Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Czas na nowego błogosławionego

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2019, str. IV

Archiwum

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

Ks. Jan Marszałek wraz z wizytującym parafię w Łodygowicach
kard. Karolem Wojtyłą w 1972 r.

Mieszkańcy Łodygowic oraz pracujący tu kapłani zwrócili się do bp. Romana Pindla z prośbą o oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego śp. ks. Jana Marszałka, proboszcza miejscowej parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Pod wnioskiem podpisali się postulatorzy – ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ i ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.

„Jego wierność Kościołowi, wytrwałość w pokonywaniu trudności, troska o powołania, duch przebaczenia w stosunku do prześladowców, mądra pobożność i oddanie Jezusowi Chrystusowi poprzez głęboki kult Jego Serca, są niewątpliwym przykładem dla wszystkich nas, którzy byliśmy w jakikolwiek sposób z nim związani” – czytamy w petycji.

Reklama

Zgłębienie Jego religijności, postawy i posługi, jak dodają wnioskodawcy, przysłuży się pomnożeniu duchowego potencjału Kościoła na Podbeskidziu. Pismo do Biskupa jest związane ze zbliżającą się 16 maju br., 30. rocznicą śmierci ks. Jana Marszałka, którego za patrona obrał sobie łodygowicki oddział Akcji Katolickiej.

Śp. ks. Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 r. we wsi Krzeczów. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1932 r. jako kleryk seminarium archidiecezji krakowskiej. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia w Poroninie. Po niej pracował w Spytkowicach k. Zatora, w Skawinie i Andrychowie, gdzie zastała go wojna. W 1942 r. trafił do Bachowic, skąd w 1951 r. został przeniesiony do Łodygowic. – Tylko 150 parafian korzysta ze spowiedzi przed pierwszym piątkiem, a księża nie mają należytego posłuchu – tak wkrótce po przyjeździe podsumował swą nową placówkę.

Jak podkreśla historyk Jacek Kachel, już na początku swej posługi ks. Jan Marszałek uporządkował sprawy majątku parafialnego, zelektryfikował plebanię, zlecił wykonanie instalacji piorunochronowej na kościele, przekazał 3000 zł do Komitetu Społecznego na wybrukowanie drogi koło cmentarza. – Ks. Marszałek jako energiczny zarządca, dobry organizator i człowiek posiadający charyzmę, szybko zjednuje sobie posłuch i wpływ na wiernych. Już w 1952 r. do spowiedzi pierwszopiątkowych przystępuje około 800 osób! Życie nie tylko religijne, ale i społeczne, zaczyna grupować ludzi wokół poboszcza – podsumował historyk. Z czasem parafianie zaczynają darzyć ks. Jana Marszałka coraz większą estymą. Jednak nie uchroniło go to przed wygnaniem w 1953 r., co było efektem donosów partyjnych dygnitarzy rodem z Łodygowic. Na powrót do Łodygowic komuniści zgodzili się w 1956 r., na fali odwilży, jaka zaistniała po wydarzeniach w Poznaniu. Po raz wtóry kapłan porządkował sprawy materialne parafii, walczył z alkoholizmem, zaniedbywaniem praktyk religijnych, a nawet z jawną wrogością.

Reklama

Jego wyjątkowa postawa, w tym nieujawnienie znanych mu nazwisk oczerniających go donosicieli, sprawia, że ranga kapłana wzrastała wśród wiernych. Za swe zasługi w 1976 r. od papieża Pawła VI otrzymał tytuł prałata honorowego Ojca Świętego.

Ks. Jan Marszałek umarł 16 maja 1989 r. Piętnaście lat to jego śmierci w Łodygowicach odbyło się spotkanie księży rodaków oraz osób z nim związanych. Wtedy ks. Stanisław Mieszczak zaprezentował specjalną modlitwę za kanonizację ks. Jana Marszałka, a ks. dr Antoni Świerczek przedstawił poświęconą mu książkę pt. „Budził zaufanie i ukazywał Boga”. Wydaje się, że po tylu latach intencja tej modlitwy jest coraz bliżej urzeczywistnienia.

2019-01-30 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję