Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Białe Morza

Miłość źródłem jedności

Niedziela małopolska 5/2019, str. I

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Monika Ziółkowska

– Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w dziele misyjnym Kościoła – mówili młodzi z Wolontariatu Misyjnego Salvator

– Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w dziele misyjnym Kościoła
– mówili młodzi z Wolontariatu Misyjnego Salvator

Gdy w Panamie trwały centralne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży, ok. 300 osób zebrało się w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, łącząc się duchowo z Ojcem Świętym i pielgrzymami za oceanem.

Noc z soboty na niedzielę (26/27 stycznia) upłynęła zebranym na modlitewnym czuwaniu, łączeniu (dzięki transmisji) z uczestnikami Drogi Krzyżowej w Panamie oraz na spotkaniach i wspólnym śpiewie. Punktem kulminacyjnym była niedzielna Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wspominając ŚDM 2016 w Krakowie, hierarcha powiedział: – To święto było dla naszej Ojczyzny obrazem żywego, zawsze młodego Kościoła i świadectwem przemieniającej miłości Boga.

Reklama

Homilię wygłosił bp Damian Muskus OFM, który podkreślił: – Dwa i pół roku temu w Krakowie młodzi pokazali nam, jak budować mosty porozumienia, jak cieszyć się jednością, której fundamentem jest Jezusowa miłość. Pokazali, jak wspaniała jest wspólnota pełna ewangelicznego zapału. Udowodnili, że jedność zależy od nas samych. Biskup zaznaczył, iż źródłem takiej jedności jest miłość, ofiarowywana i przyjmowana w konkrecie codziennego życia. I przekonywał: – To o nas świat ma mówić ze zdumieniem: patrzcie, jak oni się miłują! Tę radość wspólnoty młodych bp Muskus postawił za wzór w obliczu podziałów, jakich doświadczamy w naszym kraju.

– Mamy do czynienia z pokoleniem, które nie umie być razem – mówił i zaapelował: – Drodzy młodzi, nie idźcie w ich ślady! Kiedy mówimy „nie” jedności, nie tylko siebie skazujemy na śmierć, ale i zadajemy ranę społeczeństwu, w którym żyjemy.

– ŚDM to przestrzeń do spotkania się z Jezusem, ale też z Jego świadkami, którzy żyją z Nim na co dzień, żyją Dobrą Nowiną o Zmartwychwstaniu, życiu wiecznym, i o tym, że grzech nie jest końcem, że śmierć nie jest końcem, że jest nadzieja, że nawet jeśli po ludzku ci w życiu nie wyszło, to Jezus czeka – mówił Marcin Gomułka, znany z prowadzonego z żoną Moniką vloga „Początek Wieczności”. Podczas Panamy w Krakowie para opowiadała o swoim małżeństwie jako drodze do świętości. – Warto wychodzić do młodych z inicjatywami – przekonywał Marcin i dodawał: – Oni tego potrzebują i szukają. Są zagubieni w tym świecie, gdzie jest tyle różnych propozycji, które ostatecznie prowadzą na manowce. Powinniśmy stwarzać przestrzenie, gdzie młodzi będą mogli wyrażać siebie, będą czuć się przyjęci i kochani.

Reklama

Za przykład postawiono Helenę Kmieć, którą wspominali wolontariusze Wolontariatu Misyjnego Salvator oraz bp Jan Zając. – Chciała być blisko człowieka, by dawać ciepło, które nosiła w sobie – mówił hierarcha o Helence. Znajomi zamordowanej wolontariuszki podkreślali jej „azymut na drugiego człowieka” i ładowanie akumulatorów przed Najświętszym Sakramentem. I przekonywali: – Wszyscy jesteśmy zaproszeni do udziału w dziele misyjnym Kościoła.

Panama w Krakowie stała się przestrzenią wspólnoty, w której odżył entuzjazm ŚDM w Krakowie i radość wiary, jaką młodzi zaniosą do codzienności.

2019-01-30 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być uczniem misjonarzem

Niedziela toruńska 5/2019, str. I

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

redemptor.pl

Młodzież została miło powitana przez mieszkańców Panamy

Młodzież została miło powitana przez mieszkańców Panamy

W panamskim Penonome dobiegły końca Dni w Diecezjach przed Światowymi Dniami Młodzieży. Brała w nich udział wspólna grupa Redemptor – Diecezja Toruńska licząca 51 osób. Młodzi przez około tydzień brali udział w spotkaniach, modlitwie, integracji, poznawaniu Panamy i regionu oraz promowaniu Polski

Gościnna diecezja Penonome, a konkretnie parafia pw. Matki Bożej z Lourdes w Vista Hermoza, serdecznie przyjęła nas, pielgrzymów. W oczach niektórych pojawiły się łzy wzruszenia na widok powitania, ze śpiewem, transparentami z imionami poszczególnych gości z Polski. Pierwsza część naszej grupy, 10-osobowa, przybyła na miejsce 14 stycznia, a pozostali 18 stycznia. Następnie w różnych częściach parafii modliliśmy się z Panamczykami oraz przygotowywaliśmy do wydarzeń centralnych ŚDM w Panamie, które miały miejsce od 22 do 27 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję