Znamienny jest początek pierwszego czytania: „W roku śmierci króla Ozjasza...”. To rok 739 przed narodzeniem Chrystusa. Był to okres bardzo trudny w historii Izraelitów. W ciągu 18 lat nastąpiła totalna klęska, zostali uprowadzeni do niewoli asyryjskiej. Nasza współczesna sytuacja polityczna, społeczna i gospodarcza jest podobna. Jest pełna napięć, zagrożeń wojną i kataklizmami. W obliczu niepewności, jak będzie wyglądał nasz świat za 18 lat, w tych tekstach są dla nas orędzie i dobra nowina. Izajaszowa wizja potęgi i majestatu Boga niech będzie dla nas otuchą. Przez te obrazy swojej potęgi Bóg chce nam powiedzieć: „Odwagi, Ja jestem Bogiem i Panem każdej sytuacji. Nie osłabła moja prawica. Jestem Panem nieba i ziemi!”.
Czy współczesny człowiek – my wszyscy ukorzymy się przed wszechmogącym Bogiem jak Izajasz? Czy uznamy grzech naszych warg? Przecież najwięcej grzeszy się językiem. Najwięcej zamieszania w życiu społeczeństw i poszczególnych osób czynią kłamstwo, fake news i propaganda medialna. Potrzeba, jak u Izajasza, oczyszczenia naszych ust, naszych słów, naszych myśli i naszych serc. Może się to stać przez słuchanie słowa Bożego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ukazuje to dzisiejsza Ewangelia. „(...) tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego”. Z łodzi Szymona Jezus nauczał tłumy. Jaki był efekt słuchania? Jezus zwrócił się do Szymona: „Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!”. Szymon był doświadczonym rybakiem, wiedział, o jakiej porze należy łowić ryby i w jakim rejonie. Znał zwyczaje ryb, ale dlatego, że słuchał Jezusa, powiedział: „(...) na Twoje słowo zarzucę sieci”. To słuchanie spowodowało przemianę Szymona. Jego posłuszeństwo w wierze umożliwiło cud obfitego połowu. Uniżył się przed Jezusem, wyznając: „Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym”. Szymon tak jak Izajasz uniżył się wobec potęgi Boga. Dzięki słuchaniu Słowa zobaczył swoją grzeszność.
Co dla mnie osobiście mogą znaczyć słowa Pana: „Stanisław, wypłyń na głębię”? Zrozumiałem, że tu nie chodzi o głębię mojego intelektu, o głębię wiary, o głębię miłości, o głębię ascezy czy czegoś, co by mi ukazało jakąś wielkość. Głębię mierzy się w dół, a nie do góry. Głębią jest prawda o mnie samym, oświetlona prawdą słowa Bożego.
Kiedy Szymon odkrył swoją grzeszność, usłyszał od Jezusa: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”. To jest słowo dla mnie i dla ciebie. Jesteś powołana/powołany do misji łowienia ludzi dla Jezusa. Jak? Odpowiedzią jest drugie czytanie, a fundamentalne znaczenie ma zdanie: „Przez Ewangelię będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam głosiłem” (por. 1 Kor 15, 1-2). Zbawienie przez Dobrą Nowinę! Potwierdza tę prawdę św. Paweł: „Skoro bowiem świat przez mądrość nie poznał Boga w mądrości Bożej, spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawiać wierzących” (1 Kor 1, 21). Głoszenia, że Jezus umarł za nas i zmartwychwstał dla naszego zbawienia, że jest żywy, że kocha każdego, że zwycięża grzech i strach przed śmiercią.