Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przyjdź, Panie Jezu!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz kolejny w naszym życiu rozpoczynamy liturgiczny okres Adwentu. Wydaje mi się czasami, to moje osobiste spostrzeżenie, że czas Adwentu wciąż jeszcze oczekuje na swoje „odkrycie”. Został on bowiem w pewnym sensie przesłonięty sprawami drugorzędnymi. Od co najmniej połowy listopada – jeśli nie wcześniej – w sklepach już są ozdoby choinkowe, przygrywają świąteczne melodie. Wszystko po to, by święta Bożego Narodzenia nam spowszedniały. A jeśli do tego dołączymy naszą krzątaninę, aby wigilijny i świąteczny stół był suto zastawiony, troskę o zakupy, poszukiwanie odpowiedniej choinki i prezentów... to w ten sposób umknie nam czas oczekiwania. Tymczasem chrześcijanin nie może zapomnieć, że najlepszym przygotowaniem na przyjście Pana są wyciszenie, modlitwa, refleksja nad własnym życiem, dobrze odprawione rekolekcje adwentowe i sakramentalna spowiedź.

Reklama

I taką możliwość mamy w naszych wspólnotach parafialnych. Dla przykładu podam tylko cztery zamojski parafie: w parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności rekolekcje rozpoczynają się 2 grudnia i potrwają do 4 grudnia. Ćwiczeniom duchowym w tej wspólnocie będzie przewodniczył ks. Andrzej Łuszcz. Wspólnie rekolekcje (ze względu na trwające w kościele Ojców Franciszkanów prace remontowe) będą przeżywały parafia katedralna i parafia Ojców Franciszkanów w dniach 13-15 grudnia. Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. Piotr Spyra, dyrektor Zamojskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. W parafii św. Michała Archanioła rekolekcje głosić będzie ks. prał. Jarema Sykulski – kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach. Rekolekcje odbywać się będą w dniach 19-21 grudnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poza czasem rekolekcji chrześcijańskiemu przeżywaniu Adwentu służą również liturgiczne zwyczaje, takie jak wieniec adwentowy czy adwentowy kalendarz. Umieszczanie w kościele wieńca adwentowego przyjęło się w Polsce stosunkowo niedawno, bo dopiero po II wojnie światowej. Tak jak w Austrii, w Niemczech czy na Węgrzech, tak i u nas, na świerkowym lub jodłowym wieńcu z czterema świecami w cztery adwentowe niedziele zapala się kolejną świecę, stopniowo zbliżając się do uroczystości Bożego Narodzenia. Kalendarz adwentowy natomiast ma zwykle kształt drabiny, po której Dziecię Jezus stopniowo zstępuje w kierunku żłóbka w stajence, by znaleźć się tam w noc Bożego Narodzenia.

Adwent Kościoła trwa... Kościół, a więc Ty i ja trwamy w oczekiwaniu na powtórne przyjście Zbawiciela przy końcu świata. Trwa Adwent każdego z nas... bo ziemskie życie człowieka, bo moje życie jest – i coraz bardziej musi się stawać – Adwentem.

2018-11-28 11:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogród na pustyni

Niedziela Ogólnopolska 50/2019, str. 18

[ TEMATY ]

adwent

astock.adobe.com

Adwent to przede wszystkim pragnienie, by spotkać Pana. Zanim ujrzymy Jego oblicze w chwale, szukamy dzisiaj śladów Boga na ziemi. A On troskliwie pozwala nam się odkrywać w milionach zdarzeń, czekając cierpliwie, czy rozpoznamy w nich Jego oblicze

Według statystyk, typowy człowiek wypowiada kilkanaście tysięcy słów dziennie. I pewnie tyle też słyszy, a może i więcej. Które z tych słów są prawdziwe? Którym wierzymy?
CZYTAJ DALEJ

Tajemnice Daniela Obajtka

2025-04-16 10:13

[ TEMATY ]

książka

Obajtek Daniel

Daniel Obajtek

PKN Orlen

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Za zgodą Wydawnictwa Czarna Skrzynka publikujemy fragmenty rozmowy Daniela Obajtka i Wiktora Świetlika, czyli książki “Daniel Obajtek. Jeszcze nie skończyłem”.

Jak wygląda dzień prezesa Orlenu?
CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2025 - Galeria [Aktualizacja: 11:36]

2025-04-19 11:36

Magdalena Lewandowska

Grób Panski - katedra wrocławska

Grób Panski - katedra wrocławska

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję