Reklama

Niedziela Łódzka

Tygiel kultur i wyznań

Niedziela łódzka 5/2019, str. IV

Bożena Szafrańska/MMŁ

Wnętrze cerkwi pw. św. Olgi, zdjęcie współczesne

Wnętrze cerkwi pw. św. Olgi, zdjęcie współczesne

Cerkiew pw. św. Olgi przy ul. Grzegorza Piramowicza 12 do dzisiaj służy łódzkiej społeczności prawosławnej. Jest wprawdzie mało znana i prawie niewidoczna, ale swą architekturą przyciąga uwagę turystów i mieszkańców miasta. Jest trzecią prawosławną świątynią w Łodzi wybudowaną pod koniec XIX wieku.

Starania o zakup działki pod budowę domu parafialnego w pobliżu nowo powstałej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego przy ul. Widzewskiej (obecnie ul. Kilińskiego) podjęto jeszcze podczas budowy świątyni. Dopiero w 1891 r. miejscowy fabrykant Juliusz Kunitzer odstąpił parafii wydzieloną parcelę przy ul. Dzielnej (obecnie ul. Narutowicza), gdzie stanęła okazała kamienica. Powstał tu w latach 1896-1897 dom parafialny. Najprawdopodobniej autorem projektu architektonicznego obiektu był Franciszek Chełmiński. W kamienicy znajdowały się m.in. mieszkania dla duchownych, pomieszczenia kancelaryjne i biura. Niemal w tym samym czasie w pobliżu domu parafialnego, przy ul. Olgińskiej (obecnie ul. Piramowicza) budowano szkołę parafialną, a potem ochronkę dla prawosławnych sierot. Prace zakończono w 1895 r.

Reklama

W 1898 r. oddano do użytku – połączoną z sierocińcem – kaplicę/cerkiew szkolną (projekt świątyni wykonał Franciszek Chełmiński). Patronką została księżna kijowska, inicjatorka chrystianizacji Rusi – św. Olga. Poświęcenie nowej cerkwi i sierocińca w Łodzi miało miejsce 16 października 1898 r.

Prawosławna świątynia przy ul. Piramowicza jest znacznie skromniejsza od stojącej przy ul. Kilińskiego cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Nic w tym dziwnego – wybudowana została ze składek wiernych, bez wsparcia finansowego lokalnych fabrykantów. Świątynia nie ma charakterystycznych kopuł odróżniających ją od innych obiektów sakralnych, ale na szczególną uwagę zasługuje jej wnętrze. Jest to bowiem jedyna w Polsce cerkiew, w której na ścianach nie ma malowideł z postaciami świętych. Wnętrze zdobią XIX-wieczne ikony i przepiękne kolorowe polichromie. Ciekawostką może być fakt, że ikonostas, który znajduje się w świątyni, pierwotnie miał znaleźć się w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego – okazał się jednak za wysoki. Na uwagę zasługują także wielkie teksty w języku staro-cerkiewno-słowiańskim (10 przykazań i prawosławne credo – wyznanie wiary) umieszczone tuż obok drzwi łączących dawny sierociniec ze świątynią. Mogły być one ściągą dla dzieci uczestniczących w liturgii. 1 października 1980 r. cerkiew św. Olgi wpisana została do rejestru zabytków.

W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę stałą „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”, poświęconą także prawosławnej społeczności w Łodzi.

2019-01-30 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję