Reklama

Dookoła Polski

Duszpasterze ludzi pracy razem

W dniach 4-7 lutego br. trwały doroczne jasnogórskie rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy. Prowadził je bp Ignacy Dec ze Świdnicy, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski. – Praca to nie tylko środek, by się utrzymać, mieć pieniądze na zabezpieczenie potrzeb życiowych, ale to coś więcej, to modlitwa i środek uświęcenia – powiedział rekolekcjonista. Podkreślił, że pracując, mamy działać tak, by chwała Boga była powiększana. – To jest nasz udział w dziele stworzenia świata, bo Bóg zlecił nam, byśmy pracowali i ten świat zmieniali na lepsze – podkreślił bp Dec. Jego zdaniem, istnieje dziś „pilna potrzeba utrzymania równowagi między pracą a odpoczynkiem”. – Stąd nasza wielka troska o wolne niedziele, które powinny być czasem oddawania czci Bogu i budowania więzi rodzinnych – dodał.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy we wszystkich swoich strukturach pragnie przekonać współczesnych ludzi pracy o konieczności rzetelnego wykonywania swoich obowiązków, które rozwijają i udoskonalają samego człowieka, jego rodzinę oraz społeczeństwo – powiedział ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Ks. Stanisław Wójcik, duszpasterz ludzi pracy z diecezji świdnickiej, uważa, że największym wyzwaniem dla osób pracujących jest dziś „umiejętność dziękowania za pracę i wkładanie serca w to, co robimy”.

Reklama

Patronem Duszpasterstwa Ludzi Pracy jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, o którego kanonizację modlili się uczestnicy rekolekcji. We wrześniu 1983 r. zorganizował on pielgrzymkę robotników Huty „Warszawa” na Jasną Górę. Od tego czasu co roku w trzecią niedzielę września robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy.

it

Wojenne zakupy

Chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Polska kupi zestawy samobieżnej artylerii rakietowej od USA. Cena za 20 wyrzutni rakietowych HIMARS z amunicją to 414 mln dol. Umowa przewiduje również dostarczenie pojazdów dowodzenia, wozów amunicyjnych i ciągników ewakuacyjnych, a także wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Amunicja stosowana w wyrzutniach HIMARS pozwala prowadzić ogień na odległość do 300 km. To w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego – uważa Mariusz Błaszczak, szef MON. To nowoczesna broń, sprawdzona w warunkach bojowych w Afganistanie, Iraku i Syrii, która daje gwarancje skuteczności na polu walki, ale także realnie odstrasza przeciwnika. W ostatnim roku zawarto umowy m.in. na zakup zestawów obrony powietrznej Patriot, moździerzy, dronów, śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych, ciężarówek i pistoletów Vis.

Reklama

wd

Podwyżki dla nauczycieli

W marcu ma się rozpocząć wypłacanie podwyżek dla nauczycieli, z wyrównaniem od 1 stycznia. Będzie to pierwsza z dwóch podwyżek w tym roku. Druga przewidziana jest na wrzesień – zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Pierwsza z podwyżek może być wypłacona dopiero w marcu, bo resort czekał na podpisanie ustawy budżetowej. Wzrost wynagrodzeń przewidziany jest też w 2020 r., ale najpierw uporządkowana ma być struktura nauczycielskich płac – dodała min. Zalewska. Nauczycielskie związki zawodowe uznają podwyżki za niewystarczające i zapowiadają strajki w czasie nadchodzących szkolnych egzaminów. Zalewska podkreśliła, że w tym czasie nauczyciele powinni być z uczniami. – Każdy nauczyciel wie o tym, że przy tych egzaminach z dziećmi i rodzicami zwyczajnie trzeba być. To decyduje o przyszłości dzieci, o ich życiu – powiedziała.

jk

Bądź jak Čiurlionis

Na Litwie rozpoczęła się kampania promująca naukę w Polsce. Prowadzona jest pod hasłem: „Bądź jak Čiurlionis! Studiuj w Polsce!”. Promocję rodzimych uczelni przygotował Instytut Polski w Wilnie wraz z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). Mikołaj Konstanty Čiurlionis był jednym z najwybitniejszych litewskich kompozytorów, porównywano go do Fryderyka Chopina. Studiował w Warszawie, w Instytucie Muzycznym, a potem w Akademii Sztuk Pięknych. – To jest kampania trochę z przymrużeniem oka, dzięki której staramy się przyciągnąć jak najwięcej młodych ludzi – mówi Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie. W tym roku postanowiono promować uczelnie artystyczne.

wd

Polka z pucharem

Natalia Maliszewska jako pierwsza Polka w historii zdobyła Puchar Świata w short tracku – wyścigach łyżwiarskich na krótkim torze, jednej z najmłodszych dyscyplin sportów zimowych. Zwycięstwo przypieczętowała na zawodach w Turynie. „Historyczny sukces! Gratulujemy i dziękujemy!” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Przed Maliszewską w marcu kolejne wyzwanie: mistrzostwa świata w Soczi.

jk

Stoch pierwszy

Forma rośnie. Kamil Stoch zdominował konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. Wygrał o 17,2 punktu z Ryoyu Kobayashim, liderem klasyfikacji generalnej PŚ, trzeci był Norweg Robert Johansson. Inni Polacy zawiedli: 10. był Piotr Żyła, 14. – Jakub Wolny, a 28. – Dawid Kubacki. To 33. zwycięstwo mistrza olimpijskiego w zawodach o Puchar Świata.

jk

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przypadki koronawirusa wśród grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych

2020-08-08 14:18

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

koronawirus

Pixabay.com

Do tej pory u 16 osób z grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych potwierdzono obecność koronawirusa. Tegoroczny FSM zakończył się 1 sierpnia. Miał formę online, stąd organizatorzy nie mieli kontaktu z uczestnikami.

– Tegoroczne Spotkanie było wydarzeniem zamkniętym. Mimo przestrzegania regulaminów zgodnych z reżimem sanitarnym, mamy 16 potwierdzonych przypadków koronawirusa – poinformowała KAI Marta Górka, rzecznik Franciszkańskich Spotkań Młodych. – W niedzielę 2 sierpnia jeden z członków kadry poczuł się gorzej. W poniedziałek został skierowany na test na obecność koronawirusa. We wtorek otrzymał wynik pozytywny. Wówczas natychmiast zgłosiliśmy sprawę do sanepidu wraz z listą osób z grupy organizacyjnej, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną i od tego momentu osoby te przebywają w izolacji, by nie narażać osób trzecich. Dotyczy to 91 osób – dodała.

33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych trwało od 29 lipca do 1 sierpnia. Ze względu na pandemię i wynikające z niej obostrzenia, organizatorzy postanowili nie zapraszać uczestników do Kalwarii Pacławskiej. Wydarzenie przyjęło formę transmisji na żywo nadawanych z Kalwarii Pacławskiej. Do uczestnictwa zapisało się ponad tysiąc osób z Polski i z zagranicy.

Każdego dnia uczestnicy mieli okazję do udziału w spotkaniach w grupach, mszach, nabożeństwach oraz spotkaniach z gośćmi. W tym roku byli to: Wojciech Modest Amaro – kucharz i zdobywca gwiazdki Michelin, Marcin i Monika Gomułkowie – znani z własnego kanału w internecie „początek wieczności”, w którym opowiadają o relacjach w rodzinie i o Bogu, a także bp Edward Kawa ze Lwowa.

Do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie co roku organizowane jest spotkanie, przyjechała tylko ekipa organizacyjna.

Organizatorem FSM-u jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.

CZYTAJ DALEJ

Już jutro Świdnica będzie miała pierwszego diakona stałego

2020-08-09 09:59

[ TEMATY ]

Świdnica

diakon stały

Tadeszu Dubicki

źródło: www.diakonatstaly.opole.pl

Tadeusz Dubicki (po prawej), podczas przyjęcia posługi akolitatu.

Już w najbliższy poniedziałek 10 sierpnia, diecezja świdnicka będzie miała pierwszego diakona stałego.

Kandydatem do święceń będzie Tadeusz Dubicki, rodowity świdniczanin, pochodzący z paulińskiej parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. Choć życie zawodowe i rodzinne Tadeusz już dawno sobie ułożył, to jednak przez lata czynił przemyślenia nad diakonatem stałym. To pragnienie już niebawem się spełni. Po długich przygotowaniach formacyjnych, po odbytych praktykach duszpasterskich Kościół go pośle, aby wypełniał jego trzy podstawowe zadania, posługę słowa, celebrację liturgii i uczynki miłości.

Warto przypomnieć, że urząd diakona, który w Kościele istniał od czasów apostolskich został przywrócony po przeszło 1000-letniej nieobecności. Sobór Watykański II w odpowiedzi na wiele głosów biskupów postanowił przywrócić urząd diakona stałego, który nie ma jednak prowadzić do zastąpienia księży, a jedynie uzupełniać ich posługę.

Tadeusz ma żonę i dwóch synów. Zawodowo prowadzi szkolenia z samoobrony w systemie Krav Maga i zajmuje się ochroną osobistą VIP-ów. Ukończył studia prawnicze, teologiczne i pedagogiczne, a także uczęszczał do Wyższej Szkoły Wojskowej. Przygotowując się do posługi w Kościele w Ośrodku Formacyjnym Diecezji Opolskiej ukończył Studium Uzupełniające do Diakonatu Stałego. Otrzymał posługę lektoratu i akolitatu. Zgodnie z przepisami otrzymał także pisemną zgodę żony. Jako diakon stały będzie mógł udzielać sakramentu chrztu, błogosławić małżeństwa, rozdzielać Komunię świętą, prowadzić pogrzeb czy wygłaszać kazania, natomiast nie będzie mógł spowiadać ani sprawować Eucharystii. Tadeusz będzie pierwszym diakonem nie tylko w diecezji świdnickiej, ale i całej metropolii wrocławskiej.

Święcenia odbędą się w katedrze świdnickiej. Data uroczystości nie jest przypadkowa, bowiem 10 sierpnia w kościele przypada wspomnienie św. Wawrzyńca, najsłynniejszego diakona, który pochodził z Hiszpanii. Był archidiakonem papieża św. Sykstusa II, odpowiedzialnym za majątek diecezji rzymskiej.

Święceń udzieli bp Marek Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję