Reklama

Dookoła Polski

Duszpasterze ludzi pracy razem

W dniach 4-7 lutego br. trwały doroczne jasnogórskie rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy. Prowadził je bp Ignacy Dec ze Świdnicy, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski. – Praca to nie tylko środek, by się utrzymać, mieć pieniądze na zabezpieczenie potrzeb życiowych, ale to coś więcej, to modlitwa i środek uświęcenia – powiedział rekolekcjonista. Podkreślił, że pracując, mamy działać tak, by chwała Boga była powiększana. – To jest nasz udział w dziele stworzenia świata, bo Bóg zlecił nam, byśmy pracowali i ten świat zmieniali na lepsze – podkreślił bp Dec. Jego zdaniem, istnieje dziś „pilna potrzeba utrzymania równowagi między pracą a odpoczynkiem”. – Stąd nasza wielka troska o wolne niedziele, które powinny być czasem oddawania czci Bogu i budowania więzi rodzinnych – dodał.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy we wszystkich swoich strukturach pragnie przekonać współczesnych ludzi pracy o konieczności rzetelnego wykonywania swoich obowiązków, które rozwijają i udoskonalają samego człowieka, jego rodzinę oraz społeczeństwo – powiedział ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Ks. Stanisław Wójcik, duszpasterz ludzi pracy z diecezji świdnickiej, uważa, że największym wyzwaniem dla osób pracujących jest dziś „umiejętność dziękowania za pracę i wkładanie serca w to, co robimy”.

Patronem Duszpasterstwa Ludzi Pracy jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, o którego kanonizację modlili się uczestnicy rekolekcji. We wrześniu 1983 r. zorganizował on pielgrzymkę robotników Huty „Warszawa” na Jasną Górę. Od tego czasu co roku w trzecią niedzielę września robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy.

it

Wojenne zakupy

Chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Polska kupi zestawy samobieżnej artylerii rakietowej od USA. Cena za 20 wyrzutni rakietowych HIMARS z amunicją to 414 mln dol. Umowa przewiduje również dostarczenie pojazdów dowodzenia, wozów amunicyjnych i ciągników ewakuacyjnych, a także wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Amunicja stosowana w wyrzutniach HIMARS pozwala prowadzić ogień na odległość do 300 km. To w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego – uważa Mariusz Błaszczak, szef MON. To nowoczesna broń, sprawdzona w warunkach bojowych w Afganistanie, Iraku i Syrii, która daje gwarancje skuteczności na polu walki, ale także realnie odstrasza przeciwnika. W ostatnim roku zawarto umowy m.in. na zakup zestawów obrony powietrznej Patriot, moździerzy, dronów, śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych, ciężarówek i pistoletów Vis.

Reklama

wd

Podwyżki dla nauczycieli

W marcu ma się rozpocząć wypłacanie podwyżek dla nauczycieli, z wyrównaniem od 1 stycznia. Będzie to pierwsza z dwóch podwyżek w tym roku. Druga przewidziana jest na wrzesień – zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Pierwsza z podwyżek może być wypłacona dopiero w marcu, bo resort czekał na podpisanie ustawy budżetowej. Wzrost wynagrodzeń przewidziany jest też w 2020 r., ale najpierw uporządkowana ma być struktura nauczycielskich płac – dodała min. Zalewska. Nauczycielskie związki zawodowe uznają podwyżki za niewystarczające i zapowiadają strajki w czasie nadchodzących szkolnych egzaminów. Zalewska podkreśliła, że w tym czasie nauczyciele powinni być z uczniami. – Każdy nauczyciel wie o tym, że przy tych egzaminach z dziećmi i rodzicami zwyczajnie trzeba być. To decyduje o przyszłości dzieci, o ich życiu – powiedziała.

jk

Bądź jak Čiurlionis

Na Litwie rozpoczęła się kampania promująca naukę w Polsce. Prowadzona jest pod hasłem: „Bądź jak Čiurlionis! Studiuj w Polsce!”. Promocję rodzimych uczelni przygotował Instytut Polski w Wilnie wraz z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). Mikołaj Konstanty Čiurlionis był jednym z najwybitniejszych litewskich kompozytorów, porównywano go do Fryderyka Chopina. Studiował w Warszawie, w Instytucie Muzycznym, a potem w Akademii Sztuk Pięknych. – To jest kampania trochę z przymrużeniem oka, dzięki której staramy się przyciągnąć jak najwięcej młodych ludzi – mówi Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie. W tym roku postanowiono promować uczelnie artystyczne.

Reklama

wd

Polka z pucharem

Natalia Maliszewska jako pierwsza Polka w historii zdobyła Puchar Świata w short tracku – wyścigach łyżwiarskich na krótkim torze, jednej z najmłodszych dyscyplin sportów zimowych. Zwycięstwo przypieczętowała na zawodach w Turynie. „Historyczny sukces! Gratulujemy i dziękujemy!” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Przed Maliszewską w marcu kolejne wyzwanie: mistrzostwa świata w Soczi.

jk

Stoch pierwszy

Forma rośnie. Kamil Stoch zdominował konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. Wygrał o 17,2 punktu z Ryoyu Kobayashim, liderem klasyfikacji generalnej PŚ, trzeci był Norweg Robert Johansson. Inni Polacy zawiedli: 10. był Piotr Żyła, 14. – Jakub Wolny, a 28. – Dawid Kubacki. To 33. zwycięstwo mistrza olimpijskiego w zawodach o Puchar Świata.

jk

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję