Reklama

Dobro dziecka

Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL były organizatorami ogólnopolskiej konferencji naukowej „Dziecko w prawie kanonicznym i polskim”, jaka odbyła się 12 stycznia z udziałem m.in. Mikołaja Pawlaka, rzecznika praw dziecka

Niedziela lubelska 4/2019, str. IV

Konferencję rozpoczęła Msza św. w kościele akademickim KUL pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego. W homilii kierownik Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, podkreślał, że dziecko potrzebuje ogromnej troski i ochrony, gdyż jest najbardziej bezbronne, a jednocześnie znajduje się w nim największy potencjał dla rodziny, narodu, państwa i całej społeczności ludzkiej. Jako zagrożenie dla rozwoju dziecka wskazał zwiększanie się liczby dzieci pozamałżeńskich i aborcję. Apelował o odważne stawanie po stronie życia; wskazał na cel konferencji, którym jest przypomnienie (w porządku kanonicznym i prawnym), że dziecko ma prawo do życia i wszechstronnego rozwoju.

Zatroskani o prawa najmłodszych

W drugiej części spotkania, które odbyło się z udziałem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, i Mikołaja Pawlaka, rzecznika praw dziecka, referaty przedstawili: Małgorzata Makarska z Ministerstwa Sprawiedliwości, ks. Krzysztof Nykiel z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, o. Zbigniew Suchecki z Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie, Edyta Birut z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, Maciej Mitera z Krajowej Rady Sądownictwa, Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina oraz Agnieszka Romanko, Waldemar Bednaruk i ks. Mirosław Sitarz z KUL. Bp Artur Miziński wskazał, że wszelka ochrona prawna dziecka bierze swój początek od fundamentalnego prawa do życia i wynika z jego godności jako stworzenia Bożego. Prof. Andrzej Herbet, dziekan WPPKiA KUL, zwrócił uwagę, że problematyka ochrony praw dziecka wymaga ciągłej refleksji, gdyż mimo postępu życie niesie stale nowe wyzwania i problemy, zwłaszcza w dziedzinie ochrony zdrowia, funkcjonowania rodzin niepełnych czy różnowyznaniowych. – Problemy wymagają refleksji czysto naukowej, ale zwieńczonej wnioskami, które będą mogły być zastosowane w praktyce, przekładającymi się w działania rzeczywiście wspierające dobro dziecka – podkreślał.

Jednym głosem

Prelegenci przedstawili szereg zagadnień i problemów związanych z prawami dziecka, zwłaszcza jego ochrony, zarówno w aspekcie prawa kanonicznego, jak i prawa karnego. Nawiązano do osoby dziecka w kontekście prawa staropolskiego oraz myśli kard. Stefana Wyszyńskiego na temat wychowania dziecka i podmiotów związanych z tym procesem. Wielokrotnie zwracano uwagę na dobro dziecka i ochronę jego życia w aspekcie prawnym, a także na prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Podkreślano prawo do życia na każdym etapie, wskazując na regulacje zawarte w prawie kanonicznym i państwowym (np. ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, gdzie dziecko określone jest jako osoba od momentu poczęcia). Mikołaj Pawlak wskazał na konstytucyjne umocowanie tego urzędu oraz uregulowania ustawowe traktujące o nadrzędnej wartości, jaką jest dobro dziecka. Wystąpienie poświęcił roli rzecznika praw dziecka, podkreślając ogromną odpowiedzialność dorosłych w procesie kształtowania osobowości dziecka. Krzysztof Kasprzak przedstawił problemy walki o prawa dziecka w świecie i Polsce, gdzie ruchy pro-life są bardzo silne. Mówił o obywatelskich inicjatywach ustawodawczych. Wskazał, że postulat obrony życia powinien docelowo stać się elementem programu partii politycznych, gdyż w parlamencie brak jest ugrupowań, które w dziedzinie ochrony życia miałyby wolę realizacji postulatów pro-life.

Reklama

Cenne wyróżnienia

Wyrazem uznania znaczenia podejmowanych działań w zakresie obrony życia była Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, przyznana przez Zarząd SAWP KUL Markowi Jurkowi, posłowi Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji, który w 2007 r. po odrzuceniu przez Sejm projektu zmiany Konstytucji RP w sprawie ochrony życia poczętego zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu. Taką samą nagrodę za wybitne osiągnięcia życiowe i naukowe otrzymał ks. prof. Józef Krukowski, honorowy przewodniczący Stowarzyszenia. Nagrodę przyznano również premierowi Węgier Viktorowi Orbánowi, który ma odebrać ją w czasie wizyty w Polsce.

Medal Stefan Kardynał Wyszyński „Nauczyciel Praw Bożych” za zasługi we wspieraniu Stowarzyszenia otrzymali: bp Ryszard Karpiński, ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. dr Krzysztof Nykiel, o. prof. Zbigniew Suchecki, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, Zbigniew Tracichleb, Waldemar Bednaruk, Arkadiusz Jaworowski oraz Maciej Mitera. Konferencję zakończyło spotkanie opłatkowe, podczas którego kolędy i pastorałki zaśpiewał ks. Stefan Ceberek z zespołem.

2019-01-23 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Pożar w polsko-francuskim kościele w Corbeil-Essonnes

2020-07-05 08:43

[ TEMATY ]

pożar

Francja

https://polskifr.fr

Poważne zniszczenia spowodował pożar, który wybuchł w sobotę rano w kościele należącym do polsko-francuskiej parafii Paroisse St. Paul w Corbeil-Essonnes w regionie paryskim w regionie Île-de-France. Spalona została całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje.

Jeden z francuskich strażaków w czasie pożaru wyniósł z kościoła Najświętszy Sakrament. Wnętrze świątyni jest doszczętnie zniszczone

„Z ciężkim sercem i głębokim smutkiem oraz troską zawiadamiam, iż dzisiaj rano wybuchł pożar w naszym kościele parafialnym. Zniszczenia są duże. Spalona jest całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Będziemy informować o rozwoju sytuacji. Prosimy o modlitwę” – napisał proboszcz ks. Andrzej Barnaś.

https://polskifr.fr

Portal polskifr.fr, wydawany przez Polską Misję Katolicką we Francji, opublikował prośbę o wsparcie parafii w usuwaniu skutków pożaru i remoncie. Kontakt: paroissestpaul.corbeil@gmail.com, +33 1 64 96 09 01.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję