Reklama

Z prasy zagranicznej

Pew Research Center

Ludzie religijni są szczęśliwsi

Można powiedzieć, że to odkrycie nie dziwi. Z najnowszego badania Pew Research Center, przeprowadzonego w 26 krajach świata, wynika, że ludzie aktywni religijnie – nie chodzi tylko o chrześcijan – uważają się częściej za bardzo szczęśliwych w porównaniu do rodaków, którzy nie praktykują swojej wiary albo w ogóle nie przyznają się do żadnej religii. W różnych krajach te proporcje wyglądają różnie, ale zasada w większości się potwierdza, tzn. w 19 na 26 badanych krajów.

W Stanach Zjednoczonych 36 proc. badanych, którzy deklarowali, że praktykują wyznawaną wiarę, uznawało, że są „bardzo szczęśliwi”. Wśród osób, które przyznawały, że wierzą, ale nie praktykują, odsetek „bardzo szczęśliwych” wynosił już 25 proc. Co dziwne, najbardziej szczęśliwym narodem – przynajmniej takie wyniki przyniosło to badanie – są Meksykanie. U południowego sąsiada USA niemal trzy czwarte ludzi aktywnych religijnie deklarowało wysoki poziom satysfakcji z życia. Niewiele mniejszy odsetek osób, które nie praktykują wiary, również przyznawał, że są bardzo szczęśliwi.

Z badania wynika także, że ludzie aktywni religijnie chętniej angażują się w działalność społeczną, w tym np. częściej głosują w wyborach. Badacze z PRC wyciągają generalny wniosek, że wraz z postępem laicyzacji i odchodzeniem ludzi od wiary, co obserwuje się m.in. wśród młodszego pokolenia w USA, na pewno będzie malał poziom zadowolenia z życia.

L’Osservatore Romano

Laurka dla patriarchy Cyryla

Patriarcha Cyryl, metropolita Moskwy, obchodził 1 lutego br. 10. rocznicę objęcia kierownictwa nad najpotężniejszym pod względem liczebnym patriarchatem prawosławnym na świecie. Obszerny artykuł na ten temat zamieścił watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, co wiele mówi o bliskich relacjach między Watykanem a Moskwą.

„L’Osservatore Romano” jest pełen zachwytu nad osiągnięciami Cyryla. W wychodzącym za Spiżową Bramą dzienniku wyliczono, że dzięki patriarsze Moskwy i jego planowi duszpasterskiemu w sposób skokowy rozwinęła się sieć kościelna na terytorium jurysdykcyjnym patriarchatu i poza jego granicami. Powstało m.in. 150 nowych diecezji, o jedną trzecią – do 40 tys. – wzrosła liczba duchownych, zarówno księży, jak i diakonów. W podobnej proporcji przybyło parafii i innych miejsc kultu. Obecnie patriarchat moskiewski cieszy się posiadaniem 38 649 cerkwi. Rozwinęło się także życie zakonne. W ciągu ostatnich 10 lat powstało prawie 1000 nowych monasterów. „L’Osservatore Romano” podkreśla, że centralną ideą wielkiego projektu duszpasterskiego było, by Cerkiew była bliżej ludzi. Dzieje się to przez projekty stricte ewangelizacyjne, w tym katechetyczne, przez działania społeczne oraz charytatywne. W dzienniku podkreślono szczególne zaangażowanie patriarchatu Moskwy w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie oraz w działania na rzecz zbliżenia z Kościołem katolickim. Jako jego znaki wymieniono nie tylko spotkanie Franciszka z Cyrylem w Hawanie, ale także wspólne przesłanie patriarchy Cyryla i abp. Józefa Michalika, ówczesnego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, na temat polsko-rosyjskiego pojednania – z 2012 r.

Reklama

Przy okazji celebracji 10. rocznicy urzędowania Cyryla w Moskwie odbył się miniszczyt prawosławny, na którym omawiano nie tylko bolesną dla Cyryla kwestię ukraińską, ale i sprawy globalnego prawosławia. Mówi to jedno: sny o trzecim Rzymie są nadal aktualne.

The Catholic Register

Asia Bibi znajdzie schronienie w Kanadzie

Po 8 latach spędzonych w celi śmierci Asia Bibi została nareszcie uwolniona przez Sąd Najwyższy Pakistanu z zarzutu obrazy islamu. Sąd ją uwolnił, ale wiadomo, że w Pakistanie nie ma życia dla niej ani dla jej męża i dzieci. Poza murami pakistańskiego więzienia grozi jej śmierć. Gdzie schroni się Asia Bibi? Według kanadyjskiej prasy, bohaterska Pakistanka zamieszka w kraju Klonowego Liścia. Za ocean jakiś czas temu wyemigrowały już jej córki. Musiały to uczynić, bo po wyroku z 31 października ub.r. muzułmańscy fundamentaliści wydali na nie wyrok śmierci i 3 razy musiały zmieniać miejsce pobytu w Pakistanie. Uznano, że dłużej uciekać się nie da, bo ryzyko wpadnięcia w ręce morderców jest zbyt duże.

Reklama

Operacja przetransportowania Asi Bibi za ocean jest tajna, gdyż grupy fundamentalistów mają środki i możliwości, aby podążyć tropem znienawidzonej kobiety. Pragnący zachować anonimowość katolicki biskup z Kanady powiedział tygodnikowi „The Catholic Register”, że Pakistanka razem ze swoim mężem i córkami zamieszka w niewielkim kanadyjskim mieście. Jego lokalizacja też jest zachowywana w ścisłej tajemnicy. Prawdopodobnie Asia Bibi otrzyma także – o ile będzie chciała – nową tożsamość.

Putin grozi

Centra polityczne Federacji Rosyjskiej do tej pory oszczędnie wypowiadały się na temat przyznania autokefalii prawosławnym na Ukrainie. Jeżeli nawet któryś z polityków skomentował sytuację, to był to co najwyżej polityk średniego szczebla. Dopiero teraz stanowisko najwyższych władz rosyjskich przedstawił Władimir Putin. Przywódca nie rozwodził się szczególnie, powiedział to, czego można się było spodziewać. Skrytykował przyznanie autokefalii i obiecał, że będzie walczył o wolność religii, co należy odczytać jako wolę kontynuacji walki z Ukrainą i Ukraińską Autokefaliczną Cerkwią Prawosławną. Zdaniem Putina, powstanie nowej Cerkwi to sprawa polityczna i efekt walki o władzę na Ukrainie. Według niego, krok ten był szkodliwy, wywołał wrogość i nietolerancję. Putin ostrzegł przy okazji, że Rosja zastrzega sobie prawo do reakcji i powzięcia takich środków, które zagwarantują poszanowanie praw człowieka, w tym szczególnie prawo do wolności sumienia. Powiało grozą.

Transmisja z Mszy św. w arabskich samolotach

Jedne z największych linii lotniczych na świecie, kategoryzowane jako premium – ETIHAD transmitowały na żywo w swoich samolotach wizytę papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zarząd firmy w specjalnym komunikacie przed pielgrzymką Franciszka poinformował, że transmisja live wszystkich punktów papieskiej wizyty zostanie przeprowadzona na pokładach największych maszyn, którymi dysponują ETIHAD: airbusach A380 i boeingach 787 Dreamliner.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję