Reklama

Rodzina

Matczyne emerytury już w marcu

Rządowy program „Mama 4+” jest wyrazem wdzięczności dla matek i babć, które w przeszłości nie miały możliwości uzbierania dla siebie choćby minimalnej emerytury, bo pracowały na rzecz swojej rodziny

Niedziela Ogólnopolska 5/2019, str. 48-49

[ TEMATY ]

rodzina

Robert Kneschke/fotolia.com

Na konferencji prasowej, podczas której poinformowano o przyjęciu przez rząd programu „Mama 4+”, czyli projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, premier Mateusz Morawiecki powiedział: – Mama czwórki dzieci to praca na czterech etatach. To praca na czas nieokreślony i na całe życie. Macierzyństwo to wielka radość i wielka odpowiedzialność. Wychowywanie czwórki, piątki, szóstki czy nawet więcej dzieci to dbanie o przyszłość nie tylko ich, ale także naszej ojczyzny. Nasze matki to ciche bohaterki naszej niepodległości.

Co to oznacza?

Do tej pory zajęcie kobiety, która poświęciła całe życie lub jego większość rodzinie i wychowaniu dzieci, określano mianem „przy mężu”. Wykonywała ona bezcenną pracę dla społeczeństwa, a była przez to społeczeństwo spychana na margines, nisko wyceniano jej oddanie rodzinie, a przez wiele lat nie udało się stworzyć mechanizmu, który pozwalałby matce wychowującej dzieci płacić za jej pracę z kasy państwa. Większość z nas – a z pewnością kobiety – uważała tę sytuację za skrajnie niesprawiedliwą. Wreszcie udało się taki mechanizm stworzyć.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas tej samej konferencji prasowej mówiła, że w ten sposób „państwo chce docenić trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie dzieci, i zapobiec ich ubóstwu w przyszłości”. Ministerstwo natomiast przypomina, że program „Mama 4+” jest spełnieniem obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu 2018 r. podczas konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy. Wówczas projekt ten roboczo nazwano programem „Mama+” .

Już od 1 marca 2019 r. matki, a w określonych warunkach także ojcowie, będą mogli otrzymywać od państwa emerytury. Warunków otrzymania świadczenia jest kilka.

Komu przysługuje matczyna emerytura?

Przede wszystkim mamom, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. Przy czym albo nigdy nie pracowały zawodowo, albo nie zdołały wypracować sobie minimalnej emerytury, co sprawia, że żyją często na granicy ubóstwa.

Reklama

Wynagrodzenie będzie wynosić tyle, ile minimalna emerytura – czyli 1100 zł brutto.

O emeryturę w ramach programu „Mama 4+” mogą się ubiegać także ojcowie. Warunek: wychowywanie przynajmniej czworga dzieci w przypadku śmierci matki lub gdy ta je porzuciła. Przy czym chodzi nie tylko o dzieci własne, ale także o dzieci współmałżonka czy przysposobione.

Co do wieku, obowiązuje zasada identyczna jak przy emeryturach – emerytura matczyna przysługuje kobiecie, gdy osiągnie 60. rok życia, a mężczyźnie – po osiągnięciu 65. roku życia.

Ubiegający się o matczyną emeryturę muszą mieszkać na terenie Polski i mieć – po ukończeniu 16 lat – tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju przez co najmniej 10 lat. Muszą być obywatelami Polski albo cudzoziemcami, obywatelami państw Unii Europejskiej, państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub cudzoziemcami legalnie przebywającymi w Polsce.

Jak załatwić, gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające może złożyć tylko osoba uprawniona, czyli matka lub ojciec czwórki dzieci. Złożyć go należy w swoim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wniosek będzie można złożyć po wejściu przepisów w życie, czyli po 1 marca br.

– Decyzja o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku będzie decyzją administracyjną. Po odrzuceniu wniosku przez ZUS/KRUS rodzic może się odwołać od decyzji i ponownie złożyć wniosek; po ponownym odrzuceniu należy się zwrócić do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA) – wyjaśniła min. Rafalska.

Szacuje się, że z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego skorzysta ok. 65 tys. osób, a kolejne 20,8 tys. dzięki temu zwiększy swoje dochody.

Premier Morawiecki powiedział podczas konferencji prasowej, że program ten jest wyrazem wdzięczności dla matek i babć. Mówił o pewnej rekompensacie dla kobiet, które w przeszłości nie miały możliwości uzbierania dla siebie choćby minimalnej emerytury, bo pracowały na rzecz swojej rodziny. Dodał, że większość mam i babć otacza opieką najbliższa rodzina, co nie zwalnia państwa od docenienia wielkiego wysiłku i wielkiej pracy tych kobiet, zwłaszcza gdy brakuje im już sił.

2019-01-30 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister Maląg: zmiany w Kodeksie pracy ułatwią łączenie życia zawodowego z rodzinnym

2023-01-11 07:04

[ TEMATY ]

rodzina

Marlena Maląg

Ministerstwo Rodziny

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje szereg rozwiązań, których celem jest zapewnienie rodzicom małych dzieci większej stabilizacji zawodowej. Nowe przepisy ułatwiają także łączenie pracy z życiem rodzinnym - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd we wtorek przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-02-02 17:01

[ TEMATY ]

pilegrzymka

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję