Reklama

Niedziela Kielecka

Rozwój poradnictwa rodzinnego i wzrost świadomości katolików

W diecezji kieleckiej coraz popularniejsze staje się poradnictwo rodzinne, nastąpił także wzrost liczby wiernych przystępujących podczas Mszy św. – nie tylko niedzielnych – do komunii świętej – wskazują na to badania przeprowadzone przez Instytut Statystyk Kościoła Katolickiego pod koniec ubiegłego roku.

Niedziela kielecka 7/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

rodzina

TD

Jakim jesteśmy Kościołem, podsumowania w diecezji

Jakim jesteśmy Kościołem, podsumowania w diecezji

ISKK zbadał poziom religijności Polaków na podstawie danych z 2017 r., zebranych ze wszystkich polskich diecezji.

Rozwój poradnictwa rodzinnego można nazwać sukcesem diecezji kieleckiej. W 2017 r. w całej diecezji działało 130 poradni parafialnych, z których korzystało tysiąc osób. – Ten wynik daje naszej diecezji drugie miejsce w kraju – mówi „Niedzieli” ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii kieleckiej, zauważając zarazem zaangażowanie osób świeckich w prowadzenie poradni. Podkreśla, że to dobry znak, bo „małżeństwo i rodzina pozostają priorytetem działalności Kościoła”.

Poradnictwo rodzinne należy nadal rozwijać, a nawet rozbudowywać. Ks. Cisowski wskazuje potrzebę poradnictwa wielozadaniowego, działającego na szczeblu dekanalnym. – Chodzi o przyjazne miejsca, w których osoby przeżywające np. problemy w rodzinie mogłyby spotkać się z duszpasterzem, doradcą rodzinnym, a także psychologiem, prawnikiem i lekarzem – tłumaczy.

Reklama

Dane Instytutu Statystyk Kościoła Katolickiego wskazują także w diecezji kieleckiej na wzrost udzielanych sakramentów. W 2017 r. udzielono o ponad 600 chrztów więcej niż rok wcześniej. Znacznie więcej osób przystąpiło także do Pierwszej Komunii i bierzmowania, o 91 zmalała natomiast liczba ślubów.

– Liczba katolików uczestniczących w niedzielnej Mszy św. od lat kształtuje się w diecezji kieleckiej na podobnym poziomie, to ok. 40% zobowiązanych. Jednak obserwujemy wzrost udzielanych komunii św. także w dni powszednie, a to dobry sygnał, wskazujący na świadome uczestniczenie we Mszy św. i pełne z niej korzystanie – mówi ks. Mirosław Cisowski.

Dodaje, że w większości parafii diecezji notuje się uczestnictwo we Mszy św. na poziomie ponad 30%, ale są także takie kościoły, do których w niedziele przychodzi nawet 60-70% parafian. To np. świątynie podkrakowskie. Dobrze rokują też najmniejsze parafie, gdzie ludzie razem z duszpasterzem potrafią stworzyć prawdziwą wspólnotę.

Zdaniem rzecznika diecezji kieleckiej statystyki, choć nie są najważniejsze, mogą pomóc określać kierunki dalszej pracy duszpasterskiej. Dla przejrzystości obrazu, wskazane byłyby badania robione częściej, np. co kwartał.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt Konwencji o Prawach Rodziny zaprezentowany w Brukseli

[ TEMATY ]

rodzina

dokument

Mateusz Banaszkiewicz

W Parlamencie Europejskim zaprezentowano projekt międzynarodowej Konwencji o Prawach Rodziny, który przygotowali eksperci Instytutu Ordo Iuris z inicjatywy europosła Marka Jurka. Dokument ma chronić prawa rodziny jako wspólnoty oraz prawa rodziców i dzieci, stanowiąc alternatywę dla ideologicznych założeń godzącej w rodzinę Konwencji Stambulskiej. Założenia Konwencji po raz pierwszy zostały przedstawione w Warszawie.

Projekt zobowiązuje państwa do podejmowania działań wspierających rodzinę, a przede wszystkim ochrony instytucji małżeństwa i zagwarantowania autonomii życia rodzinnego, oraz potwierdza równe prawa przysługujące małżonkom, prawa rodziców, w tym prawo do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, oraz prawa dzieci. Konwencja ma również na celu ochronę członków rodziny przed przemocą domową, która znacznie częściej występuje w konkubinatach niż w rodzinach opartych na małżeństwie. Dokument wyklucza także dyskryminację rodzin, w szczególności wielodzietnych.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję