Reklama

Dookoła świata

ISIS się kończy

W Syrii najpewniej można już mówić o prawdziwym końcu tzw. państwa islamskiego (ISIS). Ofensywę przeciwko ISIS, w rejonie miejscowości Baghouz, na wschodnim brzegu Eufratu, rozpoczęły Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), złożone przede wszystkim z kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), wspierane przez amerykańskie lotnictwo i francuską artylerię.

Amerykanie szacowali, że na początku lutego br. ostatni skrawek terytorium Syrii, opanowany przez ISIS, w którym broniło się kilkuset ekstremistów, w tym wielu cudzoziemców, liczył jedynie 50 km2. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że terytorium kontrolowane przez ISIS może być w całkowicie wyzwolone do końca tego tygodnia.

Część bojowników ISIS oraz ich rodziny uciekli z enklawy, korzystając z przerwy w walkach. Ukrywali się wśród uchodźców. Wśród nich był m.in. niemiecki dżihadysta Martin Lemke, który uciekł z enklawy wraz z dwiema z trzech żon. Uciekinierzy trafiają do specjalnych obozów przejściowych lub do więzień.

Reklama

Nieoficjalnie wiadomo, że dowódcy SDF negocjowali zwolnienie jeńców wziętych przez dżihadystów w zamian za ewentualne stworzenie korytarza, którym dżihadyści mogliby wydostać się do prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii

Wojciech Dudkiewicz

Blisko NATO

Państwa NATO podpisały porozumienie z Macedonią Północną, które otwiera przed tym państwem drogę do członkostwa w Sojuszu. – To historyczne wydarzenie – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Starania Macedonii Północnej o przyjęcie do Paktu Północnoatlantyckiego trwały 20 lat. Teraz państwa członkowskie muszą ratyfikować porozumienie, co może potrwać do roku. Porozumienie było możliwe dzięki zakończeniu przez Skopje trwającego latami sporu z Grecją o nazwę kraju. Ostatecznie porozumiano się co do nowej nazwy – Macedonia Północna. Oba kraje zawarły kompromis mimo protestów radykałów w obu krajach.

Reklama

wd

Ukraina do Europy

Narazie to tylko zaklinanie rzeczywistości, ale w przyszłości – kto wie? Parlament Ukrainy zatwierdził umieszczenie w konstytucji zapisu o dążeniu tego państwa do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Według sondażu Fundacji Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kucheriva i Centrum im. Razumkowa, w referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO gotowych jest wziąć udział więcej niż dwie trzecie obywateli tego kraju. Mniej więcej tyle samo popiera włączenie ich kraju do NATO.

wd

USA z talibami

Sensacyjnie brzmią wypowiedzi przedstawiciela talibów, który stoi na czele ich delegacji prowadzącej rozmowy pokojowe z USA w Afganistanie. Sher Mohammad Abbas Stanikzai podkreślił w rozmowie z BBC, że talibowie nie dążą już do podbicia całego kraju, bo ich doświadczenia z rządzenia krajem w latach 90. XX wieku, gdy mierzyli się ze zbrojną opozycją, dowodzą, iż nie przyniosłoby to pokoju. Lepiej jest osiągnąć porozumienie przy stole negocjacyjnym. Stanikzai podkreślił, że talibowie nie zgodzą się na zawieszenie broni, dopóki w Afganistanie będą stacjonować obce wojska. W styczniu ustalono ramy porozumienia. Wojska USA mają się wycofać w zamian za gwarancję talibów, że Afganistan nie stanie się w przyszłości bazą dla międzynarodowych grup islamistycznych.

wd

Islamski Salwador

Salwador ma najmłodszego prezydenta w swojej historii, a przy okazji pierwszego wyznającego islam – 37-letni Nayib Bukele jest z pochodzenia Palestyńczykiem, jego ojciec jest imamem w miejscowym meczecie, a na co dzień wziętym biznesmenem. Bukele zgarnął 54 proc. głosów już w pierwszej turze wyborów, mimo że jego kampania była daleka od wzorcowej. Nie brał udziału w debatach, jego program wyborczy okazał się zbieraniną fragmentów z różnych źródeł. Zdaniem ekspertów, Bukele nie wygrał dzięki temu, jaki jest, lecz dzięki temu, jaki nie jest. Mieszkańcy Salwadoru mają dość skorumpowanych polityków. Liczą, że nowy prezydent zwalczy złodziejstwo i postawi tamę fali morderstw.

jk

Szczyt w Wietnamie

Drugi szczyt przywódców USA i Korei Północnej ma się odbyć pod koniec lutego br., najpewniej w wietnamskim Da Nang. Lokalne władze wyraziły gotowość goszczenia tego wydarzenia. Lokalizacja miała zostać zatwierdzona niebawem. Wietnam jest w dobrych relacjach zarówno z Waszyngtonem, jak i z Pjongjangiem.

jk

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

2020-08-07 16:27

[ TEMATY ]

zmarły

Tarnów

Portal Diecezjii Tarnowskiej

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz, były pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełnił m.in. obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej. Był cenionym wykładowcą, autorem wielu książek i artykułów oraz promotorem prac naukowych. Miał 56 lat.

Msza święta pogrzebowa w kaplicy cmentarnej pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na cmentarzu w Szczucinie zostanie odprawiona w poniedziałek (10 sierpnia) o godz. 14.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz urodził się 2 września 1963 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodził z parafii Szczucin. Egzamin dojrzałości złożył w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie w 1982 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Jerzego Ablewicza w dniu 12 czerwca 1988 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Limanowa – Matki Boskiej Bolesnej (od 28 lipca 1988 roku do 20 czerwca 1991 roku) oraz Tarnów – Miłosierdzia Bożego (od 21 czerwca 1991 roku do 29 czerwca 1992). W latach 1992-1995 podjął studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie (Hiszpania), które uwieńczył doktoratem w 1995 roku.

W dniu 1 lutego 1996 roku został mianowany sekretarzem naukowym Biskupa Tarnowskiego Józefa Życieńskiego. Z dniem 10 marca 1997 roku otrzymał nominację na urząd Delegata do spraw Ekumenizmu w Diecezji Tarnowskiej. Ponadto sprawował obowiązki prefekta oraz ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, wicedyrektora Biblioteki Seminaryjnej, członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej oraz cenzora do oceny ksiąg treści religijnej. Pełnił także obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie (w latach 2001-2002) oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej (w latach 2002-2003). Z dniem 26 sierpnia 2003 roku podjął posługę egzorcysty, którą pełnił do 2013 roku. Dekretem z dnia 1 grudnia 2019 roku został mianowany członkiem Komisji Teologicznej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Od 1996 roku był związany z Instytutem Teologicznym w Tarnowie jako opiekun roku w studium dla świeckich. W 1999 roku został mianowany adiunktem Instytutu Teologicznego w Tarnowie. Był wykładowcą na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a ponadto wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamieniecko-Podolskiej na Ukrainie.

21 stycznia 2004 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z dniem 1 lutego 2008 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Ponadto 1 listopada 2015 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Był autorem wielu książek i artykułów naukowych oraz promotorem prac naukowych.

Za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 27 marca 1997 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 9 sierpnia 2014 roku został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu.

CZYTAJ DALEJ

Węgry: Wypadek polskiego autokaru na autostradzie; zginęła 1 osoba, 34 ranne, w tym - kilka poważnie

2020-08-09 10:45

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

Węgry

Adobe Stock

Jedna osoba zginęła, a 34 zostały ranne, w tym - trzy ciężko, w wypadku polskiego autokaru, który zjechał z autostrady - podał w niedzielę rzecznik Krajowego Pogotowia Ratunkowego Pal Gyoerfi. Do wypadku doszło na autostradzie M5 koło miasta Kiskunfelegyhaza.

Węgierskie służby ratownicze skierowały do akcji dwa helikoptery i 14 karetek pogotowia.

Stan trzech osób, które ucierpiały w wypadku - w tym 5-letniego dziecka, jest określany jako ciężki - podał węgierski kanał telewizyjny Hir TV.

Węgierskie służby ratownicze skierowały do akcji dwa helikoptery i 14 karetek pogotowia. Przyczyny wypadku nie są na razie znane - podała w swym komunikacie węgierska policja.

Do wypadku doszło na M5, która jest jedną z głównych magistrali komunikacyjnych kraju i prowadzi w kierunku przejścia na granicy z Serbią.

Ponad 30 tys. Kiskunfalegyhaza to miasto w środkowych Węgrzech, w komitacie Bacs-Kiskun, w środkowej części Międzyrzecza Dunaju i Cisy. (PAP)

mars/
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję