Reklama

Norwegia łamie prawo międzynarodowe

Decyzja o wydaleniu polskiego konsula z Oslo pokazuje, że Norwegia ma problem z przestrzeganiem zarówno praw człowieka, jak i prawa międzynarodowego

Niedziela Ogólnopolska 5/2019, str. 41

MSZ

Dr Sławomir Kowalski, konsul w Norwegii

Dr Sławomir Kowalski, konsul w Norwegii

Chodzi o sprawę dr. Sławomira Kowalskiego, który od prawie 5 lat jest konsulem w Norwegii. Jego służba dyplomatyczna została doceniona przez tamtejszą Polonię, dzięki czemu został nagrodzony tytułem Konsula Roku 2016. Również ostatni raport NIK stawia za wzór działania dyplomatów w Oslo, którzy z oddaniem bronią praw mieszkających tam Polaków. Przede wszystkim chodzi o interwencje ws. odbierania dzieci polskim rodzinom. Szacuje się, że dr Kowalski pomógł ok. 150 dzieciom z obywatelstwem RP.

Właśnie z tego powodu na pracę konsula RP, któremu przysługuje immunitet dyplomatyczny, skarżą się pracownicy kontrowersyjnego urzędu Barnevernet. W efekcie norweski MSZ zwrócił się do polskich władz o odwołanie konsula w ciągu 3 tygodni.

Reklama

Warszawa zareagowała odpowiednio i stanowczo odmówiła odwołania konsula. W sprawie wypowiedzieli się zarówno szef dyplomacji min. Jacek Czaputowicz, jak i sam premier Mateusz Morawiecki. – Na całym świecie będziemy walczyli o los polskich obywateli; takie jest zadanie ambasadorów i konsulów i od tego na pewno nie odejdziemy – oświadczył szef rządu.

Sprawa konsula Kowalskiego poruszyła opinię publiczną w Polsce, ale jeszcze bardziej Polonię i samych Norwegów. Dlatego norweski MSZ zaczął się tłumaczyć, że przyczyną decyzji o wydaleniu jest „niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Chodzi o incydent, do którego doszło w czerwcu 2018 r., gdy konsul nie został dopuszczony do polskiego dziecka przez pracowników Barnevernet i policję. Norwegowie skarżą się na stanowcze zachowania konsula w takich przypadkach, ale z ujawnionego przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” nagrania wideo jednoznacznie wynika, że to oni sami mają poważny problem z przestrzeganiem prawa. – Analizowaliśmy to nagranie i postawa konsula jest wzorowa. On tłumaczy pracownikom Barnevernet, a później policji prawo międzynarodowe, do którego przestrzegania są zobowiązani norwescy urzędnicy. Niestety, policja jest napastliwa i zmusza dyplomatę do opuszczenia pomieszczenia, w którym znajduje się polskie dziecko – mówi prezes „Ordo Iuris” mec. Jerzy Kwaśniewski, który monitoruje sprawy rodzinne w Norwegii. – Doszło do naruszenia nietykalności cielesnej dyplomaty, ale przede wszystkim złamaniem prawa jest uniemożliwienie mu spotkania z polskim obywatelem. To było jawne złamanie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych.

Reklama

W świetle ujawnionych nagrań – zdaniem prawników – oskarżenia wobec konsula są bezpodstawne i osobom, które je wysuwają, można wytoczyć proces sądowy o zniesławienie. Dr Kowalski zachowywał się poprawnie – grzecznie, ale stanowczo domagał się przestrzegania prawa zgodnie z konwencją międzynarodową. – Mocne stanowisko naszego rządu w sprawie dr. Kowalskiego jest bardzo dobre, bo daje jasny sygnał służbom konsularnym, że na całym świecie mają bronić praw polskich obywateli – podkreśla mec. Kwaśniewski.

Działania Barnevernet od dawna budzą kontrowersje. W 2018 r. Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok, w którym wskazał, że Norwegia łamie prawa człowieka.

2019-01-30 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję