Reklama

Z Watykanu

Ojciec Święty do Polaków

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam szczególnie profesorów i uczniów Liceum im. Norwida ze Stargardu, promotorów inicjatywy nazwanej „Kartka pokoju” – apelu o pokój, który zredagowali po solidnym studium nauczania Papieży XX i XXI wieku i który z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zostanie rozesłany do przywódców wszystkich krajów świata.

W przyszłą niedzielę Kościół w Polsce będzie obchodził X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Konferencję Episkopatu Polski. Pomoc materialna zostanie w tym roku przekazana chrześcijanom w Pakistanie. Dziękuję za te inicjatywy pokoju i solidarności. Niech Bóg wam błogosławi! RV

Audiencja generalna, 24 października 2018 r.

Audiencja Generalna

O szóstym przykazaniu

Na zakorzenienie w Chrystusie jako drogę ku wiernej miłości wskazał Ojciec Święty podczas audiencji generalnej w środę 24 października br. Swoją katechezę poświęcił szóstemu przykazaniu: „Nie cudzołóż”. Zwrócił uwagę, że żadna ludzka relacja bez wierności i lojalności nie jest autentyczna. Miłość domaga się trwałości, zaś wierność jest cechą wolnej, dojrzałej, odpowiedzialnej relacji międzyludzkiej. Tę autentyczną miłość objawia nam Chrystus. Jest On „wiernym Przyjacielem, akceptującym nas nawet wtedy, gdy błądzimy, i zawsze chce naszego dobra, nawet kiedy na to nie zasługujemy” – podkreślił Franciszek. Zauważył, że człowiek potrzebuje miłości bezwarunkowej i przestrzegł przed nazywaniem „miłością” relacji przedwczesnych i niedojrzałych, a także przed przecenianiem atrakcyjności fizycznej.

KAI

Nowa książka

Zatrzymać „kulturę makijażu”

Papież Franciszek wziął udział w dialogu z młodzieżą i z osobami starszymi, który odbył się 23 października br. w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Była to jednocześnie promocja książki „Sharing the Wisdom of Time”/„La saggezza del tempo” (Dzielić się mądrością czasu), która powstała z inspiracji Ojca Świętego i związanego z nią światowego projektu, mającego na celu „przymierze międzypokoleniowe”. Książka, która ukazuje się jednocześnie w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech, zawiera 250 świadectw zebranych w formie wywiadów z osobami starszymi z ponad 30 krajów. Swym komentarzem opatrzył je Franciszek, z którym rozmawia o. Antonio Spadaro, dyrektor jezuickiego czasopisma „La Civilta Cattolica”. Publikacja jest obecnie tłumaczona na wiele języków.

Reklama

W odpowiedziach na pytania Franciszek sprzeciwił się „kulturze makijażu”, w której liczą się wygląd i osobisty sukces za wszelką cenę. Wezwał młodych, by podejmowali w życiu ryzyko, bo bez tego nie osiągną dojrzałości, i by powiedzieli nie „kulturze zabezpieczeń na całe życie”, która polega na „byciu w porządku”.

KAI

Przeszli ulicami Rzymu

Piesza pielgrzymka ojców synodalnych

Ulicami Rzymu 25 października br. przeszła piesza pielgrzymka ojców synodalnych do grobu św. Piotra. 6-kilometrową trasę zakończyła Msza św. w Bazylice św. Piotra z udziałem papieża Franciszka. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 300 osób: ojców i audytorów synodalnych oraz młodzieży z różnych parafii Rzymu.

Pielgrzymka rozpoczęła się przy ośrodku terapii uzależnień w dzielnicy Monte Mario, prowadzonym przez księży orionistów, i trwała trzy godziny. Jej trasa przebiegała m.in. ostatnim fragmentem średniowiecznego szlaku pątniczego Via Francigena, prowadzącego z Canterbury do Rzymu. Gdy pielgrzymi dotarli do Bazyliki św. Piotra, dołączył do nich papież Franciszek. W towarzystwie dwojga młodych ludzi Ojciec Święty poprowadził pielgrzymów do grobu Apostoła. Wezwał ich do ponowienia wyznania wiary w miejscu, gdzie apostoł Piotr świadectwem swego życia wyznał swoją wiarę w Jezusa.

Następnie przy ołtarzu Katedry została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Lorenza Baldisseriego, sekretarza generalnego Synodu Biskupów. Jednym z jej uczestników był papież Franciszek, który siedział obok biskupów – uczestników zgromadzenia synodalnego. Homilię wygłosił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Przypomniał on biografię pierwszego papieża i odwołał się do cudownego połowu ryb oraz wyznania wiary Piotra.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Ten synod pragnie być znakiem Kościoła, który naprawdę słucha i nie ma z góry przygotowanych odpowiedzi.
#Synod2018

2018-10-31 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję