Reklama

Watykan - Polska

Szturm nieba w intencji Franciszka

Do modlitewnego szturmu nieba w intencji Ojca Świętego zaprasza Wspólnota Ruchu Lednickiego. Akcja pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” organizowana jest już po raz drugi z okazji rocznicy wyboru papieża Franciszka

Pomysłodawcą tej modlitewnej inicjatywy jest kleryk łomżyńskiego seminarium duchownego Rafał Orzechowski. W 2017 r. w bazylice Santa Maria Maggiore uczestniczył on w czuwaniu modlitewnym z Ojcem Świętym jako osoba wydelegowana z diecezji łomżyńskiej na uroczystość przekazania symboli Światowych Dni Młodzieży dla młodych z Panamy. Po skończonej modlitwie wydarzyło się coś wyjątkowego. – Podszedł do mnie papież Franciszek, a ja opowiedziałem wtedy o działalności Wspólnoty Ruchu Lednickiego w Grajewie, której wówczas byłem liderem. Ojciec Święty, słysząc moje słowa, powiedział: – Ja modlę się za ciebie, a ty módl się za mnie. Byłem w szoku: głowa Kościoła prosi mnie, szeregowego żołnierza, o modlitwę! Wiedziałem, że nie mogę tego zbagatelizować, że musimy coś z tym zrobić – opowiada. To był moment, kiedy narodziła się idea zorganizowania modlitewnego szturmu nieba w intencji Następcy św. Piotra.

Pierwsza edycja inicjatywy odbyła się 11 marca 2018 r. – okazją była 5. rocznica wyboru papieża Franciszka. Na wspólnej modlitwie zgromadziło się ponad 70 grup w 11 krajach na 3 kontynentach. W tym roku akcja „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” odbędzie się 10 marca. Data nie jest przypadkowa, będzie to bowiem niedziela poprzedzająca 6. rocznicę wyboru Ojca Świętego Franciszka.

Reklama

Aspiracją młodych organizatorów jest, by modlitwa za Franciszka zjednoczyła i objęła cały świat. – Mamy nadzieję, że w modlitwę różańcową w intencji Ojca Świętego włączą się katolicy na wszystkich kontynentach – mówi Dawid Burzyński z Ruchu Lednickiego.

Organizatorzy podkreślają, że inicjatywa ma charakter duchowy, ale pragną, aby stała się okazją do uczynienia konkretnych gestów. Dlatego w tym roku odbędzie się również zbiórka różańców, które zostaną przekazane więźniom. – To nasza odpowiedź na to, do czego wzywa Franciszek: byśmy głosili wiarę na peryferiach. Są nimi m.in. więzienia, gdzie ludzie naprawdę potrzebują Boga – podkreśla Burzyński.

Młodzi nie chcą, aby ten modlitewny szturm zgasł jak zapałka. Dlatego już niedługo zostanie opublikowana propozycja zaangażowania się w modlitwę za Papieża w ciągu roku oraz regularnego zapoznawania się z jego nauczaniem. – Będzie to swoista armia modlitwy. Jej zadaniami są modlitwa w intencjach Ojca Świętego i biskupów oraz rozpowszechnianie papieskiego nauczania – mówi kl. Orzechowski.

Reklama

Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie Ruchu Lednickiego: https://bit.ly/2AFmfV0. Nie jest ważne, w jakim miejscu będzie się odbywać modlitwa. Mogą to być kościół, szkoła, park lub skwer. Najważniejsze, aby się zjednoczyć i otoczyć Papieża łańcuchem modlitwy. Można także modlić się indywidualnie. W tym roku głównymi intencjami będą dziękczynienie – za pontyfikat, za ŚDM w Panamie i za synod o młodzieży – oraz prośba o siły i potrzebne łaski dla Papieża.

Akcję honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wszelkie pytania na temat akcji można kierować pod adresem: ruchlednicki@lednica2000.pl .

Łukasz Krzysztofka

Ojciec Święty do Polaków

Pokój, dialog, braterstwo

Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, spotkania z ludźmi różnych kontynentów, kultur i religii, podobnie jak to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uświadamiają nam, jak ważnymi sprawami dla świata są pokój, dialog i braterstwo ludzi. Wymiarem tych aspektów życia w każdym z nas jest pokój z samym sobą, z bliźnimi, ze światem stworzonym. W duchu hasła tej minionej wizyty prośmy Boga w naszej codziennej modlitwie: „Uczyń mnie narzędziem pokoju!”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

RV
Audiencja generalna, 6 lutego 2019 r.

Podróż do Emiratów Arabskich

„Niespodzianka” Boga

Podsumowaniu podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich poświęcił Ojciec Święty swoją katechezę 6 lutego br. podczas audiencji generalnej w Watykanie. – Ta podróż należy do „niespodzianek” Boga. Chwalmy Go więc i Jego Opatrzność i módlmy się, aby rzucone ziarno wydało owoce zgodnie z Jego świętą wolą – powiedział Franciszek.

Podkreślił znaczenie tej podróży, ponieważ wyznaczyła ona postęp w dialogu międzyreligijnym i wysiłku krzewienia pokoju na świecie w oparciu o ludzkie braterstwo. Była pierwszą wizytą papieża na Półwyspie Arabskim i zbiegła się z 800. rocznicą odwiedzin św. Franciszka z Asyżu u sułtana Malika al-Kamila. Ojciec Święty wskazał na znaczenie swojego wystąpienia podczas spotkania międzyreligijnego, które podkreśliło znaczenie braterstwa opartego na wspólnym pochodzeniu od Boga. Potępił próby usprawiedliwienia aktów przemocy w imię Boga. Zwrócił też uwagę na znaczenie podpisanego wraz z wielkim imamem Al-Azharu „Dokumentu o ludzkim braterstwie”. Wyraził przekonanie, że możliwe jest spotkanie się, że można się szanować i prowadzić dialog i że mimo różnorodności kultur i tradycji świat chrześcijański i islamski doceniają i strzegą wspólnych wartości: życia, rodziny, zmysłu religijnego, szacunku dla osób starszych, edukacji młodzieży i innych.

KAI

Z Twittera papieża franciszka

Bóg jest z człowiekiem, który dąży do pokoju. I z nieba błogosławi każdy krok, który na tej drodze jest podejmowany na ziemi.

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

9 sierpnia – 29. rocznica śmierci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka – pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

2020-08-09 11:28

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

facebook.com/meczennicy.pariacoto

9 sierpnia 2020 roku mija 29 lat od śmierci błogosławionych franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego pierwszych polskich misjonarzy-męczenników, którzy zostali zamordowani w peruwiańskim Pariacoto przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”.

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski pracowali w Pariacoto w Peru od 1989 roku. Zostali zamordowani nocą przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. – Ich śmierć nie pozostała jednak bezowocna. Boża logika jest inna - często tam, gdzie nam wydaje się, że coś się kończy po ludzku patrząc – to po Bożemu dopiero się zaczyna. Ich śmierć od początku przynosi owoce dobra – podkreśla Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto.

W opublikowanym na kanale YouTube 18 odcinku „Głosu z Biura Promocji Męczenników z Pariacoto” franciszkanin pracujący w Peru o. Dariusz Mazurek dzieli się historią swojego powołania zakonnego i misyjnego, które zawdzięcza właśnie świadectwu życia bł. Michała i Zbigniewa. – Dla mnie Pariacoto jest jak Ziemia Święta, bo tam wyrosło moje powołanie. Z tej śmierci, z tej przelanej krwi Zbyszka i Michała zrodziło się ziarenko mego powołania – misyjnego, franciszkańskiego i kapłańskiego. (…) Jestem ziarnem, które pojawiło się jako jeden z owoców ich męczeńskiej śmierci – mówi o. Mazurek.

Z kolei o. Jacek Lisowski wskazuje, że w 1993 r., gdy jeszcze jako świecki był w Limie i gościł u franciszkanów, to uderzyło go przeżywanie śmierci błogosławionych w głębokiej ciszy, w pokornym odnajdowaniu sensu tej śmierci. Zastanawiało go, jak głęboka była wiara męczenników, że oddali za nią życie.

Alex Cordero, autor książki „Pasja Michała i Zbigniewa”, który osobiście znał polskich franciszkanów podkreśla ich głęboką duchowość i oddanie miejscowej ludności. – Oni dzisiaj żyją w naszych sercach, zapisani są w pamięci Pariacoto i Peru, ponieważ są błogosławionymi męczennikami naszego Kościoła katolickiego – mówi Alex Cordero.

– 9 sierpnia zachęcamy wszystkich Czcicieli i Przyjaciół błogosławionych Męczenników z Pariacoto do modlitwy w intencji misjonarzy, którzy nadal są mordowani w różnych miejscach globu, a także w intencji tych, którzy tracą nadzieję – apeluje br. Jan Hruszowiec OFMConv – promotor kultu Męczenników z Pariacoto. Bł. Zbigniew w jednym z listów pisał: (…) Cierpliwość przynosi efekty, chociaż czasem wydaje się, że już nie ma na co czekać. (List do Cioci, Pariacoto,16. 11.1989). – Bądźmy cierpliwi, ufajmy i prośmy Boga przez wstawiennictwo Męczenników z Pariacoto jako patronów w obronie przed terroryzmem o „pokój i dobro” dla całego świata – dodaje br. Hruszowiec.

Od beatyfikacji błogosławionych męczenników z Pariacoto mija w tym roku 5 lat. To bardzo intensywny czas dla Biura Promocji Męczenników z Pariacoto, które organizuje m.in.wyjazdy z relikwiami I stopnia do parafii w Polsce i na świecie owocujące spotkaniami, rekolekcjami i łaskami, które wierni otrzymują za pośrednictwem błogosławionych. Po wyniesieniu męczenników na ołtarze ich relikwie I stopnia trafiły do blisko 400 świątyń na całym świecie, a do kultu prywatnego przekazano ponad 400 tys. obrazków z relikwiami II stopnia i ponad 70 tys. różańców z relikwiami II stopnia. Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto przeprowadziło ponad 300 akcji wyjazdowych, tzw. misyjnych dni męczenników (w tym w Anglii, Włoszech, USA, Belgii, Francji, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji, Holandii, Niemczech, Rosji, Rwandzie).

Błogosławieni Zbigniew (l. 33) i Michał (l. 31) śmierć męczeńską za wiarę ponieśli w Pariacoto w Peru 9 sierpnia 1991 r. 6 grudnia 2015 r. decyzją papieża Franciszka zostali wyniesieni na ołtarze. Na dzień liturgicznego ich wspomnienia wybrano 7 czerwca, dzień, w którym obydwaj przyjęli święcenia – Zbigniew prezbiteratu, a Michał diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję