Reklama

Dookoła Polski

To Niemcy dokonali zagłady

Polaków i Żydów skazano na zagładę, której dokonali Niemcy – zaznaczył w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu uczestniczył w obchodach 74. rocznicy oswobodzenia obozu. W przemówieniu podkreślił konieczność mówienia prawdy. – Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana. Musimy patrzeć jej prosto w oczy po to, żeby miliony tych, których dosięgła okrutna śmierć w niemieckich obozach zagłady, nie zginęły jeszcze raz – oświadczył premier.

Jak przypomniał, 30 lat temu Polacy odzyskali wolność, ale 80 lat wcześniej, z rozkazu Niemiec, nie tylko stracili wolność, ale Żydzi polscy i Polacy zostali skazani na zagładę. – Nie zrobili tego żadni naziści, tylko Niemcy hitlerowskie – powiedział premier. Podkreślił, że Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską i że całe zło wzięło się z tego państwa.

Reklama

Szef polskiego rządu wspominał wizytę papieża Jana Pawła II w Auschwitz przed 40 laty, w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r., i jego wystąpienie w byłym obozie. – Mówił, że zatrzymuje się przy trzech tablicach: hebrajskiej – reprezentującej naród, który miał być poddany pełnej eksterminacji, rosyjskiej i polskiej. Powiedział, że Polacy to naród, który stracił 6 mln istnień ludzkich, wśród nich byli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego, pomordowani w Auschwitz i w innych obozach – zaznaczył Morawiecki.

Julian Kostrzewa

Ponad podziałami

Współpraca ponad podziałami politycznymi jest tym, czego oczekują od nas Polacy – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych. Rozmowa dotyczyła tego, w jaki sposób zapobiegać w przyszłości takim zdarzeniom, jak zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, i jak podnieść poziom bezpieczeństwa. – Wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom opozycji, dotyczącym m.in. informacji w Sejmie i kontroli śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Adamowicza przez jego rodzinę – podkreślił. Przed spotkaniem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że resorty zdrowia i sprawiedliwości przygotowały rozwiązania zmieniające m.in. zasady postępowania z osobami, które po odbyciu kary wciąż stanowią zagrożenie. Resort sprawiedliwości proponuje zaostrzenie kar za przestępstwa najcięższej kategorii, w tym przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej, w stosunku do zorganizowanych grup przestępczych oraz za przestępstwa popełniane z niskich pobudek, np. nienawiści.

wd

Nowe przyspieszenie

Łza się niektórym w oku zakręci. – Dokonujemy przyspieszenia z wielkimi sukcesami gospodarczymi w sferze społecznej, socjalnej – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji „Zasady prowadzenia polityki rozwoju w Polsce”, skierowanej do samorządów. Nawiązał do hasła rzuconego na początku transformacji przez poprzednika PiS – Porozumienie Centrum. – Wtedy to było przyspieszenie polityczne, dziś – gospodarcze, socjalne, społeczne – podkreślił. Zdaniem Kaczyńskiego, Polska ma poważny potencjał rozwojowy. – Trzeba tylko likwidować te wszystkie mechanizmy, patologie, które ten potencjał osłabiają – zaznaczył.

wd

Szansa na przełom

Reklama

Jest szansa na ekshumacje na Wołyniu. Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko poinformował, że strona ukraińska chce rozmawiać z Polską o wznowieniu ekshumacji Polaków, którzy nie doczekali się pogrzebu, m.in. na Wołyniu. W tej sprawie ma się odbyć spotkanie Rozenki z wicepremierem Piotrem Glińskim. Ukraina zakazała przeprowadzania ekshumacji, gdy w Hruszowicach na Podkarpaciu władze samorządowe rozebrały pomnik UPA. Jak się okazało, w Hruszowicach nie ma grobu wojennego, co pokazały badania archeologiczne. Zakaz ekshumacji Polaków na Ukrainie jest jednym z głównych punktów zapalnych w relacjach polsko-ukraińskich.

jk

Tęczowe lekcje

Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” uważa, że zajęcia w warszawskich szkołach w ramach walki z tzw. mową nienawiści, zapowiedziane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, naruszają prawa rodziców, prawo oświatowe i są sprzeczne z konstytucją. Tego rodzaju zajęcia wykorzystuje się do propagowania homoseksualizmu. Tymoteusz Zych z „Ordo Iuris” jako przykład podał ubiegłoroczną kampanię „Tęczowy piątek”. Sama „mowa nienawiści” jest niejasno zdefiniowana. W materiałach na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy jako jej przejaw wymieniono nietolerancję, ocenianie, ataki, obraźliwe informacje. Według tych kryteriów, można tak zakwalifikować każdą wypowiedź. Instytut przygotował wzór oświadczenia, dzięki któremu rodzice mogą uzależnić udział dziecka w dodatkowych zajęciach od wyrażenia przez nich pisemnej zgody. Gdyby szkoła odmówiła przyjęcia oświadczenia, instytut oferuje pomoc prawną.

wd

Rekordowy Stoch

Kamil Stoch przez ustanowienie rekordu skoczni Okurayama w Sapporo (148,5 m) i zajęcie drugiego miejsca w jednym z konkursów Pucharu Świata w tym miejscu pokazał, że może się liczyć w mistrzostwach świata w skokach, które zostaną rozegrane na przełomie lutego i marca w Innsbrucku. Niestety, choć forma Stocha rośnie, to jego spora strata do prowadzącego w PŚ Japończyka Ryoyu Kobayashiego się nie zmniejsza.

wd

2019-01-30 10:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję