Reklama

Niedziela Przemyska

W mocy Bożego Ducha

Caritas – Apostolat „w Mocy Bożego Ducha” (Cz. 1)

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, obchodziliśmy XXVII Światowy Dzień Chorego. Tegorocznym uroczystościom towarzyszyły słowa Jezusa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8)

Niedziela przemyska 7/2019, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

Bożena Sztajner

Pomoc i opieka to główny cel Centrum Medyczno-Charytatywnego

Pomoc i opieka to główny cel Centrum Medyczno-Charytatywnego

Odpowiadając na zaproszenie Papieża do spotkania z ludźmi chorymi, Caritas Archidiecezji Przemyskiej we współpracy z Diecezjalnym Duszpasterzem Chorych, ks. Marcinem Hunią oraz dzięki wsparciu Kapłanów posługujących w wybranych parafiach naszej archidiecezji zorganizowała kilka modlitewnych spotkań. Uroczyste Msze św. w intencji ludzi cierpiących oraz celebracje sakramentu chorych sprawowano w: Jarosławiu (kolegiata), Przemyślu (pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa), Łańcucie (fara), Przeworsku (fara), Brzozowie, Krośnie (Centrum Medyczno-Charytatywne Caritas), Sanoku (fara) oraz w Ustrzykach Dolnych (pw. Józefa Robotnika). Wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg tego wydarzenia składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Zorganizowany po raz kolejny w naszych lokalnych środowiskach Dzień Chorego, to tylko jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez Caritas na rzecz osób cierpiących. W celu optymalizacji warunków życia chorych, dotkniętych rożnymi formami niepełnosprawności, ta kościelna agenda każdego dnia, w różnych placówkach podejmuje szereg działań o profilu medycznym, pielęgnacyjnym, opiekuńczym oraz profilaktycznym. Warto wspomnieć w tym miejscu o funkcjonującym Centrum Medyczno-Charytatywnym Caritas w Krośnie (ul. Grodzka 45a), Domu Spokojnej Starości im. Św. Jana z Dukli w Kąkolówce, Domu Pomocy Społecznej „Światło Nadziei” w Sanoku (ul. Królowej Jadwigi 12), Centrum Terapii i Rehabilitacji w Przemyślu (ul. Ks. J. Popiełuszki 5), działających wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego (Przemyśl, Krosno, Ustrzyki Dolne, Wysoka k. Łańcuta) czy o zorganizowanej dla osób chorych i starszych opiece domowej. Wymienione niektóre przedsięwzięcia, to wymierny dowód holistycznej i stałej kurateli Caritas nad osobami doświadczonymi chorobą i cierpieniem.

Najmłodszym „dzieckiem” Caritas Archidiecezji Przemyskiej jest powstałe jesienią 2018 roku Centrum Medyczno-Charytatywne im. św. Józefa w Przemyślu. W jego skład wchodzi Hospicjum, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu psychiatrycznym oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu ogólnym. Siedziba Centrum usytuowana jest na obrzeżach miasta, przy ul. J. Słowackiego 85, w dawnych budynkach Szpitala Wojskowego. Celem tej placówki jest objęcie całodobową opieką i leczeniem osób, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, nie wymagają już dalszej hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia i stopień niepełnosprawności nie są zdolne do samodzielnej troski o siebie (pacjenci, którzy w skali Barthel uzyskali od 5 do 40 pkt.). Do opieki długoterminowej w ZOL Caritas mogą być zakwalifikowani przewlekle chorzy somatycznie i psychosomatycznie, z wyłączeniem osób, u których zdiagnozowano ostrą fazę choroby psychicznej. Centrum Medyczno-Charytatywne świadczy pomoc osobom dorosłym, przewlekle chorym w różnym wieku w zakresie zabezpieczenia specjalistycznej opieki i leczenia (ZOL o profilu ogólnym) oraz osobom, które mają zdiagnozowaną chorobę psychiczną (ZOL o profilu psychiatrycznym). Warunkiem koniecznym do objęcia opieką jest: pisemna zgoda chorego lub opiekuna ustawowego, skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza prowadzącego pacjenta z oddziału szpitalnego, w tym do ZOL-u o profilu psychiatrycznym skierowanie od lekarza psychiatry oraz wypełniony zestaw dokumentów (do pobrania ze strony: www.przemysl.caritas.pl).

Reklama

Działalność tej placówki finansowana jest zasadniczo z Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast 70% kwoty należnej za miesięczny pobyt pochodzi ze świadczeń emerytalnych/rentowych pacjentów, opiekunów prawnych bądź członków rodzin. Istotny jest fakt, że bez względu na wysokość tego świadczenia, pacjent czy rodzina nie ponosi żadnych dodatkowych opłat. Caritas Archidiecezji Przemyskiej realizując różnego rodzaju projekty, zabezpiecza wyposażenie placówki, specjalistyczny sprzęt oraz pokrywa koszty dodatkowego zatrudnienia ludzi wykonujących pracę w zakresie zapewnienia dogodnych warunków życia dla naszych pacjentów.

O tym m.in. jaki personel pracuje w placówce, jakie usługi są w niej świadczone oraz w jakim zakresie Centrum odpowiada potrzebom społecznym, dowiemy się z lektury kolejnego artykułu.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska na Dzień Dziecka: rodzinne pikniki w całym kraju

W Tygodniu Rodziny Caritas pragnie szczególnie mocno zaakcentować swoją solidarność z rodzinami. Dlatego w okolicach Dnia Dziecka Caritas zachęca do udziału w piknikach rodzinnych odbywających się na terenie całego kraju – zwraca uwagę Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska w komunikacie przesłanym KAI. Takie imprezy odbędą się w blisko 30 miejscowościach w całej Polsce.

Dzieci od samego początku istnienia Caritas w Polsce są szczególną troską naszej działalności - zwraca uwagę rzecznik największej pozarządowej organizacji charytatywnej. Od 25 lat Caritas niesie pomoc potrzebującym dzieciom realizując inicjatywy takie jak: Skrzydła, Tornister Pełen Uśmiechów, Wakacyjna Akcja Caritas czy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję