Reklama

Niedziela w Warszawie

Więcej niż księgarnia

Soboty z Miodową

Każdego dnia książki kupuje tu ponad 200 osób. Ale do Księgarni na Miodowej coraz częściej przychodzi się nie tylko po dobrą literaturę

Niedziela warszawska 7/2019, str. VII

[ TEMATY ]

książka

spotkanie

Archiwum KnM

Wieczór z Tomaszem Sobanią, autorem książek „ Speculo” i „ Nowy świt”

Wieczór z Tomaszem Sobanią, autorem książek „ Speculo” i „ Nowy świt”

W tych dniach po raz piąty w naszym kraju obchodzony był Tydzień Małżeństw. Warszawską edycję wydarzenia organizowało Centrum Myśli Jana Pawła II (CMJPII), które zaprosiło mieszkańców stolicy m.in. na spektakl, zajęcia taneczne czy spotkanie z Krzysztofem Zanussim. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów opowiadał o małżeństwie w kinie polskim i europejskim.

Zwieńczeniem Tygodnia były warsztaty „Małżeńskie wyzwania – naturalne planowanie rodziny”. Spotkanie razem z CMJPII współorganizowała Księgarnia na Miodowej.

Nie tylko książki

Osoby, które 16 lutego ok. godz. 11.00 szukały dobrej książki na Miodowej 17/19 mogły więc natknąć się na małżeństwa zainteresowane tematyką naturalnego planowania rodziny. W księgarni nie brakowało też rodziców z dziećmi. Wszystko dlatego, że w tym samym czasie co warsztaty dla dorosłych na Miodowej odbywały się zajęcia rozwijające dziecięcą wyobraźnię pt. „Zapałkowy zawrót głowy”.

– Większość osób kojarzy nas jedynie z książkami religijnymi, naukowymi czy albumami, lecz prawidłowa nazwa firmy to Centrum Duszpasterstwa. Dlatego to, co robiliśmy nigdy nie ograniczało się jedynie do sprzedaży książek. W ofercie zawsze mieliśmy także obrazy, dewocjonalia, ornaty, itd. Teraz jednak poszerzamy działalność m.in. o warsztaty i spotkania – opowiada „Niedzieli” Marta Kordysiewicz, specjalistka ds. promocji w Centrum Duszpasterstwa. A prezes firmy Michał Gołąb podkreśla. – Nowy obszar naszej działalności również mieści się w misji duszpasterskiej ze względu na tematykę organizowanych spotkań.

Nowy cykl wydarzeń zatytułowany „Soboty na Miodowej” rozpoczął się w przeddzień Adwentu. Przez cztery godziny kreatywnej zabawy kilkanaścioro dzieci wykonało adwentowe kalendarze, lampiony oraz malowanki. Z uczestnikami zajęć spotkał się także biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Pierwsze zajęcia dla dzieci odbyły się na początku grudnia ubiegłego roku. Od tamtej pory najmłodsi jeszcze kilkukrotnie odwiedzali Miodową. Przed Bożym Narodzeniem spotkali się z św. Mikołajem, a zakończoną właśnie przerwę w zajęciach szkolnych rozpoczęli od spotkania „Ferie za pasem”. Gdy dzieci się bawiły, dorośli mogli kupić książki i dzięki temu wziąć udział w konkursie na Biblię Audio Kids, którą nagrali m. in. Jan Englert, Franciszek Pieczka, Jerzy Trela i Adam Woronowicz.

Reklama

– Część pomysłów na tematykę zajęć dla dzieci wymyślamy sami. Jest to o tyle łatwe, że sami mamy dzieci, a pracę na Miodowej traktujemy jak drugi dom – mówi Marta Kordysiewicz i dodaje. – Inspirują nas także osoby, z którymi się spotykamy. Teraz na przykład zastanawiamy się nad zajęciami skierowanymi na duchowość dzieci. Prosił nas o to znajomy katecheta.

Wystawy i spotkania autorskie

Dodatkowa działalność Księgarni na Miodowej nie jest skierowana tylko do dzieci. W grudniu dorośli czytelnicy spotkali się na wieczorze autorskim z Tomaszem Sobanią. Młody pisarz i pasjonat biegania opowiadał o swojej fascynacji pątniczej. A także o tym, dlaczego w ciągu 7. dni przebiegł 300 km na hiszpańskim odcinku Camino de Santiago.

W styczniu na Miodowej odbył się wernisaż prac obrazów Anny Miszalskiej-Gąsienica, która maluje m.in. przydrożne kapliczki. Wystawę zorganizowano wspólnie z Galerią Tess.

– Część osób, która przyszły na spotkanie z artystką nie kryły zaskoczenia, że obok sali z obrazami jest księgarnia. Dzięki wystawie dowiedzieli się o naszej podstawowej działalności, a mamy czym się pochwalić, bo na półkach jest aż 4 tys. tytułów – opowiada nam prezes Gołąb. – Zastanawiamy się czy w przyszłości jednej z sal nie przerobić na kawiarnię literacką, w której można byłoby spokojnie przy kawie przejrzeć interesujące książki oraz spotkać się z ich autorami – dodaje.

Orły księgarstwa

Tworzenie kawiarni i miejsc spotkań literackich, to droga zalecana niezależnym księgarniom. W dzisiejszych czasach zmagają się one bowiem z kilkom wyzwaniami naraz. Z jednej strony jest to kryzys czytelnictwa. Z drugiej, przeniesienie się części zakupów do Internetu. Ale największym wyzwaniem jest konkurencja z wielkimi sieciami księgarskimi, z którymi nawet mniejszym sieciom trudno rywalizować. W Warszawie było to jedną z przyczyną upadku sieci Traffic i Matras oraz kilkunastu księgarni niezależnych.

Na tym tle pozycja katolickiej księgarni wygląda dobrze. Kreatywność, jaką wykazują jej pracownicy docenili ostatnio organizatorzy konkursu „Orły” przyznając Księgarni na Miodowej wyróżnienie „Orła Księgarstwa”. – Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały zauważone, ponieważ sami się do tego konkursu nie zgłosiliśmy. Tymczasem okazało się, że wyprzedziliśmy 6 tys. innych firm – mówi prezes Michał Gołąb i podkreśla. – Jednocześnie wiemy, że wyzwań w przyszłości na pewno nam nie zabraknie. Jesteśmy jednak dobrej myśli.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tradycyjna lampka

Mówiony język jest zmienny i ulotny. Najbardziej trafne powiedzenia wypadają z obiegu lub zmieniają znaczenie, gdy zmienia się sytuacja, która je stworzyła. W prywatnym leksykonie współczesnej polszczyzny „Z polskiego na nasze” Barbara Magierowa i Antoni Kroh starają się przypomnieć, niekiedy ocalić od zapomnienia te powstałe po wojnie. Zasłyszane, przeczytane, znalezione we wnioskach i podaniach. Niektóre jeszcze pamiętamy. Czym był „szał PGR” – wiadomo: to najtańsze wino. „Pani da szał PGR, mogą być dwa” – można było usłyszeć w Warszawie w 1962 r. „Rzucać towar” – też pamiętamy. Może nawet o „zupie cofce”, po której się odbija; o której mówiono w barze mlecznym w Warszawie też w 1962 r. Ale czym była „tradycyjna lampka wina”? Otóż „tradycyjną lampkę”, czyli pół litra czystej wódki, roznosiły kelnerki. W pewnej fabryce, gdy z okazji przyznania sztandaru zaproszono ok. 300 osób, wypito 100 litrów wódki, a wszystko zakończyło się bijatyką.

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Nawiedza krakowskie świątynie

2022-12-04 22:25

Maria Fortuna- Sudor

W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

 W sobotni wieczór 3 grudnia obraz został przyniesiony do kościoła świętych Piotra i Pawła.

    W Krakowie trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski.

    Kopia cudownego wizerunku została przywieziona do Krakowa z Krynicy w sobotę 3 grudnia. W tym samym dniu obraz został uroczyście wniesiony do kościoła Świętych Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję