Reklama

Z prasy zagranicznej

Pew Research Center

Ludzie religijni są szczęśliwsi

Można powiedzieć, że to odkrycie nie dziwi. Z najnowszego badania Pew Research Center, przeprowadzonego w 26 krajach świata, wynika, że ludzie aktywni religijnie – nie chodzi tylko o chrześcijan – uważają się częściej za bardzo szczęśliwych w porównaniu do rodaków, którzy nie praktykują swojej wiary albo w ogóle nie przyznają się do żadnej religii. W różnych krajach te proporcje wyglądają różnie, ale zasada w większości się potwierdza, tzn. w 19 na 26 badanych krajów.

W Stanach Zjednoczonych 36 proc. badanych, którzy deklarowali, że praktykują wyznawaną wiarę, uznawało, że są „bardzo szczęśliwi”. Wśród osób, które przyznawały, że wierzą, ale nie praktykują, odsetek „bardzo szczęśliwych” wynosił już 25 proc. Co dziwne, najbardziej szczęśliwym narodem – przynajmniej takie wyniki przyniosło to badanie – są Meksykanie. U południowego sąsiada USA niemal trzy czwarte ludzi aktywnych religijnie deklarowało wysoki poziom satysfakcji z życia. Niewiele mniejszy odsetek osób, które nie praktykują wiary, również przyznawał, że są bardzo szczęśliwi.

Z badania wynika także, że ludzie aktywni religijnie chętniej angażują się w działalność społeczną, w tym np. częściej głosują w wyborach. Badacze z PRC wyciągają generalny wniosek, że wraz z postępem laicyzacji i odchodzeniem ludzi od wiary, co obserwuje się m.in. wśród młodszego pokolenia w USA, na pewno będzie malał poziom zadowolenia z życia.

Reklama

L’Osservatore Romano

Laurka dla patriarchy Cyryla

Patriarcha Cyryl, metropolita Moskwy, obchodził 1 lutego br. 10. rocznicę objęcia kierownictwa nad najpotężniejszym pod względem liczebnym patriarchatem prawosławnym na świecie. Obszerny artykuł na ten temat zamieścił watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, co wiele mówi o bliskich relacjach między Watykanem a Moskwą.

„L’Osservatore Romano” jest pełen zachwytu nad osiągnięciami Cyryla. W wychodzącym za Spiżową Bramą dzienniku wyliczono, że dzięki patriarsze Moskwy i jego planowi duszpasterskiemu w sposób skokowy rozwinęła się sieć kościelna na terytorium jurysdykcyjnym patriarchatu i poza jego granicami. Powstało m.in. 150 nowych diecezji, o jedną trzecią – do 40 tys. – wzrosła liczba duchownych, zarówno księży, jak i diakonów. W podobnej proporcji przybyło parafii i innych miejsc kultu. Obecnie patriarchat moskiewski cieszy się posiadaniem 38 649 cerkwi. Rozwinęło się także życie zakonne. W ciągu ostatnich 10 lat powstało prawie 1000 nowych monasterów. „L’Osservatore Romano” podkreśla, że centralną ideą wielkiego projektu duszpasterskiego było, by Cerkiew była bliżej ludzi. Dzieje się to przez projekty stricte ewangelizacyjne, w tym katechetyczne, przez działania społeczne oraz charytatywne. W dzienniku podkreślono szczególne zaangażowanie patriarchatu Moskwy w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie oraz w działania na rzecz zbliżenia z Kościołem katolickim. Jako jego znaki wymieniono nie tylko spotkanie Franciszka z Cyrylem w Hawanie, ale także wspólne przesłanie patriarchy Cyryla i abp. Józefa Michalika, ówczesnego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, na temat polsko-rosyjskiego pojednania – z 2012 r.

Przy okazji celebracji 10. rocznicy urzędowania Cyryla w Moskwie odbył się miniszczyt prawosławny, na którym omawiano nie tylko bolesną dla Cyryla kwestię ukraińską, ale i sprawy globalnego prawosławia. Mówi to jedno: sny o trzecim Rzymie są nadal aktualne.

Reklama

The Catholic Register

Asia Bibi znajdzie schronienie w Kanadzie

Po 8 latach spędzonych w celi śmierci Asia Bibi została nareszcie uwolniona przez Sąd Najwyższy Pakistanu z zarzutu obrazy islamu. Sąd ją uwolnił, ale wiadomo, że w Pakistanie nie ma życia dla niej ani dla jej męża i dzieci. Poza murami pakistańskiego więzienia grozi jej śmierć. Gdzie schroni się Asia Bibi? Według kanadyjskiej prasy, bohaterska Pakistanka zamieszka w kraju Klonowego Liścia. Za ocean jakiś czas temu wyemigrowały już jej córki. Musiały to uczynić, bo po wyroku z 31 października ub.r. muzułmańscy fundamentaliści wydali na nie wyrok śmierci i 3 razy musiały zmieniać miejsce pobytu w Pakistanie. Uznano, że dłużej uciekać się nie da, bo ryzyko wpadnięcia w ręce morderców jest zbyt duże.

Operacja przetransportowania Asi Bibi za ocean jest tajna, gdyż grupy fundamentalistów mają środki i możliwości, aby podążyć tropem znienawidzonej kobiety. Pragnący zachować anonimowość katolicki biskup z Kanady powiedział tygodnikowi „The Catholic Register”, że Pakistanka razem ze swoim mężem i córkami zamieszka w niewielkim kanadyjskim mieście. Jego lokalizacja też jest zachowywana w ścisłej tajemnicy. Prawdopodobnie Asia Bibi otrzyma także – o ile będzie chciała – nową tożsamość.

Putin grozi

Centra polityczne Federacji Rosyjskiej do tej pory oszczędnie wypowiadały się na temat przyznania autokefalii prawosławnym na Ukrainie. Jeżeli nawet któryś z polityków skomentował sytuację, to był to co najwyżej polityk średniego szczebla. Dopiero teraz stanowisko najwyższych władz rosyjskich przedstawił Władimir Putin. Przywódca nie rozwodził się szczególnie, powiedział to, czego można się było spodziewać. Skrytykował przyznanie autokefalii i obiecał, że będzie walczył o wolność religii, co należy odczytać jako wolę kontynuacji walki z Ukrainą i Ukraińską Autokefaliczną Cerkwią Prawosławną. Zdaniem Putina, powstanie nowej Cerkwi to sprawa polityczna i efekt walki o władzę na Ukrainie. Według niego, krok ten był szkodliwy, wywołał wrogość i nietolerancję. Putin ostrzegł przy okazji, że Rosja zastrzega sobie prawo do reakcji i powzięcia takich środków, które zagwarantują poszanowanie praw człowieka, w tym szczególnie prawo do wolności sumienia. Powiało grozą.

Transmisja z Mszy św. w arabskich samolotach

Jedne z największych linii lotniczych na świecie, kategoryzowane jako premium – ETIHAD transmitowały na żywo w swoich samolotach wizytę papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zarząd firmy w specjalnym komunikacie przed pielgrzymką Franciszka poinformował, że transmisja live wszystkich punktów papieskiej wizyty zostanie przeprowadzona na pokładach największych maszyn, którymi dysponują ETIHAD: airbusach A380 i boeingach 787 Dreamliner.

2019-02-13 07:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Kard. Burke: odmowa udzielenia komunii niektórym katolickim politykom jest dla nich przysługą

2020-08-11 21:08

[ TEMATY ]

Kard. Raymond Burke

BP KEP

Kard. Raymond Burke zwrócił uwagę, że wielu czołowych amerykańskich polityków z Partii Demokratycznej, którzy deklarują, że są katolikami, otwarcie zaprzecza nauce Kościoła w takich kwestiach jak aborcja czy tzw. jednopłciowe małżeństwa. Komentarzy życia politycznego w USA przypominają przed listopadowymi wyborami, że kluczem do sukcesu dla kandydata do prezydenckiego fotela jest przekonanie do siebie większości katolików.

Były metropolita Saint Louis przyznał w rozmowie z FoxNews, że to skandal, iż tak wielu katolików na Kapitolu regularnie wspiera prawodawstwo stojące w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. W ten sposób, jak zaznacza, źle reprezentują katolickie wyznanie, przedstawiając je w fałszywym świetle.

Były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej zaznaczył, że prezydenccy kandydaci wyznający kontrowersyjne z katolickiego punktu widzenia poglądy nie powinni otrzymywać komunii świętej, gdyż nie są w jedności z Chrystusem. Zdaniem purpurata, brak zgody na udzielenie im komunii jest w ich największym interesie, gdyż w innym przypadku politycy ci popełniają świętokradztwo. „To nie jest kara. To tak naprawdę przysługa czyniona tym ludziom” – dodał kard. Burke.

W szczególności wskazał na ubiegającego się o Biały Dom Joe Bidena – często podkreślającego swój katolicyzm – który rok temu zmienił zdanie w kwestii poparcia tzw. poprawki Hyde’a, ograniczającej aborcję z kieszeni podatnika. Choć przez wiele lat twierdził, że wiara nie pozwala mu być za aborcją finansowaną przez państwo, teraz powtarza za swymi kolegami partyjnymi, że jest za nieograniczonym zabijaniem dzieci nienarodzonych.

Kardynał wezwał również demokratyczną senator z Kalifornii Kamalę Harris do przeprosin za to, że podczas przesłuchania zarzuciła sędziemu federalnemu Brianowi Buescherowi, iż należy do Rycerzy Kolumba. Zdaniem tej prawniczki pochodzenia hinduskiego i jamajskiego, dyskredytujące dla tej świeckiej organizacji katolików jest to, że składa się tylko z mężczyzn, sprzeciwia się prawu kobiet do aborcji oraz potępia jednopłciowe małżeństwa.

„To jest całkowicie nie do przyjęcia. Bez względu na to, czy jesteś katolikiem czy nie, jako obywatel musisz spojrzeć na tego rodzaju oświadczenie i powiedzieć, że nie jest to osoba, którą chcesz, by była przywódcą twojego kraju” – dodał hierarcha, który przy okazji podkreślił, że choć wielu postrzega go jako wroga papieża Franciszka, jest to bardzo dalekie od prawdy. Przypomniał, że nigdy nie powiedział nic, co byłoby pozbawione szacunku dla Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję