Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 15/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nominacje - odznaczenia

25 marca br. biskup toruński Andrzej Suski mianował ks. Romana Cieszyńskiego kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Chełmżyńskiej. W tym samym dniu godnością kanoników w tej Kapitule zostali odznaczeni: ks. Metody Deranek - proboszcz parafii w Nowej Wsi Królewskiej, ks. Stanisław Szuca - proboszcz parafii w Papowie Biskupim i ks. Wiesław Roczniak - proboszcz parafii w Grzywnie.
Do grona kanoników honorowych Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej zostali włączeni: ks. prał. Józef Sołobodowski - proboszcz parafii w Mokrem i ks. Tadeusz Breza - proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lubawie. Godnością kanonika został odznaczony także ks. Stanisław Rybarczyk - proboszcz parafii w Zieleniu.

Dekanaty grudziądzkie

Pomoc najbardziej potrzebującym

Akcja Katolicka z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu zorganizowała pod koniec lutego, dzięki życzliwości dyr. Jolanty Perzanowskiej, wieczorek charytatywny w sali Domu Technika NOT. Na wstępie prezes AK Jadwiga Sznajdrowska i wiceprezes Helena Zuziakowska wyczerpująco przedstawiły zeszłoroczną działalność charytatywną Akcji na terenie parafii. Wieczorek to nowa forma pozyskiwania funduszy na działalność charytatywną w bieżącym roku. Wśród zaproszonych gości obecni byli: ks. inf. Tadeusz Nowicki, proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. kan. Zenon Grządka, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wiceprezydent Grudziądza Norbert Malinowski, starosta grudziądzki Halina Kowalkowska, dyr. Szpitala miejskiego - lek. med. Marek Nowak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Eugeniusz Grynda oraz sponsorzy. W części artystycznej wystąpił chór "Echo" z Grudziądza i zespół instrumentalno-muzyczny pod kierunkiem Kazimierza Mellera z Wąbrzeźna. Przeprowadzono zbiórkę pieniężną, która zostanie przeznaczona na paczki świąteczne dla dzieci i młodzieży z okazji Świąt Wielkanocnych. Na zakończenie skarbnik parafialnego oddziału Akcji Katolickiej podziękował ofiarodawcom za złożone dary serc dla najbardziej potrzebujących parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Henryk Turski

Dekanaty toruńskie

Balony na toruńskim niebie

Jak co roku balony wykonane przez dzieci z Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza szybowały pod toruńskim niebem najwyżej, a przede wszystkim najdłużej, bo na tym polegała istota konkurencji rozgrywanych w ramach Mistrzostw Aeroklubu Pomorskiego modeli balonów na ogrzane powietrze, które zostały rozegrane na toruńskim lotnisku w niedzielę 16 marca. W pierwszej szóstce znalazło się aż troje michalickich konstruktorów. Zwyciężyła Weronika Knopp, a piątą i szóstą lokatę wywalczyło nowe, młode pokolenie wychowanków mistrza świata - Zygfryda Franckiewicza: Damian Szymczak i Sandra Lewandowska. Starsi konstruktorzy odeszli, ale młodzi godnie ich zastąpili, bo i w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy pierwsze miejsce. Zazdrośnicy twierdzą, że albo instruktor, albo ja sam jako dyrektor Oratorium mamy jakieś konszachty z naszym patronem, św. Michałem Archaniołem, który podtrzymuje skrzydłami balony, aby te zbyt wcześnie nie spadły na ziemię To chyba jednak plotka, bo i w zawodach halowych modeli szybowców, które odbyły się dwa tygodnie wcześniej na Rubinkowie, Weronika Knopp zdobyła w swojej kategorii wiekowej srebrny medal, a ściana honorowa w michalickim Oratorium - atrakcja dla dzieci i zwiedzających - czeka na kolejne dyplomy i medale.
Zawodnicy z naszej placówki wychowawczej poza nagrodami rzeczowymi otrzymali jeszcze jedną - chyba najważniejszą. Cała ekipa: Weronika Knopp, Sandra Lewandowska i Damian Szymczak pojadą do Inowrocławia na mistrzostwa Polski. Tam będzie już znacznie trudniej, ale... liczymy na św. Michała Archanioła, do którego popłynie niejedna dziecięca modlitwa z prośbą o pomoc. Ile godzin dnia, a czasem i zarwanych nocy kosztuje zbudowanie takiego powietrznego wehikułu - wiedzą tylko ci, którzy z papieru, kleju i innych technicznych drobiazgów takie latające cudeńka konstruowali. Pojadę osobiście do Inowrocławia, aby kamerą zarejestrować wszystkie loty - potomnym na świadectwo. A nasze dzieci przyrzekły, że nie dadzą się zrobić w... balona.

Reklama

Ks. Józef Gibała - Dyrektor Oratorium

Miłosierdzie krzyża w blasku słońca...

Wielki Post dla każdego z nas to nie tylko pogłębiona refleksja nad stanem naszego ducha, to nie tylko wytężony wysiłek duchowy w pracy nad własnym sercem, ale także czas zadumy i refleksji nad zbawienną męką i śmiercią Zbawiciela rozważaną w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. W parafii Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny od tego Wielkiego Postu stacje Drogi Krzyżowej będą się kojarzyć nie tylko z małymi stacyjkami zawieszonymi na ścianach kościoła, ale przede wszystkim z pięknymi i różnobarwnymi witrażami, których montaż został właśnie rozpoczęty. Autorem projektu jest Kazimierz Rochecki.
Pierwsze, ukończone już dwa okna ilustrują dwie ostatnie stacje Drogi Krzyżowej. Blask wiosennego słońca wpadający przez witraże zwraca uwagę modlących się ludzi na nieuchronność śmierci i nadzieję zmartwychwstania. Powiewająca na górze chorągiew Zmartwychwstałego dodaje nam nadziei i jeszcze bardziej pozwala zatopić się w ufnej modlitwie, ukazując Boże Miłosierdzie i wzywając do niego w naszym życiu. Nowatorskim i koniecznym na miarę naszych czasów posunięciem okazało się bowiem przypisanie kolejnym stacjom uczynków miłosierdzia.
Przed nami niebawem montaż kolejnych witraży - ilustracji miłosierdzia wyrażonego w Męce Chrystusa. Dlatego proboszcz parafii - ks. prał. Stanisław Majewski już dziś z serca dziękuje wszystkim, którzy swoją ofiarą i pracą przyczynili się do powstania tego pięknego i ambitnego projektu, prosząc o dalszą modlitwę i wsparcie dla dzieła upiększającego nasz wspólny dom modlitwy - diecezjalne sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

Ks. Tomasz Drzymalski

Rekolekcje w zamku bierzgłowskim

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży i Diecezjalne Dzieło Powołań zorganizowały zimowe rekolekcje dla młodzieży maturalnej i ponadgimnazjalnej, które odbyły się w Diecezjalnym Centrum Kultury w zamku bierzgłowskim, w dwóch turnusach: od 3 do 7 i od 10 do 14 lutego br. Ogólnym tematem spotkań były słowa roku duszpasterskiego: Umiłować Chrystusa. Pierwszy turnus prowadził ks. Bogdan Kołodziejczyk, drugi - ks. Marian Tomasz Kowalski. Rekolekcje były ukierunkowane na odszukanie własnej wartości w oczach Chrystusa i rozeznanie przyszłości - powołania. Uczestniczyło w nich niemal 70 osób z całej diecezji. Rekolekcje prawie w całości były finansowane z Funduszu Duszpasterskiego, dlatego składam serdeczne podziękowanie dyrektorowi ekonomicznemu Kurii Diecezjalnej - ks. prał. Stanisławowi Majewskiemu za pomoc w ich zorganizowaniu.
Jedna z uczestniczek, Małgorzata Rebain, tak wspomina rekolekcje: "Spotkałam młodzież maturalną oraz pierwszo- i trzecioklasistów szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji, z różnych środowisk: ministrantów i lektorów, członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Odnowy w Duchu Świętym, Ruchu Światło-Życie, a także osoby niezrzeszone w żadnej wspólnocie, ale pragnące pogłębić swoją wiarę. Każdego dnia gromadziliśmy się na wspólnej Eucharystii, modlitwie, katechezach i rozważaniu Pisma Świętego, a także na zabawie. Prosiliśmy Boga o właściwe odczytanie swego powołania (niekoniecznie do kapłaństwa lub życia zakonnego), co w dzisiejszym świecie, pełnym pokus, nie jest zadaniem łatwym. Trudno nam dzisiaj wejść w dorosłe życie. Gdzie jest granica między dobrem a złem? W związku z tym problemem stworzyliśmy Mały rachunek sumienia dla młodego człowieka. Dla mnie bardzo ważnym przeżyciem były wieczorne adoracje Najświętszego Sakramentu, czas osobistej rozmowy z Bogiem".

Reklama

Ks. Bogdan Kołodziejczyk

Wkrótce

Kolejny wykład otwarty w Seminarium

16 kwietnia o godz. 20.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu przy placu ks. Stefana Frelichowskiego 1 odbędzie się kolejny wykład z cyklu: "W szkole Miłosierdzia Bożego. Uczynki miłosierdzia wobec duszy". Prelegent ks. dr Zbigniew Wanat podejmie temat: Chętnie darować urazy "Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg wam przebaczył w Chrystusie" (Ef 4, 32).

hm

Szkoła-Laboratorium

Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum
Anny i Aleksandra Nalaskowskich
rok zał. 1989
ogłasza nabór do Gimnazjum i Liceum
na rok szkolny 2003/2004

Oferujemy:

unikalny w skali kraju innowacyjny program nauczania i wychowania realizowany przez kadrę o najwyższych kwalifikacjach merytorycznych,

intensywną naukę dwóch języków obcych w wymiarze 6 godzin tygodniowo, w niewielkich grupach,

liczne propozycje zajęć dodatkowych,

dużą dozę sportu i rekreacji (jeździectwo, łucznictwo, pływanie, siłownia, aerobik),

ciekawe ścieżki edukacyjne i międzyprzedmiotowe prowadzone przez pracowników UMK

liczne wycieczki krajowe i zagraniczne,

pełną i bieżącą informację dla rodziców o postępach w nauce i zachowaniu ich dzieci,

rodzinną atmosferę szkoły, bezpieczeństwo i jednoznaczne wymagania dyscyplinarne wobec uczniów oraz wychowanie w duchu religijnym i patriotycznym,

najlepszym absolwentom Gimnazjum bezkolizyjne przejście do naszego Liceum.

Na indywidualny egzamin należy się zgłaszać osobiście (Toruń, ul. Stawisińskiego 7) po uzgodnieniu telefonicznym (0-56) 648-64-42. Na tradycyjne "drzwi otwarte" zapraszamy 11 kwietnia w godz. 11.00-13.00.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29

[ TEMATY ]

historia

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

W czasie II wojny światowej czasopismo „Niedziela”, a konkretnie jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego, a powojenne aresztowanie redaktora naczelnego wznowionego pisma, ks. Antoniego Marchewkę to był tylko jeden z elementów prześladowań ze strony komunistów, których tygodnik „Niedziela” niesamowicie „uwierał”. Czym? Tym samym co dziś uwiera wrogów Kościoła Katolickiego: pomocą duchową i otuchą jaką otrzymywali Polacy, nauczaniem o zbawieniu, prawdzie i kłamstwie, złu i dobru oraz naturze ludzkiej. Ostatecznie w 1953 r. pismo zostało przez władze komunistyczne zawieszone, a w latach 80. ubiegłego tygodnik było wielokrotnie obiektem ingerencji cenzorskich.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa "W obronie państwa prawa"

2024-05-08 13:21

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Mat.prasowy

Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” w Krakowie i Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zapraszają na konferencję naukową W OBRONIE PAŃSTWA PRAWA.

Toruń, 25 maja (sobota) 2024 r.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Piknik Rodzinny

2024-05-09 09:37

plakat organizatorów

    Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej organizuje Piknik Rodzinny. W sobotę 18 maja w Krakowie, przy ul Podzamcze 8. Będzie się działo!

    Organizatorzy zapraszają na Mszę św. na godz. 12. A po wspólnej modlitwie, o 13. Nastąpi rozpoczęcie pikniku. Będzie m.in.: pokaz karate, animacje dla dzieci, występ zespołu animacyjnego, losowanie nagród na zakończenie gry terenowej, przedstawienie Wspólnoty Rodzin z Choczni, z koncert zespołu „niemaGotu”. Wśród atrakcji: malowanie twarzy i stylizacja włosów, modelowanie balonów, smaczne przekąski, występy zespołów, stoisko z lodami, tańce lednickie, gra terenowa i dmuchańce!

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję