Reklama

Z prasy zagranicznej

CRUX

Polityczny galimatias

Brytyjski parlament przygniatającą większością głosów odrzucił porozumienie z Unią Europejską wynegocjowane przez premier Theresę May. To głosowanie jeszcze bardziej skomplikowało sytuację polityczną na Wyspach Brytyjskich przed 29 marca 2019 r., czyli datą wyjścia dumnego Albionu ze wspólnoty europejskiej. Jak na ostatnie wydarzenia patrzy Kościół katolicki? Można powiedzieć, że zachowuje się wstrzemięźliwie, aby nie być oskarżanym o mieszanie się w politykę. Dziennikarze, którzy chcieli uzyskać komentarz z biura prasowego Konferencji Biskupów Anglii i Walii, usłyszeli jedynie: „No comments”. Jedynym hierarchą, który zabrał głos, był biskup Portsmouth Philip Egan. Duchowny „zaćwierkał” na Twitterze. Ocenił, że Wielka Brytania znalazła się w momencie wielkiego politycznego bałaganu i nikt nie wie dokładnie, co się zdarzy w przyszłości. Bp Egan wezwał katolików do modlitwy o światło Ducha Świętego dla polityków, żeby wyprowadzili naród z tego zakrętu dziejowego, na którym się właśnie znalazł. W wypowiedzi biskupa można łatwo odczytać sporą troskę o pokój w sytuacji, gdy sprawa wzbudza wielkie emocje społeczne. Społeczeństwo jest podzielone niemal na pół. Zdaniem hierarchy, taka sytuacja zagraża jedności narodu.

The Tablet

Rok 2019 także będzie trudny dla Kościoła

Rok 2019 będzie tak samo trudny dla Kościoła jak rok, który niedawno minął. Taka jest opinia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinharda Marxa.

Reklama

Zdaniem purpurata, w 2019 r. najważniejsze dla Kościoła będą trzy wydarzenia. Po pierwsze – lutowe spotkanie przewodniczących episkopatów z całego świata poświęcone sprawom nadużyć seksualnych przez niektórych duchownych. Niemiecki hierarcha wyraził przekonanie, że watykański mityng będzie ważnym punktem walki Kościoła z grzesznymi zachowaniami jego członków.

Drugą sprawą, na którą zwrócił uwagę kard. Marx, jest kwestia reformy Kurii Rzymskiej. On sam uczestniczy w spotkaniach Rady Kardynałów, która doradza w tej sprawie Ojcu Świętemu. Twierdzi, że najważniejsze jest takie przekształcenie urzędów watykańskich, aby były ciałem służebnym nie tylko dla papieża, ale dla całego Kościoła.

Wreszcie trzecie bardzo ważne wydarzenie czeka Kościół w październiku. To wyglądany synod panamazoński w Brazylii. Zdaniem kard. Marxa, najbardziej istotne nie będzie to, co najczęściej podnoszą media, które spodziewają się, że wśród wniosków synodu znajdzie się ten o święceniu tzw. viri probati, czyli żonatych mężczyzn na księży, ale sprawa ochrony klimatu, do której Franciszek nieustannie przywiązuje bardzo wielką wagę.

The Reporter

Bliski koniec remontu

Reklama

Kończy się remont jednej z najsłynniejszych w Kalifornii i w ogóle najbardziej znanych w całej Ameryce Płn. budowli, zbudowanej głównie ze szkła – Kryształowej Katedry. Do niedawna była to świątynia protestancka, wybudowana przez jednego z najbardziej popularnych protestanckich ewangelistów Roberta Schullera. Protestancka wspólnota użytkowała budynek przez 30 lat. W XXI wieku z wcześniejszej popularności Schullera pozostało już niewiele, w związku z tym malała również liczba wiernych, a utrzymanie liczącego 3 tys. miejsc siedzących kościoła było coraz droższe. Świątynię wybudowano na terenie aktywnym sejsmicznie, toteż zastosowano skomplikowane rozwiązania, które generowały gigantyczne koszty bieżącej konserwacji. Wreszcie w 2011 r. kompleks, za nieco ponad 50 mln dol. zakupiła młoda, powstała w latach 70. ubiegłego wieku, katolicka diecezja w Orange. Kościół lokalny w Orange w ostatnich dziesięcioleciach przeżywa rozkwit, jeśli chodzi o liczbę wiernych. Gdy powstawał, na jego terenach mieszkało 300 tys. katolików, teraz liczba wiernych zbliża się do 2 mln. Oferta katolików przedstawiona w licytacji komorniczej Kryształowej Katedry nie była wcale najwyższa, ale sędzia wybrał ją ze względu na zapewnioną ciągłość charakteru budynku. Remont, który zaczęto tuż po zakupie, pochłonął drugie tyle pieniędzy i cały budżet inwestycji zamknie się w okolicach 100 mln dol., ale katolicy i tak się cieszą, bo wybudowanie nowej katedry kosztowałoby dwa razy tyle. Przebudowa znacząco nie zmieniła budynku. Zasadniczo przeprowadzono tylko takie modernizacje, które dostosowały protestancki w zamierzeniach budynek do katolickiej liturgii. Kościół ma otworzyć swoje podwoje na wiosnę 2019 r.

CNN

Watykan w rodzinie olimpijskiej?

Czy jest możliwe, aby na igrzyskach olimpijskich wystąpiła reprezentacja Watykanu? Teoretycznie tak, choć to sprawa bardzo odległa. W każdym razie pierwszy krok w tym kierunku został zrobiony. W Watykanie powołano oficjalną drużynę lekkoatletyczną. Na razie są w niej sami biegacze, ale w przyszłości – kto wie?

Ambicje twórców lekkoatletycznego teamu są niemałe. Tworzą go duchowni i świeccy, kobiety i mężczyźni – m.in. członkowie Gwardii Szwajcarskiej, pracownicy służb technicznych Stolicy Apostolskiej, pracujący w różnych dykasteriach siostry zakonne i księża. Jak napisaliśmy wcześniej, ambicje są spore, ale do ostatecznego celu trzeba będzie zmierzać małymi krokami. Na razie przez rywalizację w zawodach mniejszej rangi: igrzyskach małych państw europejskich i igrzyskach śródziemnomorskich.

Obok lekkiej atletyki Watykańczycy uprawiają piłkę nożną oraz krykiet.

Coraz mniej chrześcijan w Betlejem

Już tylko 12 proc. wszystkich mieszkańców Betlejem i okolicznych wiosek stanowią chrześcijanie. Sytuacja bardzo zmieniła się na niekorzyść chrześcijańskiej obecności w ostatnich 60 latach.

W latach 50. ubiegłego stulecia chrześcijanie stanowili w tych okolicach zdecydowaną większość – prawie 9 na 10 mieszkańców uznawało za swego Pana i Mistrza Jezusa Chrystusa.

2019-01-30 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję