Reklama

Watykan - Polska

Szturm nieba w intencji Franciszka

Do modlitewnego szturmu nieba w intencji Ojca Świętego zaprasza Wspólnota Ruchu Lednickiego. Akcja pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” organizowana jest już po raz drugi z okazji rocznicy wyboru papieża Franciszka

Pomysłodawcą tej modlitewnej inicjatywy jest kleryk łomżyńskiego seminarium duchownego Rafał Orzechowski. W 2017 r. w bazylice Santa Maria Maggiore uczestniczył on w czuwaniu modlitewnym z Ojcem Świętym jako osoba wydelegowana z diecezji łomżyńskiej na uroczystość przekazania symboli Światowych Dni Młodzieży dla młodych z Panamy. Po skończonej modlitwie wydarzyło się coś wyjątkowego. – Podszedł do mnie papież Franciszek, a ja opowiedziałem wtedy o działalności Wspólnoty Ruchu Lednickiego w Grajewie, której wówczas byłem liderem. Ojciec Święty, słysząc moje słowa, powiedział: – Ja modlę się za ciebie, a ty módl się za mnie. Byłem w szoku: głowa Kościoła prosi mnie, szeregowego żołnierza, o modlitwę! Wiedziałem, że nie mogę tego zbagatelizować, że musimy coś z tym zrobić – opowiada. To był moment, kiedy narodziła się idea zorganizowania modlitewnego szturmu nieba w intencji Następcy św. Piotra.

Pierwsza edycja inicjatywy odbyła się 11 marca 2018 r. – okazją była 5. rocznica wyboru papieża Franciszka. Na wspólnej modlitwie zgromadziło się ponad 70 grup w 11 krajach na 3 kontynentach. W tym roku akcja „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” odbędzie się 10 marca. Data nie jest przypadkowa, będzie to bowiem niedziela poprzedzająca 6. rocznicę wyboru Ojca Świętego Franciszka.

Aspiracją młodych organizatorów jest, by modlitwa za Franciszka zjednoczyła i objęła cały świat. – Mamy nadzieję, że w modlitwę różańcową w intencji Ojca Świętego włączą się katolicy na wszystkich kontynentach – mówi Dawid Burzyński z Ruchu Lednickiego.

Organizatorzy podkreślają, że inicjatywa ma charakter duchowy, ale pragną, aby stała się okazją do uczynienia konkretnych gestów. Dlatego w tym roku odbędzie się również zbiórka różańców, które zostaną przekazane więźniom. – To nasza odpowiedź na to, do czego wzywa Franciszek: byśmy głosili wiarę na peryferiach. Są nimi m.in. więzienia, gdzie ludzie naprawdę potrzebują Boga – podkreśla Burzyński.

Reklama

Młodzi nie chcą, aby ten modlitewny szturm zgasł jak zapałka. Dlatego już niedługo zostanie opublikowana propozycja zaangażowania się w modlitwę za Papieża w ciągu roku oraz regularnego zapoznawania się z jego nauczaniem. – Będzie to swoista armia modlitwy. Jej zadaniami są modlitwa w intencjach Ojca Świętego i biskupów oraz rozpowszechnianie papieskiego nauczania – mówi kl. Orzechowski.

Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie Ruchu Lednickiego: https://bit.ly/2AFmfV0. Nie jest ważne, w jakim miejscu będzie się odbywać modlitwa. Mogą to być kościół, szkoła, park lub skwer. Najważniejsze, aby się zjednoczyć i otoczyć Papieża łańcuchem modlitwy. Można także modlić się indywidualnie. W tym roku głównymi intencjami będą dziękczynienie – za pontyfikat, za ŚDM w Panamie i za synod o młodzieży – oraz prośba o siły i potrzebne łaski dla Papieża.

Akcję honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wszelkie pytania na temat akcji można kierować pod adresem: ruchlednicki@lednica2000.pl .

Łukasz Krzysztofka

Ojciec Święty do Polaków

Pokój, dialog, braterstwo

Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, spotkania z ludźmi różnych kontynentów, kultur i religii, podobnie jak to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uświadamiają nam, jak ważnymi sprawami dla świata są pokój, dialog i braterstwo ludzi. Wymiarem tych aspektów życia w każdym z nas jest pokój z samym sobą, z bliźnimi, ze światem stworzonym. W duchu hasła tej minionej wizyty prośmy Boga w naszej codziennej modlitwie: „Uczyń mnie narzędziem pokoju!”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Reklama

RV
Audiencja generalna, 6 lutego 2019 r.

Podróż do Emiratów Arabskich

„Niespodzianka” Boga

Podsumowaniu podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich poświęcił Ojciec Święty swoją katechezę 6 lutego br. podczas audiencji generalnej w Watykanie. – Ta podróż należy do „niespodzianek” Boga. Chwalmy Go więc i Jego Opatrzność i módlmy się, aby rzucone ziarno wydało owoce zgodnie z Jego świętą wolą – powiedział Franciszek.

Podkreślił znaczenie tej podróży, ponieważ wyznaczyła ona postęp w dialogu międzyreligijnym i wysiłku krzewienia pokoju na świecie w oparciu o ludzkie braterstwo. Była pierwszą wizytą papieża na Półwyspie Arabskim i zbiegła się z 800. rocznicą odwiedzin św. Franciszka z Asyżu u sułtana Malika al-Kamila. Ojciec Święty wskazał na znaczenie swojego wystąpienia podczas spotkania międzyreligijnego, które podkreśliło znaczenie braterstwa opartego na wspólnym pochodzeniu od Boga. Potępił próby usprawiedliwienia aktów przemocy w imię Boga. Zwrócił też uwagę na znaczenie podpisanego wraz z wielkim imamem Al-Azharu „Dokumentu o ludzkim braterstwie”. Wyraził przekonanie, że możliwe jest spotkanie się, że można się szanować i prowadzić dialog i że mimo różnorodności kultur i tradycji świat chrześcijański i islamski doceniają i strzegą wspólnych wartości: życia, rodziny, zmysłu religijnego, szacunku dla osób starszych, edukacji młodzieży i innych.

KAI

Z Twittera papieża franciszka

Bóg jest z człowiekiem, który dąży do pokoju. I z nieba błogosławi każdy krok, który na tej drodze jest podejmowany na ziemi.

2019-02-13 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do narodu ukraińskiego: w waszym cierpieniu ożywa krzyż samego Chrystusa

2022-11-25 19:08

[ TEMATY ]

papież

list

modlitwa za Ukrainę

PAP/FABIO FRUSTACI

Nie ma dnia, w którym nie byłbym blisko was i nie nosił was w moim sercu i mych modlitwach. Wasz ból jest moim bólem. Dziś widzę was na Chrystusowym krzyżu; was, którzy cierpicie z powodu terroru, rozpętanego przez tę agresję - pisze papież Franciszek w poruszającym liście do narodu ukraińskiego. Zapewnia w nim o nieustannej modlitwie, podziwie i bliskości, względem wszystkich, cierpiących z powodu trwającej wojny.

Publikujemy treść papieskiego listu:

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję