Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Po remoncie – jak nowe

Niedziela sosnowiecka 5/2019, str. V

[ TEMATY ]

remont

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak poświęcił gruntownie wyremontowane schronisko

Bp Grzegorz Kaszak poświęcił gruntownie wyremontowane schronisko

To były najważniejsze 4 miesiące w historii Schroniska dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy. Od września do końca grudnia ub.r. trwał remont placówki, który zmienił jej standard. Obrazowo rzecz ujmując, ośrodek został wyprowadzony z lat 80. XX wieku i został dostosowany do wymogów XXI wieku.

Uroczystego poświęcenia odnowionego budynku dokonał 22 stycznia biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W uroczystości, zorganizowanej przez ks. Tomasza Folgę, dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej, udział wzięli: poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Grzegorz Rak – kierownik Oddziału ds. Środowiskowej Pomocy Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej z Czeladzi, Psar, Sławkowa, Będzina, Ogrodzieńca czy Czechowic-Dziedzic. Nie mogło oczywiście zabraknąć proboszcza miejsca – ks. Grzegorza Rozpończyka, członka Komisji Rewizyjnej Caritas – ks. Jarosława Wolskiego, właściciela firmy Flik House, która prowadziła remont – Łukasza Wojdyły oraz samych zainteresowanych, czyli mieszkańców schroniska.

– I choć obiekt został gruntownie wyremontowany, nie znaczy to, że nie mamy planów co do jego rozbudowy. Liczymy na to, że w najbliższym czasie uda nam się pozyskać ministerialne fundusze na wyposażanie placówki. Zamierzamy całkowicie zastąpić stare tapczany nowymi metalowymi łóżkami. W planach mamy także budowę nowej świetlicy, sali zajęć i pomieszczeń magazynowych – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Charakter placówki

Schronisko dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy zostało założone w 1994 r. i do dnia dzisiejszego jest prowadzone przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Jest czynne 24 godziny na dobę, dysponuje 50 miejscami dla mężczyzn, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Mieszkańcy domu mają zapewnione trzy posiłki dziennie, w tym jeden gorący, dostęp do urządzeń sanitarnych i podstawowych środków czystości i higieny. Stałym elementem w działalności domu są przeprowadzane przez pracownika socjalnego, bądź opiekuna, różnego rodzaju programy, które mają na celu motywowanie bezdomnych do zmiany stylu życia. Osoby bezdomne zachęcane są do podjęcia terapii i utrzymania abstynencji, kształtowania umiejętności gospodarowania własnymi finansami, egzekwowania nawyków higieny, uczenia się prawidłowych kontaktów międzyludzkich oraz zachowań społecznych. Wszelkie prace w domu są przeprowadzane przez mieszkańców, którzy są również motywowani do angażowania się w sprawy społeczne.

Reklama

Zakres prac

Wszystkie te działania były wykonywane nieprzerwanie od 24 lat. Przez cały czas w ośrodku zmieniali się mieszkańcy. Ciągła rotacja i eksploatacja spowodowały, że ośrodek wymagał generalnego remontu. Przeprowadzenie remontu stało się możliwe dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wkładowi własnemu diecezjalnej Caritas oraz pomocy sponsorów. – To były prace przeprowadzone na „żywym organizmie”. Nie mogliśmy sobie pozwolić na zamknięcie ośrodka, dlatego prace remontowe były prowadzone etapami, a nasi podopieczni musieli się kilkakrotnie przeprowadzać. Zaczęliśmy od wymiany instalacji elektrycznej. Tego skomplikowanego przedsięwzięcia podjął się, oczywiście pod kierunkiem specjalisty z uprawnieniami, jeden z naszych mieszkańców. Następnym krokiem był kompletny remont pokoi i korytarza. Wymieniona została stolarka drzwiowa. Dostosowaliśmy do jednego poziomu wysokości poszczególne pomieszczenia – pokoje mieszkalne, jadalnio-świetlicę, sanitariaty i toalety oraz korytarz. We wszystkich pomieszczeniach położona została nowa wykładzina, pomalowano ściany, kaloryfery i ułożono podwieszany sufit. Wszystkie pokoje mieszkalne zostały wyposażone w nowe szafy, wieszaki, szafki nocne oraz stoliki – wyjaśnia Gabriela Lamberska, kierownik Schroniska dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy.

Reklama

Ostatnim i najtrudniejszym etapem realizacji całego projektu było przeprowadzenie prac remontowych w sanitariatach i toaletach.

– Pomieszczenia te zostały przez ekipę budowlaną całkowicie zburzone, położono nową instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną, położono glazurę i zamontowano armaturę. Sanitariaty i toaleta zostały dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Przeprowadzony remont w Schronisku dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej nie tylko podniósł standard placówki, ale przede wszystkie pozwolił spełnić wszystkie wymogi zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni – zaznacza Gabriela Lamberska.

Listy gratulacyjne

Z okazji otwarcia placówki specjalny adres wystosował Arkadiusz Grabowski – senator RP. Napisał w nim m.in.: „Pragnę przekazać szczere i serdeczne życzenia owocnej pracy, satysfakcji z pełnienia odpowiedzialnej misji, jaką jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, która wymaga dużego zaangażowania, wrażliwości i empatii, a przede wszystkim ogromnej siły i determinacji”. Tyle senator Grabowski. List gratulacyjny przesłała również Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach: „Caritas Diecezji Sosnowieckiej już od ponad ćwierć wieku świadczy nieocenioną pomoc osobom potrzebującym, obejmującą potrzeby duchowe i materialne oraz prowadzi aktywną działalność motywującą innych do angażowania się w działalność charytatywną. Nic tak nie uskrzydla, jak wyciągnięta w geście pomocy dłoń drugiego człowieka”.

2019-01-30 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięknieje kościół św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu

Niedziela sosnowiecka 17/2019, str. 5

[ TEMATY ]

remont

Jarosław Ciszek

Wnętrze odnowionego prezbiterium świątyni

Wnętrze odnowionego prezbiterium świątyni

Remonty, remonty, remonty… Każdy z nas wie, że choć bywają uciążliwe, są niezbędne, by zapobiec niszczeniu budynku, wreszcie, by było po prostu pięknie. Księża z diecezji walczą, jak mogą, o właściwy stan techniczny i estetykę stanowiących naszą wspólną własność budowli kościelnych. To szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z obiektami zabytkowymi. Przykładem takich działań ratujących i upiększających świątynię są prace prowadzone od kilku lat w kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję