Reklama

z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty do Polaków

Pozdrowienia dla lwowiaków

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam obecnych tu członków Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej na Ukrainie. Jak powiedziałem nieco wcześniej, przykazania ukierunkowują nas na duchowej drodze i uwrażliwiają nasze serca, abyśmy potrafili odkryć nasze słabości i złe pragnienia, i pokornie zawierzać je miłosierdziu Boga. Jego łaska i błogosławieństwo niech stale Wam towarzyszy! RV

Audiencja generalna, 21 listopada 2018 r.

Orędzie do młodych

Po raz pierwszy wideo

Po raz pierwszy w historii orędzie papieskie do młodych z okazji Światowych Dni Młodzieży zostało opublikowane w formie wideoklipu. W krótkim filmie Franciszek przypomina młodym ludziom, także niewierzącym, że ich gotowość służenia innym to „siła, która może przemienić świat”, i zachęca ich, by realizowali ją, wsłuchując się w to, czego oczekuje od nich Bóg. Tytułem papieskiego przesłania, zgodnie z wieloletnią tradycją, jest hasło najbliższych ŚDM: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1, 38).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

RV

Nowa książka Franciszka

Życie konsekrowane dzisiaj

Reklama

La fuerza de la vocación. La vida consagrada hoy” (Siła powołania. Życie konsekrowane dzisiaj) – taki jest tytuł nowej książki papieża Franciszka. Ukaże się ona 3 grudnia w 10 językach, w tym także po chińsku. Jest to liczący 120 stron wywiad rzeka, będący wynikiem ponadczterogodzinnej rozmowy, którą przeprowadził z Papieżem misjonarz klaretyn o. Fernando Prado 9 sierpnia w Domu św. Marty w Watykanie. Książka zawiera treści dotyczące przede wszystkim powołania i misji osób konsekrowanych, ale poruszone są w niej także aktualne tematy z życia Kościoła.

RV

Audiencja Generalna

Punktem docelowym Dekalogu jest serce

Podczas audiencji generalnej 21 listopada br. Papież mówił w swojej katechezie o przykazaniu: „Nie będziesz pożądał żony (...) ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego”. Franciszek zauważył, że w nakazie tym zawarte są domyślnie treści znajdujące się już wcześniej w przykazaniach na temat cudzołóstwa i kradzieży. Podkreślił, że wskazuje ono na fakt, iż wszystkie wykroczenia rodzą się ze wspólnej przyczyny wewnętrznej: złych pragnień. Chodzi zatem o to, by nasze dobre postanowienia dotarły do serca człowieka. – Punktem docelowym Dekalogu jest serce, a jeśli nie zostanie ono wyzwolone, to reszta na niewiele się zda – stwierdził Papież. – Daremne jest myślenie, że potrafimy się poprawić bez daru Ducha Świętego. Daremne jest myślenie o oczyszczeniu naszego serca w tytanicznym wysiłku samej tylko naszej woli. Musimy w prawdzie i w wolności otworzyć się na relację z Bogiem: jedynie w ten sposób nasze wysiłki mogą przynieść owoce – powiedział Ojciec Święty. Wskazał, że przykazania mają nam pomóc w zerwaniu z nas maski, ujawnieniu nam naszego ubóstwa, doprowadzeniu nas do świętego upokorzenia. – Człowiek potrzebuje tego błogosławionego upokorzenia, powodującego odkrycie, że nie może wyzwolić się sam – zaznaczył Franciszek.

KAI

Przygotowania do świąt

Choinka przy szopce z piasku

Bożonarodzeniowa choinka stoi od 22 listopada br. na Placu św. Piotra w Watykanie. 20-metrowy świerk, pochodzący z lasu Cansiglio, jest darem włoskiej diecezji Concordia-Pordenone. Drzewko stanęło obok bożonarodzeniowej szopki, która w tym roku będzie wykonana z piasku. Zwyczaj budowania szopek z piasku pochodzi z Jesolo k. Wenecji. Szopka w Watykanie zajmie 25 m2. Konstrukcja w formie płaskorzeźby będzie miała 16 m długości, 5 m wysokości i 6 m głębokości. Rzymianie zastanawiają się, czy przetrwa padające ostatnio deszcze.

RV

2018-11-28 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mecz Mundialu pomiędzy Niemcami i Curacao zakończył się... wspólną modlitwą. "Wierzymy, że Jezus jest uwielbiony poprzez grę"

2026-06-15 12:54

[ TEMATY ]

świadectwo

mundial

mundial 2026

PAP/EPA/SAM WASSON

Mecz Niemcy-Curacao

Mecz Niemcy-Curacao

W niedzielę reprezentacja Niemiec świętowała zwycięstwo 7:1 nad Curaçao, ale wieczór zakończył się wspólną modlitwą piłkarzy obu drużyn. Na środku stadionu NRG w Houston kilku zawodników zebrało się po meczu, aby wspólnie się pomodlić. Niemieccy piłkarze, Felix Nmecha i Jonathan Tah, utworzyli krąg z pięcioma piłkarzami Curaçao, objęli się i skłonili głowy. „Jesteśmy przeciwnikami w tym meczu. Po meczu wszyscy jesteśmy chrześcijanami i braćmi. Po prostu odmówiliśmy razem krótką modlitwę, ponieważ wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni” - wyjaśnił Nmecha w wywiadzie dla niemieckiej stacji telewizyjnej ARD.

„Z punktu widzenia wyniku, to oczywiście dla nas wspaniałe” - powiedział Nmecha, zadowolony ze zwycięstwa, „ale ogólnie wierzymy, że Jezus jest uwielbiony poprzez grę. Dlatego zebraliśmy się i modliliśmy”. Jeszcze przed meczem pomocnik wysiadł z autokaru wiozącego drużynę na stadion w Houston, niosąc Biblię. Ten zawodowy piłkarz niezwykle otwarcie mówi o swojej wierze chrześcijańskiej. Po zwycięstwie zamieścił na Instagramie zdjęcia z podpisem: „dziękuję Jezu”.
CZYTAJ DALEJ

Kto o czym wiedział i nie powiedział

2026-06-20 07:06

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Tykająca bomba, kula śniegowa, wierzchołek góry lodowej. Niezależnie od tego, jak to nazwiemy, historia Warszawskiego Szpitala Południowego pisze się na naszych oczach każdego dnia. Chodzi oczywiście o jej ciemne karty.

Na szybko podsumujmy. Warszawski Szpital Południowy powstał pod czujnym okiem Rafała Trzaskowskiego – on sam chwalił się tym w kampanii prezydenckiej. Szerokim strumieniem popłynęły tam również środki z KPO. Dziś wiemy, że m.in. pozwoliły one sfinansować 1,6 mln zł rocznego wynagrodzenia dla lekarza i radnego Koalicji Obywatelskiej, którego ojciec jest znanym deweloperem, a matka prokuratorem. Za pokrewieństwo ani przynależność partyjną nikogo nie należy potępiać, ale nie ma też co udawać, że wszystkie te okoliczności nie mogły mieć wpływu na to, jak potoczyła się kariera młodego polityka partii rządzącej po zmianie władzy w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Ukraińcy zrzekają się polskich orderów zasługi

2026-06-20 09:55

[ TEMATY ]

Ukraina

order

Adobe Stock

Szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar zrzekli się polskich orderów zasługi. To reakcja na odebranie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego przez prezydenta RP Karola Nawrockiego.

„Niestety, prezydent Polski Karol Nawrocki dopuścił się nieprzyjaznego gestu wobec naszego narodu, pozbawiając prezydenta Ukrainy przyznanego mu wcześniej Orderu Orła Białego. Bez wątpienia jest to prezent dla moskiewskiego agresora, który ten bezwzględnie wykorzysta przeciwko obu naszym krajom” – napisał Budanow w komunikatorze Telegram w sobotę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję