Reklama

Niedziela w Warszawie

Więcej niż księgarnia

Soboty z Miodową

Każdego dnia książki kupuje tu ponad 200 osób. Ale do Księgarni na Miodowej coraz częściej przychodzi się nie tylko po dobrą literaturę

Niedziela warszawska 7/2019, str. VII

[ TEMATY ]

książka

spotkanie

Archiwum KnM

Wieczór z Tomaszem Sobanią, autorem książek „ Speculo” i „ Nowy świt”

W tych dniach po raz piąty w naszym kraju obchodzony był Tydzień Małżeństw. Warszawską edycję wydarzenia organizowało Centrum Myśli Jana Pawła II (CMJPII), które zaprosiło mieszkańców stolicy m.in. na spektakl, zajęcia taneczne czy spotkanie z Krzysztofem Zanussim. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów opowiadał o małżeństwie w kinie polskim i europejskim.

Zwieńczeniem Tygodnia były warsztaty „Małżeńskie wyzwania – naturalne planowanie rodziny”. Spotkanie razem z CMJPII współorganizowała Księgarnia na Miodowej.

Nie tylko książki

Osoby, które 16 lutego ok. godz. 11.00 szukały dobrej książki na Miodowej 17/19 mogły więc natknąć się na małżeństwa zainteresowane tematyką naturalnego planowania rodziny. W księgarni nie brakowało też rodziców z dziećmi. Wszystko dlatego, że w tym samym czasie co warsztaty dla dorosłych na Miodowej odbywały się zajęcia rozwijające dziecięcą wyobraźnię pt. „Zapałkowy zawrót głowy”.

Reklama

– Większość osób kojarzy nas jedynie z książkami religijnymi, naukowymi czy albumami, lecz prawidłowa nazwa firmy to Centrum Duszpasterstwa. Dlatego to, co robiliśmy nigdy nie ograniczało się jedynie do sprzedaży książek. W ofercie zawsze mieliśmy także obrazy, dewocjonalia, ornaty, itd. Teraz jednak poszerzamy działalność m.in. o warsztaty i spotkania – opowiada „Niedzieli” Marta Kordysiewicz, specjalistka ds. promocji w Centrum Duszpasterstwa. A prezes firmy Michał Gołąb podkreśla. – Nowy obszar naszej działalności również mieści się w misji duszpasterskiej ze względu na tematykę organizowanych spotkań.

Nowy cykl wydarzeń zatytułowany „Soboty na Miodowej” rozpoczął się w przeddzień Adwentu. Przez cztery godziny kreatywnej zabawy kilkanaścioro dzieci wykonało adwentowe kalendarze, lampiony oraz malowanki. Z uczestnikami zajęć spotkał się także biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Pierwsze zajęcia dla dzieci odbyły się na początku grudnia ubiegłego roku. Od tamtej pory najmłodsi jeszcze kilkukrotnie odwiedzali Miodową. Przed Bożym Narodzeniem spotkali się z św. Mikołajem, a zakończoną właśnie przerwę w zajęciach szkolnych rozpoczęli od spotkania „Ferie za pasem”. Gdy dzieci się bawiły, dorośli mogli kupić książki i dzięki temu wziąć udział w konkursie na Biblię Audio Kids, którą nagrali m. in. Jan Englert, Franciszek Pieczka, Jerzy Trela i Adam Woronowicz.

Reklama

– Część pomysłów na tematykę zajęć dla dzieci wymyślamy sami. Jest to o tyle łatwe, że sami mamy dzieci, a pracę na Miodowej traktujemy jak drugi dom – mówi Marta Kordysiewicz i dodaje. – Inspirują nas także osoby, z którymi się spotykamy. Teraz na przykład zastanawiamy się nad zajęciami skierowanymi na duchowość dzieci. Prosił nas o to znajomy katecheta.

Wystawy i spotkania autorskie

Dodatkowa działalność Księgarni na Miodowej nie jest skierowana tylko do dzieci. W grudniu dorośli czytelnicy spotkali się na wieczorze autorskim z Tomaszem Sobanią. Młody pisarz i pasjonat biegania opowiadał o swojej fascynacji pątniczej. A także o tym, dlaczego w ciągu 7. dni przebiegł 300 km na hiszpańskim odcinku Camino de Santiago.

W styczniu na Miodowej odbył się wernisaż prac obrazów Anny Miszalskiej-Gąsienica, która maluje m.in. przydrożne kapliczki. Wystawę zorganizowano wspólnie z Galerią Tess.

– Część osób, która przyszły na spotkanie z artystką nie kryły zaskoczenia, że obok sali z obrazami jest księgarnia. Dzięki wystawie dowiedzieli się o naszej podstawowej działalności, a mamy czym się pochwalić, bo na półkach jest aż 4 tys. tytułów – opowiada nam prezes Gołąb. – Zastanawiamy się czy w przyszłości jednej z sal nie przerobić na kawiarnię literacką, w której można byłoby spokojnie przy kawie przejrzeć interesujące książki oraz spotkać się z ich autorami – dodaje.

Orły księgarstwa

Tworzenie kawiarni i miejsc spotkań literackich, to droga zalecana niezależnym księgarniom. W dzisiejszych czasach zmagają się one bowiem z kilkom wyzwaniami naraz. Z jednej strony jest to kryzys czytelnictwa. Z drugiej, przeniesienie się części zakupów do Internetu. Ale największym wyzwaniem jest konkurencja z wielkimi sieciami księgarskimi, z którymi nawet mniejszym sieciom trudno rywalizować. W Warszawie było to jedną z przyczyną upadku sieci Traffic i Matras oraz kilkunastu księgarni niezależnych.

Na tym tle pozycja katolickiej księgarni wygląda dobrze. Kreatywność, jaką wykazują jej pracownicy docenili ostatnio organizatorzy konkursu „Orły” przyznając Księgarni na Miodowej wyróżnienie „Orła Księgarstwa”. – Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały zauważone, ponieważ sami się do tego konkursu nie zgłosiliśmy. Tymczasem okazało się, że wyprzedziliśmy 6 tys. innych firm – mówi prezes Michał Gołąb i podkreśla. – Jednocześnie wiemy, że wyzwań w przyszłości na pewno nam nie zabraknie. Jesteśmy jednak dobrej myśli.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książka „Życie po śmierci”. Teologiczne śledztwo

2020-07-31 12:57

[ TEMATY ]

książka

Obudziłam się pod białym prześcieradłem w szpitalnym prosektorium. Wiedziałam, że urodziłam żywe dziecko i znałam dokładną godzinę swojej śmierci.

Według ankiet przeprowadzonych w ciągu ostatnich 40 lat, do Doświadczenia Śmierci Klinicznej, near death expierience, (NDE) przyznaje się od 4,2 do 5% społeczeństwa.

Czy to możliwe, aby kilka tysięcy przebadanych ludzi, w różnym wieku, na przestrzeni kilkudziesięciu lat, z pięciu kontynentów, o różnych wierzeniach i światopoglądach, miało tę samą halucynację albo byli ze sobą w spisku?

Badania dra Pima van Lommela przeprowadzone w latach 1988-1992 opublikowane w prestiżowym piśmie medycznym „The Lancet”, objęły 344 pacjentów z grupy 509, które przeżyły reanimację po zawale serca. Na świecie istniały jeszcze trzy programy badawcze nad Doświadczeniem Śmierci Klinicznej: jeden w USA i dwa w Wielkiej Brytanii, objęły one 562 pacjentów. Wszystkie dały podobne wyniki, ale żaden nadal naukowo nie wytłumaczył zadziwiającego zjawiska.

Bo najważniejszy wniosek z tych programów badawczych jest taki, że Doświadczenia Śmierci Klinicznej, pochodzą z chwili, gdy funkcje mózgowe są całkowicie zatrzymane. Pacjenci pamiętali dokładnie treść rozmów lekarzy i podejmowane czynności w czasie, kiedy ich elektroencefalogram (EEG) był płaski. Żadne halucynacje nie mogłyby być zapamiętane, gdyż kora mózgowa w tym momencie była nieaktywna.

Będąc z „drugiej strony”, widziałem moment, kiedy lekarz wyszedł z sali i zakomunikował moim bliskim, że umarłem i teraz trwa tylko procedura odłączania. Słyszałem, jak rodzina rozmawia o moim pogrzebie. Żona mówiła, żeby pochować mnie w ślubnym garniturze.

Podczas swojego teologicznego śledztwa korzystałem z najbardziej znanych relacji pacjentów po NDE. Pod lupę wziąłem takie światowe bestsellery jak Trafiona przez piorun Glorii Polo, Niebo istnieje naprawdę Coltona Burbo, Dowód Ebena Alexandra, Przejście Piotra Kalinowskiego, Byłem w niebie Richarda Sigmunda oraz wielu innych. Korzystałem także z badań autorstwa Raymonda Moody’ego (Życie po życiu), Pima van Lommela (Wieczna świadomość) oraz opracowań Antoniego Socciego (Ci, którzy wrócili z zaświatów) oraz Johna Burkego (Zobaczyć niebo).

Osobiście spotkałem się także z pacjentami, przeprowadziłem wywiady oraz zebrałem dokumentację medyczną. Czy świadkowie życia po śmierci mówią prawdę?

Ks. Wiktora Szponar urodził się w 1991 roku w Sosnowcu, obecnie jest wikariuszem w parafii św. brata Alberta w Gdańsku. Przed wstąpieniem do seminarium był reporterem

w TVP Gdańsk, wcześniej współpracował ze Studencką Agencją Radiową na Politechnice Gdańskiej.

Studiował na Uniwersytecie Gdańskim administrację i dziennikarstwo, które przerwał, żeby zostać księdzem. Jako kleryk IV roku był redaktorem prowadzącym książkę „Księża bez cenzury. Rozmowy pod koloratką”, która okazała się bestsellerem. Interesuje się teologią moralną, jest miłośnikiem liturgii i Pisma Świętego.

CZYTAJ DALEJ

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura Centrum Życia i Rodziny

2020-08-13 19:25

[ TEMATY ]

LGBT

Centrum Życia i Rodziny

tęczowa rewolucja

broszura

Magdalena Wojtak/Niedziela

Centrum Życia i Rodziny wydało bezpłatną broszurę „Utopia tęczowej rewolucji. 10 pytań i 100 argumentów”. Publikacja obala główne tezy i manipulacje aktywistów LGBT

- Jest odpowiedzią na to, co w ostatnich dniach widzieliśmy na ulicach polskich miast, a szczególnie w Warszawie. Tęczowa homoagresja, agresja aktywistów LGBT dała się poznać od najgorszej strony. W związku z tym Centrum Życia i Rodziny przygotowało publikację, w której przypomina o założeniach ideologii LGBT, a także ideologii gender. Obalamy w niej również niektóre najbardziej popularne tezy, jakie pojawiają się w języku zwolenników ideologii LGBT - powiedział podczas prezentacji publikacji Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny. Organizacja przygotowała także film „To nic takiego” ujawniający metody wprowadzania do polskich szkół demoralizującej seksedukacji.

Autorzy broszury zauważają, że zwolennicy ideologii gender oraz LGBT podważają najbardziej podstawowe wartości i cechy takie jak rodzina, małżeństwo, macierzyństwo czy płeć. Przestrzegają także przed próbą zmiany definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzn i kontestowaniem przez działaczy LGBT  polskiego porządku prawnego. Broszura odpowiada na pytania dotyczące tego m.in. dokąd zaprowadzi nas tęczowa rewolucja, w jaki sposób odpowiadać na tezy i manipulacje aktywistów LGBT, a także co jest największym zagrożeniem dla ładu społecznego i prawnego. - Konfrontujemy hasła tęczowej rewolucji z faktami, danymi, statystykami i badaniami naukowymi - tłumaczy autorka broszury i członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.

W publikacji zmierzono się z popularnymi sloganami i tezami rozpowszechnianymi przez środowiska i organizacje promujące ruch LGBT. Z broszury dowiemy się m.in. dlaczego ideologia LGBT oraz gender są groźne dla społeczeństwa; czym w rzeczywistości jest płeć społeczno-kulturowa; czy polskie prawo wystarczająco chroni rodzinę, a także niebezpieczna jest edukacja seksualna oraz w jaki sposób uporać się z językowymi manipulacjami ideologów LGBT.

Zwrócono także uwagę, że wbrew wieloletnim działaniom mającym na celu przekonywanie opinii publicznej, że osoby LGBT są prześladowane i nie mają wystarczających praw i swobód obywatelskich, rzeczywistość jest zgoła inna.

Autorzy wskazują, że wbrew fałszywym informacjom, osoby LGBT mają własne media, zakładają swoje organizacje, ich czynności erotyczne nie są prawnie zakazane, a także mogą dziedziczyć po sobie na mocy testamentu. Mają również prawo do dostępu do dokumentacji medycznej partnera. Wskazują, że ich postulaty stają się jedynie nośnymi hasłami, którymi można sprawnie manipulować, a osoby LGBT przedstawiać jako środowisko dyskryminowane i pozbawione praw.

Publikację „Utopia tęczowej rewolucji 10 pytań i 100 argumentów” bezpłatnie można pobrać na stronie internetowej www.teczowautopia.pl. Można ją także zamówić w formie papierowej,. Centrum Życia i Rodziny planuje przesłać broszurę posłom i senatorom, a także kuratoriom oświaty.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Bitwa Warszawska 1920 r. to historia zwycięstwa wolności nad zniewoleniem

Bitwa Warszawska 1920 to historia zwycięstwa wolności nad zniewoleniem - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do rocznicy zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką.

Jak podkreślił szef rządu, sto lat temu Polacy stoczyli zwycięską bitwę z wojskami bolszewickimi, "które miały przenieść rewolucję komunistyczną na Berlin i Paryż, na całą Europę, wycieńczoną stratami Wielkiej Wojny".

"Bitwa Warszawska 1920 to historia zwycięstwa wolności nad zniewoleniem" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej odbywają się w Warszawie, gdzie przed grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęła się w południe uroczysta odprawa wart.

Z powodu pandemii koronawirusa planowana na sobotę defilada została odwołana. Z okazji 100. rocznicy bitwy w całym kraju przygotowano wojskowe pikniki, capstrzyki i wystawy. Na niedzielę zaplanowano uroczystości w Radzyminie i Kobyłce, w tym przy zbiorowej mogile żołnierzy, którzy zginęli w bitwie.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję