Reklama

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah powiedział:

Sobór Watykański II zaznaczył zwrot w pojmowaniu misji. Podczas sympozjum zorganizowanego przez Instytut Katolicki Studiów Wyższych w diecezji Luçon, w marcu 2013 r., na temat „Pięćdziesięciolecie Soboru Watykańskiego II, hermeneutyka ciągłości”, chciałem podkreślić, że Sobór Watykański II stanowił pierwszą refleksję na temat misji w kontekście soboru ekumenicznego. Praca została rozpoczęta na Soborze Watykańskim I, ale nie została doprowadzona do końca. W dekrecie o działalności misyjnej Kościoła „Ad gentes divinitus” nastąpiła zmiana perspektywy przez stwierdzenie, zgodnie z którym fundament misji znajduje się nie tylko w nakazie Jezusa, ale w Trójcy: „Pielgrzymujący Kościół z natury swojej jest misyjny, ponieważ bierze początek z misji Syna i misji Ducha Świętego, zgodnie z zamysłem Boga Ojca” (nr 2).

Jeśli jasno nie oprzemy nakazu misyjnego na Trójcy, istnieje ryzyko sprowadzenia misji do różnorakich działań o charakterze socjalnym, do dzieł na rzecz rozwoju gospodarczego czy postępu, do zaangażowania politycznego na rzecz wyzwolenia uciśnionych ludów i do zwykłej walki z wykluczeniem. To wszystko są rzeczy dobre, niekiedy niezbędne, ale odrębne od misji, jaką Jezus powierzył swoim uczniom. Być misjonarzem nie znaczy bowiem dawać różne rzeczy, lecz przekazywać fundament życia trynitarnego: miłość Ojca, Syna i Ducha Świętego. Być misjonarzem to prowadzić ludzi do osobistego doświadczenia niezmierzonej miłości, jaka łączy Ojca, Syna i Ducha Świętego, by jednocześnie dać się pochwycić wraz z Nimi w gorejący żar miłości, która w najszczytniejszy sposób objawiła się na krzyżu. Być misjonarzem to pomagać innym stawać się prawdziwymi uczniami Jezusa, żyć w głębokiej przyjaźni z Jezusem i łączyć się z Nim w jedno (Rz 6, 5).

Za: „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”. Z kard. Robertem Sarahem rozmawia Nicolas Diat. Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2016.

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję