Reklama

ŚDM Panama

Bądźcie budowniczymi mostów!

Jak się nazywa wasze marzenie? Czy chcecie żyć konkretem miłości Boga? I wreszcie: Czy chcecie być budowniczymi mostów? Z tymi pytaniami papieża Franciszka mierzyli się i jeszcze długo będą się mierzyć uczestnicy Światowych Dni Młodzieży Panama 2019

Światowe Dni Młodzieży w Panamie rozpoczęły się 22 stycznia. W Mszy św. na Cinta Costera wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego pod przewodnictwem arcybiskupa Panamy José Domingo Ulloa Mendieta uczestniczyli młodzi z całego świata, w tym 3,8 tys. pielgrzymów z Polski z duszpasterzami.

Kolorowo i radośnie

Już od wczesnych godzin rannych na ulicach miasta młodzi pielgrzymi z białymi czapkami na głowach i kolorowymi plecakami przemierzali miasto, by rozpocząć swoją przygodę ze stolicą Panamy. Każdy pielgrzym mógł skorzystać ze spowiedzi lub rozmowy z kapłanem na specjalnym polu spowiedzi w Parku Omara. W godzinach popołudniowych przez całe miasto przemierzali młodzi z flagami w rękach, ze śpiewem i okrzykami na ustach. Po dojściu na Cinta Costera uczestniczyli w Mszy św. inaugurującej ŚDM w Panamie. Podczas homilii ksiądz arcybiskup powitał wszystkich młodych przybyłych do tego niewielkiego państwa Ameryki Środkowej praktycznie z każdego zakątka świata. Szczególnie gorąco powitał „starszą młodzież”, czyli osoby powyżej 35. roku życia, które także przybyły do Panamy, by razem z innymi modlić się i poczuć ducha młodości.

Reklama

Do portu panamskiego w godzinach przedpołudniowych zawinął Dar Młodzieży, który przypłynął tutaj specjalnie na ŚDM, a rejs po całym świecie odbywa w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoją podróż rozpoczął 20 maja 2018 r., a do Panamy przywiózł Iskrę Bożego Miłosierdzia, będącą symbolicznym połączeniem pomiędzy Krakowem a Panamą.

Polski akcent w Panamie

Od środy rana w czterech różnych miejscach Panamy odbywały się katechezy dla Polaków, prowadzone przez polskich biskupów. Z delegacją młodzieży przybyło 12 biskupów, z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele.

Warto przytoczyć świadectwo bp. Marka Mendyka z diecezji legnickiej, stałego uczestnika ŚDM, który w katechezie inauguracyjnej w gimnazjum Grenaldio powiedział: – Po 25 latach kapłaństwa przestałem się bać, odkryłem nową formę dla swojego powołania. Podczas rekolekcji w dynamice Lectio Divina, które dają możliwość wyłączenia się ze świata i pozwolenia prowadzenia za rękę Panu Bogu, odkryłem nową jakość w moim życiu, zmieniło się moje przepowiadanie i dotychczasowa forma mojego życia. Jednak najważniejsze, że przestałem się bać! Jest ze mną Bóg, który prowadzi, oraz Duch Święty, który podpowiada, co mówić. Pozwólcie bez lęku Mu się poprowadzić! A On z tego wyprowadzi największe dobro – mówił bp Marek.

Reklama

Wieczorem Polacy zgromadzili się na Mszy św. i koncercie narodowym „Polska dla Panamy”, podczas którego wystąpili: Siewcy Lednicy, Olga Szomańska, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz i Darek Malejonek.

Dajcie się prowadzić miłości Chrystusa!

Następnego dnia po dopołudniowych katechezach młodzi udali się na Cinta Costera, aby uczestniczyć w oficjalnym powitaniu papieża Franciszka na 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Papież prowadził ożywiony dialog z młodymi: – Czy chcecie być budowniczymi mostów? (...) Mamy wiele różnic, starajmy się o to, byśmy mieli wspólne marzenia, to czyni nas silniejszymi. Jak się nazywa nasze marzenie? – Jezus! (...) Czy jest to miłość która jest warta zachodu? Nie bójcie się tej odpowiedzi konkretnej, tej, co poświęca swoje własne życie! – mówił Franciszek.

Droga Krzyżowa z Papieżem

W piątek 25 stycznia papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, która ukazała rzeczywistość Ameryki Łacińskiej. Poszczególne stacje zostały powiązane z problemami poszczególnych krajów: migracja, przemoc, przestępczość, wykorzystanie dzieci i młodzieży czy brak pracy i perspektyw życiowych. Rozważania do każdej ze stacji odczytywali mieszkańcy każdego z krajów tej części Ameryki. Miało to niezwykle symboliczne znaczenie.

– Wędrowanie z Jezusem jest radością i ryzykiem. Jego słowa kontrastują z kulturą zła. Jezus przebył tę ostatnią drogę z miłością. Przebyła ją również Maryja, która od początku wspiera drogę ewangelizacji – mówił Franciszek we wstępie do nabożeństwa.

Po zakończonym nabożeństwie do młodych całego świata obecnych w Panamie i łączących się za pomocą mediów powiedział: – Bardziej opłaca się być przyjaciółmi w oklaskach. Jak łatwo wpaść w kulturę molestowania i zastraszania. Dla Ciebie, Panie, tak nie jest! Chciałeś wziąć w ramiona tych, których często uważamy za niegodnych przytulenia i błogosławieństwa. Twoja męka trwa dalej w dzieciach, którym odmawia się życia, młodych pozbawionych możliwości nauki, żyjących w świecie wyzysku i przemocy, które zżerają ludzi młodych. Poprzez alkohol, prostytucję, narkotyki ich godność jest rozdzielana i maltretowana (...). Czy pocieszamy i towarzyszymy Panu w tych najmniejszych? Czy trwamy u stóp krzyża jak Maryja? Od Niej chcemy nauczyć się trwać stojąc pod krzyżem.

My także pragniemy być Kościołem, który wspiera i towarzyszy. Uczymy się od Maryi wytrwałości (...). Uczymy się przyjmować wszystkich, którzy doznali opuszczenia, musieli zostawić swoje rodziny, przyjaciół i pracę.

Błonia Jana Pawła II

Wieczorne czuwanie Papieża z młodzieżą w Metro Parku im. św. Jana Pawła II na obrzeżach Panamy rozpoczęła pantomima mówiąca o działania dobra i zła. Następnie były świadectwa młodych. Po ich zakończeniu Papież zachęcał do odpowiedzenia sobie na pytanie: – Jaką obietnicę noszę w swoim sercu? I znów prowadził dialog z młodzieżą: – Czy osoby chore nie są godne miłości? Czy osoby w wiezieniu nie są godne miłości? Czy imigranci nie są godni miłości? Tylko to, co się miłuje, może być zbawione! Dlatego jesteśmy zbawieni przez Chrystusa, bo on nas kocha ponad wszystko! – mówił Papież, a młodzież brawami potwierdziła, że zgadza się z tymi stwierdzeniami. – W sztuce wspinaczki zwycięstwo nie polega na upadku, ale na tym, by nie pozostać na ziemi. Potrzeba kogoś, kto poda nam rękę, by nas podnieść – przekonywał Franciszek.

Po papieskim słowie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, który został umieszczony w trzymetrowej monstrancji, przedstawiającej postać Matki Bożej. Niesamowity był moment, gdy kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi przez kilkanaście minut adorowała Pana Jezusa w absolutnej ciszy! Całe pola zamarły, a oczy młodych wtopione były w Najwyższego Boga! Po policzkach wielu młodych popłynęły łzy... Adorację ubogacała piękna muzyka. Na zakończenie papież Franciszek udzielił błogosławieństwa. Zatrzymał się jeszcze przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, która przybyła do Panamy z Portugalii. Potem figura na ramionach młodych wyruszyła w sektory, by każdy mógł oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie.

Całą noc trwało modlitewne czuwanie, które zakończyła Msza św. rozesłania pod przewodnictwem Papieża.

Jesteście teraźniejszością Boga!

Z udziałem 700 tys. młodych ze 156 krajów świata Franciszek w niedzielę 27 stycznia odprawił Mszę św.

Posłania, kończącą 34. Światowe Dni Młodzieży. Uroczysta liturgia była sprawowana na błoniach św. Jana Pawła II. – Często wierzymy w Boga odległego. Bóg bliski wymaga od nas, byśmy nauczyli się bliskości, codzienności i miłości wzajemnej. Nikt nie może ci obiecać jutrzejszego dnia, twoja przestrzeń jest dzisiaj. Lubimy mówić, że wy jesteście przyszłością... Nie, wy jesteście teraźniejszością Boga! Tu i teraz! Pan i Jego misja to nie tylko Światowe Dni Młodzieży. One są naszym życiem, ale idźcie dalej do przodu. Zakochajcie się, a Pan zadecyduje o reszcie. Czy chcecie żyć konkretem Jego miłości? Dla siebie i dla Kościoła, niech tak się stanie – życzył młodym Papież.

– Wasza wiara i radość wprawiły w drganie Panamę, Amerykę i cały świat. Jak wiele razy słyszeliśmy w tych dniach w hymnie ŚDM: „Jako pielgrzymi przybywamy tu dzisiaj z różnych kontynentów i miast” – podsumował Franciszek.

Na zakończenie ogłoszono miejsce i termin następnych ŚDM – Lizbona/Portugalia 2022.

2019-01-30 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozwiedź się przed ślubem

Eksperci od wielu lat biją na alarm w sprawie rozwodów. Zresztą nie trzeba nawet czytać statystyk, żeby wiedzieć, że coraz więcej jest rozwiedzionych par – w rodzinie, pracy, w sąsiedztwie, wśród przyjaciół. Niektórzy mówią nawet, że mamy do czynienia z rozwodową epidemią. Co można zrobić, żeby znaleźć się w grupie szczęśliwców, którzy nie tylko zakochali się z wzajemnością, ale jeszcze w tej miłości wytrwali? Czy jest jakiś sposób na miłość? Wydaje się, że tak...

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję