Reklama

Dookoła świata

ISIS się kończy

W Syrii najpewniej można już mówić o prawdziwym końcu tzw. państwa islamskiego (ISIS). Ofensywę przeciwko ISIS, w rejonie miejscowości Baghouz, na wschodnim brzegu Eufratu, rozpoczęły Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), złożone przede wszystkim z kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), wspierane przez amerykańskie lotnictwo i francuską artylerię.

Amerykanie szacowali, że na początku lutego br. ostatni skrawek terytorium Syrii, opanowany przez ISIS, w którym broniło się kilkuset ekstremistów, w tym wielu cudzoziemców, liczył jedynie 50 km2. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że terytorium kontrolowane przez ISIS może być w całkowicie wyzwolone do końca tego tygodnia.

Część bojowników ISIS oraz ich rodziny uciekli z enklawy, korzystając z przerwy w walkach. Ukrywali się wśród uchodźców. Wśród nich był m.in. niemiecki dżihadysta Martin Lemke, który uciekł z enklawy wraz z dwiema z trzech żon. Uciekinierzy trafiają do specjalnych obozów przejściowych lub do więzień.

Nieoficjalnie wiadomo, że dowódcy SDF negocjowali zwolnienie jeńców wziętych przez dżihadystów w zamian za ewentualne stworzenie korytarza, którym dżihadyści mogliby wydostać się do prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii

Wojciech Dudkiewicz

Blisko NATO

Państwa NATO podpisały porozumienie z Macedonią Północną, które otwiera przed tym państwem drogę do członkostwa w Sojuszu. – To historyczne wydarzenie – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Starania Macedonii Północnej o przyjęcie do Paktu Północnoatlantyckiego trwały 20 lat. Teraz państwa członkowskie muszą ratyfikować porozumienie, co może potrwać do roku. Porozumienie było możliwe dzięki zakończeniu przez Skopje trwającego latami sporu z Grecją o nazwę kraju. Ostatecznie porozumiano się co do nowej nazwy – Macedonia Północna. Oba kraje zawarły kompromis mimo protestów radykałów w obu krajach.

Reklama

wd

Ukraina do Europy

Narazie to tylko zaklinanie rzeczywistości, ale w przyszłości – kto wie? Parlament Ukrainy zatwierdził umieszczenie w konstytucji zapisu o dążeniu tego państwa do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Według sondażu Fundacji Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kucheriva i Centrum im. Razumkowa, w referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO gotowych jest wziąć udział więcej niż dwie trzecie obywateli tego kraju. Mniej więcej tyle samo popiera włączenie ich kraju do NATO.

wd

USA z talibami

Sensacyjnie brzmią wypowiedzi przedstawiciela talibów, który stoi na czele ich delegacji prowadzącej rozmowy pokojowe z USA w Afganistanie. Sher Mohammad Abbas Stanikzai podkreślił w rozmowie z BBC, że talibowie nie dążą już do podbicia całego kraju, bo ich doświadczenia z rządzenia krajem w latach 90. XX wieku, gdy mierzyli się ze zbrojną opozycją, dowodzą, iż nie przyniosłoby to pokoju. Lepiej jest osiągnąć porozumienie przy stole negocjacyjnym. Stanikzai podkreślił, że talibowie nie zgodzą się na zawieszenie broni, dopóki w Afganistanie będą stacjonować obce wojska. W styczniu ustalono ramy porozumienia. Wojska USA mają się wycofać w zamian za gwarancję talibów, że Afganistan nie stanie się w przyszłości bazą dla międzynarodowych grup islamistycznych.

wd

Islamski Salwador

Salwador ma najmłodszego prezydenta w swojej historii, a przy okazji pierwszego wyznającego islam – 37-letni Nayib Bukele jest z pochodzenia Palestyńczykiem, jego ojciec jest imamem w miejscowym meczecie, a na co dzień wziętym biznesmenem. Bukele zgarnął 54 proc. głosów już w pierwszej turze wyborów, mimo że jego kampania była daleka od wzorcowej. Nie brał udziału w debatach, jego program wyborczy okazał się zbieraniną fragmentów z różnych źródeł. Zdaniem ekspertów, Bukele nie wygrał dzięki temu, jaki jest, lecz dzięki temu, jaki nie jest. Mieszkańcy Salwadoru mają dość skorumpowanych polityków. Liczą, że nowy prezydent zwalczy złodziejstwo i postawi tamę fali morderstw.

Reklama

jk

Szczyt w Wietnamie

Drugi szczyt przywódców USA i Korei Północnej ma się odbyć pod koniec lutego br., najpewniej w wietnamskim Da Nang. Lokalne władze wyraziły gotowość goszczenia tego wydarzenia. Lokalizacja miała zostać zatwierdzona niebawem. Wietnam jest w dobrych relacjach zarówno z Waszyngtonem, jak i z Pjongjangiem.

jk

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję