Jak dobrze mieć taki szpital obok siebie. Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu zajęło trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu szpitali w kategorii: Sieć szpitali, pediatryczne. Plebiscyt, w którym biorą udział niemal wszystkie placówki szpitalne z całego kraju, od wielu lat organizuje „Rzeczpospolita” wspólnie z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. To duży sukces i znak, że centrum stawia na rozwój, gdyż w ubiegłym roku uplasowało się na drugim miejscu. Ciągle więc jest jednym z najlepszych w kraju, co znajduje uznanie u niezależnych ekspertów. A to wprost przekłada się na jakość usług świadczonych w szpitalu.
A jest ich niemało, gdyż jak mówią statystyki, udzielanych jest tu rocznie około 60 tys. porad specjalistycznych oraz około 8 tys. hospitalizacji. W chwili obecnej szpital jest najnowocześniejszym szpitalem pediatrycznym w województwie śląskim, posiada 9 oddziałów oraz 13 poradni specjalistycznych. Na szczególną uwagę zasługuje oddział anestezjologii i intensywnej terapii dla noworodków i dzieci. – Jest to wysokospecjalistyczny oddział leczący dzieci w stanach zagrożenia życia, najnowocześniejszy w regionie, dysponujący 10 łóżkami dla noworodków, dzieci i dzieci starszych. Jako jedyni w województwie śląskim posiadamy urządzenie służące do prowadzenia selektywnej hipotermii noworodków. Nasi pacjenci to noworodki z niewydolnością oddechową i krążeniową, zaburzeniami adaptacji, wcześniactwem oraz zakażeniami, noworodki z niedotlenieniem okołoporodowym wymagające leczenia hipotermią oraz dzieci do 18. roku życia z niewydolnością oddechową i krążeniową, z urazami wielonarządowymi, poza przypadkami wymagającymi interwencji neurochirurgicznej – tłumaczy dr n. med. Andrzej Siwiec, prezes zarządu Centrum Pediatrii w Sosnowcu.
Trzeba nadmienić, że jedną z większych inwestycji w ostatnich latach było utworzenie przy szpitalu Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 9 mln zł. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki współfinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który przekazał na ten cel 2,5 mln zł. W Centrum Psychiatrii leczeni są pacjenci ze wszystkimi jednostkami chorobowymi występującymi u dzieci i młodzieży, z wyjątkiem terapii uzależnień od substancji psychoaktywnych. Do placówki trafiają więc pacjenci cierpiący na zaburzenia odżywiania, schizofrenię, depresję, manię oraz zaburzenia neurorozwojowe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu