, której nie może przebić głową, gdy dojdzie do sytuacji, w której już nic nie ma sensu, to odpowiedź jest jedna – wiara w Pana Boga i zaufanie”.

Ks. dr Zdzisław Wójcik, psycholog, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie. Wykładowca psychologii ogólnej, psychologii religii i psychologii rozwojowej w Wyższym Seminarium Duchowny i w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję