Reklama

Dla nauczycieli

Konferencja „polak mały”

Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi zorganizowała konferencję pt. „Polak \\mały, czyli teorie wychowania w pragmatyce szkolnej”. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Lidii Dudkiewicz – redaktor naczelnej „Niedzieli” oraz Grzegorza Wierzchowskiego – łódzkiego kuratora oświaty.

– Polak mały wchodzi w świat kształtujący jego myśli i serce. Potrzebuje świadków, wychowawców, którzy nie tylko przekażą wiedzę, ale również zaszczepią odpowiednie wartości – powiedział na powitanie ks. dr Jarosław Krzewicki, rektor SWEiZ w Łodzi.

Reklama

W konferencji, która odbyła się 29 stycznia br. w gmachu uczelni przy ul. Narutowicza w Łodzi, wzięli udział przede wszystkim nauczyciele. Jej głównym tematem były wartości – ich rola i znaczenie w kontekście wychowania i edukacji. Kto i jak ma uczyć młodych ludzi, by cenili patriotyzm, umieli odróżnić dobro od zła, postępowali uczciwie, odnosili się do innych z szacunkiem.

Wykład wstępny wygłosił bp Antoni Długosz. Dokonał on syntezy nauki Kościoła na temat wartości, które służą budowaniu więzi, odkryciu piękna człowieczeństwa. Ks. Krzewicki w swoim wystąpieniu mówił o jedności wychowawczej między głównymi podmiotami powołanymi do kształtowania nowych pokoleń, o koniecznej symbiozie między rodziną, szkołą i Kościołem. Na temat kształtowania postaw i wartości przez media i portale społecznościowe mówił dr Michał Małek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Drugą część konferencji poświęcono miejscu wychowania patriotycznego w szkole. Nauczyciel Mariusz Bojanowski zaprezentował dobre praktyki – akcje Stowarzyszenia „Rzgowska Młodzież Patriotyczna” na rzecz polskich rodzin na Kresach, a etyk Magdalena Rydel radziła, co robić, by uczniowie nie odbierali patriotyzmu jako wartości narzucanej i wykluczającej współistnienie różnych kultur.

Reklama

– Edukacja to programy, siatki godzin, wynagrodzenia i mnóstwo innych technicznych problemów, które zasłaniają ważne dla niej pytania: Po co jest? Czemu ma służyć? Tej refleksji często mi brakuje, dlatego bardzo dziękuję za to dzisiejsze spotkanie – powiedział kurator Grzegorz Wierzchowski.

Spotkanie prowadził Mariusz Książek, dyrektor marketingu i promocji „Niedzieli”. Pełnił tę funkcję przede wszystkim jako rodzic; wniósł ze swojej perspektywy spojrzenie na istotę wychowania, w którego centrum stoi młody chłonny człowiek, otwarty na wartości.

W ten sposób łódzka SWEiZ zainaugurowała ciąg spotkań i kursów zatytułowanych „Kształcimy dla przyszłych pokoleń”, mając na względzie służbę, do której – ze względu na swe dawne salezjańskie korzenie – czuje się powołana.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję