Reklama

Niedziela Kielecka

Gaudeamus w WSD w Kielcach

Niedziela kielecka 44/2018, str. VII

[ TEMATY ]

seminarium

TER

Biskup Jan Piotrowski wręcza indeksy nowym studentom

Biskup Jan Piotrowski wręcza indeksy nowym studentom

W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach po raz 291 rozpoczął się rok akademicki. W tej najstarszej kieleckiej uczelni kształci się 54 alumnów, w tym 4 na pierwszym roku. Inauguracja rozpoczęła się uroczystą Mszą św. w kieleckiej bazylice. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, przy ołtarzu towarzyszyli mu m.in. bp Andrzej Kaleta, rektor uczelni ks. Paweł Tambor oraz profesorowie, wychowawcy alumnów oraz kapłani z całej diecezji. W wygłoszonej homilii biskup Jan mówił o potrzebie prawdziwej ewangelicznej miłości Boga i człowieka. – Sześcioetapowy maraton o różnym stopniu trudności na jego poszczególnych odcinkach domaga się duchowej dyspozycji, wiary i nadziei, gdzie przede wszystkim potrzebne jest miejsce dla prawdziwej ewangelicznej miłości Boga i bliźniego. Szkoła Jezusa Chrystusa jest potrzebna każdemu niezależnie od tego, kim jest w świecie i jakie zadania podejmuje w seminaryjnej społeczności. Przypominał wszystkim, jak wielką wartość stanowi modlitwa, „która jest lekarstwem na wszystkie współczesne choroby i zagrożenia, które są w stanie dotrzeć do każdego ludzkiego serca”.

Po Mszy św. zebrani przeszli do auli bp. Czesława Kaczmarka w WSD i tam odbyła się sesja inauguracyjna, w której uczestniczyli między innymi rektorzy kieleckich wyższych uczelni, przedstawiciele KUL-u, przełożeni seminariów duchownych, między innymi z Tarnowa i Radomia, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także parlamentu. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem przez chór seminaryjny pod dyrekcja ks. Michała Olejarczyka pieśni „Gaude Mater Polonia”. Rektor Seminarium ks. dr Paweł Tambor powitał zaproszonych gości, a później nastąpiły oficjalne przemówienia. Następnie czterech studentów pierwszego roku złożyło ślubowanie. Indeksy wręczył im bp. Jan Piotrowski. W imieniu alumnów przemawiał diakon Paweł Latos, witając nowych studentów. Następnie wykład inauguracyjny pt.: „Człowiek odpowiedzialny za stworzenie – wyzwania antropologii chrześcijańskiej” wygłosił ks. dr hab. Przemysław Kantyka, prof. KUL. Wykład dotyczył zagrożeń ekonomicznych, z którymi boryka się świat. Jak podkreślał prelegent, z roku na rok coraz mniejsza grupa osób na świecie posiada coraz więcej dóbr, a miliony ludzi żyją w skrajnym ubóstwie. Kościół od lat opowiada się za sprawiedliwym podziałem dóbr, które należą do każdego człowieka – mówił.

Oficjalne spotkanie zakończył biskup Jan. Wskazując na portret bł. Józefa Pawłowskiego przypomniał słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, że święci swoim życiem wcielają, materializują pragnienie prawdy, dobra, pokoju i przez to są dla nas przykładem. Spotkanie zakończył seminaryjny chór pieśnią „Gaudeamus igitur”.

2018-10-31 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe wyzwania dla kapłanów

Niedziela rzeszowska 46/2014, str. 6

[ TEMATY ]

seminarium

Dorota Zańko

Ks. dr Paweł Pietrusiak

Ks. dr Paweł Pietrusiak

Z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie – ks. dr. Pawłem Pietrusiakiem rozmawia Dorota Zańko

DOROTA ZAŃKO: – Za nami kolejna inauguracja nowego roku akademickiego. Tegoroczna była z pewnością dużym przeżyciem nie tylko dla alumnów, ale też dla Księdza Rektora, ponieważ tę funkcję objął Ksiądz zaledwie kilkanaście tygodni wcześniej. Jakie doświadczenie pracy w formacji Ksiądz posiada?

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - na Francję Polska w podobnym składzie co na Meksyk

2022-12-04 14:51

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polska w meczu z Francją w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze wystąpi niemal w takim samym składzie, co w fazie grupowej z Meksykiem. Jedyną zmianą jest obecność Przemysława Frankowskiego w miejsce Nicoli Zalewskiego. Początek spotkania o godzinie 16.00.

Robert Lewandowski wystąpi po raz 138. w reprezentacji, a po raz 103. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka będzie to 98. mecz w kadrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję