Reklama

Niedziela Sandomierska

Pod papieskim patronatem

Jednym z dzieł, któremu patronuje Papież Polak, jest Sandomierska Rodzina Szkół im. św. Jana Pawła II. A skoro świętujemy Dzień Papieski, to może warto przyjrzeć się temu dziełu, bo skupia ono kilkadziesiąt szkół na terenie naszej dieczji, a dyrekcje, nauczyciele oraz uczniowie tych placówek edukacyjnych regularnie spotykają się ze sobą i współpracują na różnych poziomach. Zajrzymy dziś również do placówek edukacyjnych noszących imię św. Jana Pawła II w Potoczku, Chwałowicach i Woli Rzeczyckiej. Zapytamy także o duchową opiekę nad Rodziną Papieską

Niedziela sandomierska 41/2018, str. VI

[ TEMATY ]

szkoła

Ks. Adam Stachowicz

Podczas tegorocznego spotkania rodziny w Staszowie

Podczas tegorocznego spotkania rodziny w Staszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna inauguracja

Po rozpoczęciu nowego roku szkolnego i katechetycznego, gdy już nabrała rozmachu nauka w szkole, członkowie Sandomierskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II spotkali się w połowie września w Staszowie. Obecny rok działalności członkowie tych społeczności szkolnych będą przeżywać pod hasłem: „Napełnieni Duchem Świętym”.

– Podczas roku szkolnego organizowane są spotkania integracyjne, międzyszkolne konkursy i olimpiady wiedzy o papieskim nauczaniu. Spotkanie inaugurujące kolejny rok wspólnego działania rozpoczęła Msza św. w staszowskim sanktuarium św. Jana Pawła II koncelebrowana przez kapłanów (katechetów) tych placówek pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego. Przybyłych gości, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzież przywitał Jan Ungeheuer, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie, podkreślając, że nowy rok szkolny i wychowawczy będzie czasem zgłębiania myśli św. Jana Pawła II w odniesieniu do patriotyzmu i odpowiedzialności za Ojczyznę – relacjonuje ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas homilii do dyrekcji, wychowawców, nauczycieli, katechetów i uczniów zwrócił się bp Edward Frankowski. – Nauka św. Jana Pawła II to żywa księga, z której musicie czerpać i nią się ubogacać.

Reklama

Św. Jan Paweł II nieustannie przypominał nam, że główną zasadą wychowania jest ewangeliczna miłość. Dziś, gdy szukamy dróg i sposobów wychowania, czy nie należy zacząć od przykładu, jaki dał nam nasz papież? On nie tylko głosił Ewangelię Chytrusa, ale nade wszystko nią żył – wskazywał Biskup, dodając: – Szkoła powinna stać się kuźnią talentów i charakterów. Dlatego zadanie stojące przed nauczycielami i wychowawcami jest niezwykle ważne i niełatwe. Musicie mieć świadomość, że bycie nauczycielem to powołanie dane od Boga. Waszym zadaniem jest przekazywanie wiedzy i wychowanie. Młodzi was potrzebują, potrzebują wzorców pięknego życia. Niech wasz patron, św. Jan Paweł II, umacnia wasz szkolny trud. Niech będzie dla każdego z was przykładem stawania się wiernym i oddanym uczniem Chrystusa.

Po Mszy św. dalsza cześć spotkania odbyła się na terenach amfiteatru staszowskiego, gdzie młodzież miała czas na wspólną integrację, zabawy i posiłek. Spotkanie zakończył wykład ks. Adama Kopcia, dyrektora Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego, nt.: „Wychowanie jako najwyższa wartości nauczyciela chrześcijańskiego”. Podczas wykładu przypominał, że wychowanie to istotny element misji nauczyciela. Zwracając się zaś do młodych, wskazał na konieczność stawiania sobie osobistych wymagań, które są kluczem do sukcesów.

Duchowa opieka

Ponieważ rozwój duchowy jest bardzo ważny, dlatego dla wsparcia pracowników oświaty i uczniów szkół papieskich Ksiądz Biskup mianował Asystenta Diecezjalnego Sandomierskiej Rodziny Szkól im. św. Jana Pawła II. Od oczątku zawiązania rodziny funkcję tę pełnił ks. Jerzy Dąbek, a obecnie jest nim ks. Robert Utnik.

Reklama

– Moim zadaniem jest otaczać troską i służyć pomocą uczniom, nauczycielom i dyrekcji szkół mających za patrona Papieża Polaka. Jest to bardzo specyficzna i radosna posługa, która koncentruje społeczność szkolną wokół osoby oraz dziedzictwa, jakie nam zostawił nasz wielki rodak. Każdego roku Rodzina Szkól Papieskich ma wytyczony swój program formacji wychowawczej i dydaktycznej w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II. Formacja ta ma charakter dwutorowy: zawsze jako rodzina spotykamy się w różnych miejscach w diecezji, aby przy ołtarzu Jezusa Chrystusa wraz ze św. Janem Pawłem II uwielbiać Boga. Stałymi punktami owej farmacji są także częste spotkania uczniów i nauczycieli w ramach konkursów, koncertów, akademii, konferencji poświęconych życiu i nauczaniu świętego papieża. Spotkania te mają charakter wspólnotowy i przyjacielski oraz doskonale wpisują się w działania duszpasterskie naszej diecezji – wyjaśnia ks. Robert Utnik.

– Nad całością tych działań czuwa zarząd składający się z dyrektorów wybranych szkól na czele z honorowym prezesem. Rodzina Szkół św. Jana Pawła II jest wyjątkowa, bo jednoczy dzieci, młodzież, nauczycieli oraz katechetów wokół nauczania papieskiego, które staje się ich programem i drogowskazem na owocne oraz szczęśliwe życie. Skarbem naszej rodziny szkół są spotkania, podczas których możemy we wspólnocie uczniów oraz nauczycieli doświadczyć obecności Boga i naszego świętego patrona – dopowiada.

Potoczek

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Potoczku, wcześniej Zespół Szkół w Potoczku, opiera się w swej działalności na myśli i nauce św. Jana Pawła II nt. godności osoby. – Wychowujemy młodego człowieka w poszanowaniu prawdy, uczciwości, pokory, wspólnoty, twórczego myślenia, tolerancji, odpowiedzialności, wiary i osobistej więzi z Bogiem. Wielu rodziców tak wcześniej, ale i dzisiaj pragnie, aby ich dziecko uczęszczało do szkoły, w której program wychowawczo-profilaktyczny jest spójny z wychowaniem w domu i aby podstawą tego programu były wartości chrześcijańskie – zauważa Jan Brzozowski, dyrektor szkoły.

Reklama

Na sztandarze szkoły widnieje motto, a jednocześnie jedno z ważniejszych przesłań św. Jana Pawła II dla młodych Polaków: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Jest ono dla uczniów drogowskazem. Jak zaznacza dyrektor: – Każdy z uczniów musi od siebie wymagać jak najwięcej, ponieważ tylko oni są odpowiedzialni za samych siebie, za swoje czyny. Muszą zawsze dążyć do celu, ponieważ nikt za nich tego nie zrobi. Człowiek rozwija się całe życie i tylko sam od siebie może żądać czegoś więcej – podkreśla dyrektor.

Zapytany o aktywność w rodzinie szkół i o osiągnięcia szkoły wylicza: – Jako placówka edukacyjna jesteśmy znani m.in. z organizacji Diecezjalnego Konkursu Pieśni Religijno-Patriotycznej, organizacji konkursu pt. „Mali artyści śpiewają Janowi Pawłowi II”, aktywnej pracy na rzecz społecznej rady szkół Jana Pawła II i udziału w przedsięwzięciach w niej organizowanych. A poza tym z kompetentnych i pogodnych nauczycieli kochających swoją pracę, nastawianych na rozwijanie umiejętności oraz talentów uczniów, tak by wierzyli oni w swoje możliwości, oraz bogatej tradycji wolontariatu szkolnego. Cieszy mnie również osiąganie przez nas wysokich wyników na egzaminach.

Chwałowice

Reklama

Szkoła, która nosi imię wielkiego Polaka – Jana Pawła II ma wiele zobowiązań wobec tak wybitnej postaci. – Na pierwszym miejscu stawiamy naukę patrona i organizujemy wiele przedsięwzięć, promując postać Papieża Polaka, jego idee i myśli. Jedną z inicjatyw jest organizowany corocznie konkurs wiedzy o życiu Karola Wojtyły i pontyfikacie Jana Pawła II pt. „Znam mojego Patrona”. Skierowany jest on do wszystkich uczniów naszej szkoły. Starsi uczniowie wypełniają test wiedzy, a młodsi przygotowują pracę plastyczną. W holu budynku szkoły jest prezentowana pokonkursowa wystawa prac, którą mogą oglądać wszyscy odwiedzający naszą placówkę. Przeprowadzamy również etap szkolny Konkursu Recytatorskiego: „Najpiękniejsze strofy Papieża Polaka”, podczas którego zostają wyłonieni uczniowie reprezentujący naszą szkołę w Międzywojewódzkim Konkursie Jan Paweł II w Zaklikowie. Od lat przygotowujemy montaż słowno-muzyczny z okazji Dnia Papieskiego, który prezentujemy przed mieszkańcami naszej miejscowości w czasie Mszy św. Współpracując z Sandomierską Rodziną Szkół im. Jana Pawła II, podejmujemy wiele wspólnych inicjatyw mających na celu zgłębianie i rozpowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II. Spotykamy się podczas inauguracji roku szkolnego, podczas pielgrzymek Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę oraz podczas Dni Otwartej Furty w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Uczniowie prezentują swój talent aktorski podczas Diecezjalnych Spotkań Aktorskich: „Młodzi aktorzy swojemu Patronowi” w Woli Rzeczyckiej, a także sprawdzają swoje umiejętności poetyckie i plastyczne podczas Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Szkół noszących imię Jana Pawła II w Pysznicy. Okazją do spotkań są również zawody sportowe organizowane w kręgu rodziny szkół. Nauczyciele naszej szkoły są odpowiedzialni za przygotowanie Turnieju Piłki Nożnej im. Jana Pawła II – wylicza Agnieszka Kuzdralińska-Dyl ze szkoły w Chwałowicach.

Wola Rzeczycka

Od 2006 r. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej jest organizatorem Diecezjalnych Spotkań Teatralnych Szkół im. Jana Pawła II pod hasłem: „Młodzi aktorzy swojemu Patronowi”. – Głównym celem spotkań teatralnych jest integracja szkół noszących imię Jana Pawła II z terenu diecezji sndomierskiej oraz pobudzenie inwencji twórczej i wrażliwości estetycznej uczestników poprzez prezentowanie ich talentów aktorskich – zauważa Krystyna Stelmach.

W szkole znajduje się Sala Pamięci św. Jana Pawła II. – Zgromadziliśmy tu wiele pamiątek i książek poświęconych osobie największego z rodu Polaków. Najcenniejsza pamiątka, jaką w niej posiadamy, to błogosławieństwo Jana Pawła II dla naszej szkoły własnoręcznie podpisane przez Ojca Świętego. Uczniowie, których większość przyszła na świat już po śmierci Jana Pawła II, mogą lepiej poznać osobę patrona, m.in. poprzez odwiedzanie Sali Pamięci i zajęcia prowadzone w niej przez wychowawców. Na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych weszło np. pasowanie na ucznia odbywające się w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Dzień Papieski i rocznica śmierci Jana Pawła II są uroczystościami środowiskowymi, gdyż z przygotowanymi na tę okazję programami wychodzimy poza szkolne mury. Prezentowane są one w kościele, przed mieszkańcami naszej parafii. W rocznicę śmierci patrona uczniowie klasy pierwszej sadzą „Drzewko pamięci”, którym opiekują się przez następne lata pobytu w szkole. Odwiedzamy też miejsca związane z osobą św. Jana Pawła II:

Wadowice, Kraków, a ostatnio zwiedzaliśmy Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli. Aktywnie współpracujemy z innymi szkołami, uczestnicząc w organizowanych przez nie konkursach i zjazdach. Uczniowie piszą wiersze i przygotowują prace plastyczne na Międzywojewódzki Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem jest Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Pysznicy. Biorą udział w Turnieju Tenisa Stołowego i konkursie plastycznym organizowanym przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gorzycach. Uczestniczymy także w konkursie piosenki religijnej i patriotycznej organizowanym przez Zespół Szkół w Potoczku, zjeździe samorządów uczniowskich i konkursie wiedzy o Janie Pawle II, którego organizatorem jest Gimnazjum Jana Pawła II w Ulanowie. Uczestniczymy w pielgrzymkach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Uczestniczymy także w zjazdach Sandomierskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II obywających się na rozpoczęcie nowego roku szkolnego czy w rocznicowych – związanych z wizytą Jana Pawła II w Sandomierzu. Odbywają się też rodzinne konkursy związane z osobą patrona, a czasami udaje nam się też gościć znanych aktorów. Mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów „Tryptyku rzymskiego” w wykonaniu Jerzego Zelnika – wylicza przedstawicielka placówki w Woli Rzeczyckiej.

2018-10-10 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od przedszkola do matury w duchu katolickim

Niedziela podlaska 37/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

szkoła

wychowanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Wrzesień to miesiąc, który siłą rzeczy kojarzy się ze szkołą. Poczatek roku szkolnego i katechetycznego, Tydzień Wychowania, wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, kierują nasze myśli ku tematyce związanej z kształtowaniem i formowaniem młodego człowieka. Klasyczny podział wskazuje na trzy miejsca, w których dokonuje się proces edukacji. Jest to przede wszystkim rodzina, następnie szkoła oraz Kościół. Bez wątpienia jakość procesu wychowawczego zależy od współpracy wymienionych środowisk. Szczególnym miejscem, które sprzyja temu dialogowi są przedszkola i szkoły prowadzone przez Kościół

Naterenie naszej diecezji istnieją cztery jednostki edukacyjne, w których wychowanie w sposób szczególny dokonuje się w duchu katolickim. Przedszkola w Bielsku Podlaskim i Węgrowie zapraszają dzieci na pierwszym etapie edukacji. Kolejny krok w wychowaniu zapewnia szkoła podstawowa w Ogrodnikach. Etap gimnazjum i liceum prowadzi szkoła salezjańska w Sokołowie Podlaskim. Można powiedzieć, że na terenie diecezji mamy zapewnioną całą ścieżkę edukacyjną od przedszkola do matury, która dokonuje się, opierając na wartościach chrześcijańskich.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

2024-11-28 21:12

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich/Niedziela

W Oknie Życia zostało uratowane dziecko - chłopiec - informuje rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. dr Mariusz Bakalarz. O dalszym losie dziecka zadecyduje sąd, zgodnie z procedurami przyjętymi dla „Okien Życia”.

W godzinach wieczornych w dniu 28.11.2024 r w Interwencyjnym Ośrodku Proadopcyjnym „Dom Życia” im. S. Leonii Nastał w Częstochowie już poraz ósmy w znajdującym się tam Oknie Życia znaleziono dziecko.
CZYTAJ DALEJ

Kielce: w klimacie nadchodzących świąt odbyło się spotkanie osób niewidomych z biskupem kieleckim

2024-11-29 17:05

[ TEMATY ]

niewidomi

bp Jan Piotrowski

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Ponad sto osób niewidomych i niedowidzących z Kielc i regionu świętokrzyskiego wzięło dzisiaj udział w spotkaniu z bp. Janem Piotrowskim, które odbywało się już w świątecznym klimacie, z życzeniami i możliwością podzielenia się opłatkiem, ale i odbycia okulistycznych konsultacji.

Wydarzenie zorganizował Polski Związek Niewidomych - Koło Kielce. Przed życzeniami i wzajemnym połamaniem się opłatkiem, odbyła się także prelekcja lekarza okulisty, który przekazał informacje medyczne, interesujące dla osób niewidomych oraz omówił nowe metody leczenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję