Reklama

W 40. rocznicę wyboru na Stolicę św. Piotra

Św. Jan Paweł II patronem i zwiastunem nowej Europy

Ruch „Europa Christi” jest wielką propozycją dla Polski i Starego Kontynentu. Ta młoda inicjatywa zyskuje coraz większe poparcie i staje się dziełem, które może przebudzić Europę i przypomnieć jej obywatelom tęsknotę do wartości duchowych, które wyrastają z korzeni chrześcijańskich

Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 16

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Europa Christi

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. inf. Ireneusz Skubiś i kard. Stanisław Dziwisz w siedzibie redakcji „Niedzieli” w Częstochowie, 2017 r.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś i kard. Stanisław Dziwisz w siedzibie redakcji „Niedzieli”
w Częstochowie, 2017 r.

Ks. Ireneusz Skubiś: – W 2017 r., na I Międzynarodowym Kongresie Ruchu „Europa Christi”, podjął Ksiądz Kardynał inicjatywę, by św. Jan Paweł II został włączony do grona świętych patronów Europy. Zaraz po tym otrzymał Eminencja listę 14 tys. podpisów z Hiszpanii, skierowanych do papieża Franciszka, by ogłosił św. Jana Pawła II patronem Europy. A więc jest to już inicjatywa europejska.

Kard. Stanisław Dziwisz: – Na szczęście jest w Europie wielu ludzi, którzy myślą podobnie i pragną powrotu do korzeni chrześcijańskich. Jestem przekonany, że wśród Europejczyków nie zabraknie osób, które chętnie się przyłączą do uzasadnionej inicjatywy, aby św. Jan Paweł II został współpatronem naszego kontynentu. Jego zasługi dla utrwalania ładu moralnego i rozwoju Europy są przecież niepodważalne. Podkreślał zawsze, że wspólnota europejska powinna być wspólnotą ducha, w której prawa człowieka – w wymiarze zarówno osobowym, jak i narodowym – są przestrzegane, a ideały ewangeliczne stanowią jej fundament.

Reklama

– Czy nie uważa Eminencja za stosowne, by rodacy św. Jana Pawła II aktywnie włączyli się w akcję zbierania podpisów pod petycją do Ojca Świętego Franciszka, aby ogłosił Papieża Polaka patronem Europy? Ruch „Europa Christi” już podjął taką próbę – zebraliśmy ok. 10 tys. podpisów.

– Tej inicjatywie potrzeba czasu, by wydała dojrzały owoc. Niezbędny jest wysiłek zdobycia społecznego poparcia dla tej sprawy, ale potrzeba także pracy nad tym, by Polacy dostrzegli w niej wielką szansę duchowego odrodzenia nie tylko kontynentu europejskiego, ale przede wszystkim naszej Ojczyzny. Gdy ta idea dojrzeje, można – przez Konferencję Episkopatu Polski – zwrócić się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie św. Jana Pawła II współpatronem Europy.

– Przed nami II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” pod hasłem: „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II”. Co Eminencja myśli o haśle kongresu w kontekście projektu, by papież Franciszek ogłosił św. Jana Pawła II patronem Europy? Jakie uzasadnienie podpowiadałby Ksiądz Kardynał dla tego projektu?

– Cieszę się, że tegoroczny kongres będzie przebiegał pod hasłem „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II”. Sprawa wierności chrześcijańskim korzeniom naszego kontynentu leżała Ojcu Świętemu głęboko na sercu, czemu dawał wyraz w niezliczonych wypowiedziach na ten temat. Wiele z nich okazało się profetycznymi, a były i takie, które stały się zasiewem wielkich, politycznych i kulturowych, przemian w Europie. Do tego nauczania trzeba nam wciąż wracać, by realizować duchowy testament Jana Pawła II – papieża, który miał wizję Europy jako potężnej wspólnoty ducha, opartej na cywilizacyjnym dziedzictwie chrześcijaństwa i ponadczasowych wartościach, które są jego fundamentem. Papież wielokrotnie wyrażał swoje zatroskanie z powodu redukowania wspólnoty europejskiej do wymiaru ekonomiczno-gospodarczego, w którym gubi się wizja społeczeństw solidarnych, szanujących wolność wyznania, respektujących godność osoby ludzkiej. Europa potrzebuje dziś nadziei, której źródło bije w Ewangelii Jezusa Chrystusa.

– W kongresie weźmie udział ok. 100 osób, w tym ok. 40 osób z 20 państw świata. Jak Ksiądz Kardynał postrzega tę inicjatywę, w której pragniemy zapalić Stary Kontynent ideą przywrócenia mu wizji Jana Pawła II, który tak bardzo zabiegał o powrót mieszkańców Europy do korzeni chrześcijańskich?

– Ruch „Europa Christi” jest wielką propozycją dla Polski i Starego Kontynentu. Ta młoda inicjatywa zyskuje coraz większe poparcie i staje się dziełem, które może przebudzić Europę i przypomnieć jej obywatelom tęsknotę do wartości duchowych, które wyrastają z korzeni chrześcijańskich. Życzę Wam, aby propozycja Europy ducha została przyjęta zarówno w kraju, jak i poza granicami naszej Ojczyzny.

2018-10-03 08:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa potrzebuje Chrystusa

[ TEMATY ]

Europa Christi

Łukasz Krzysztofka

O Ruchu "Europa Christi" na tle deklaracji rzymskiej z 25 marca 2017 r. mówił jego jego inicjator - ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny "Niedzieli". Spotkanie odbyło się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie i wpisało się w kończące się dzisiaj Targi Wydawców Katolickich.

- Jesteśmy świadkami Chrystusa wygnanego, wykluczonego – także w Poslce, ale dziś ludzie zaczynają dostrzegać, że trzeba zrobić miejsce Chrystusowi, aby ocalić Europę – podkreślał honorowy redaktor nacelny "Niedzieli". Zdaniem ks. Skubisia, wysiłki mające na celu ocalenie Europy przejawiają się również w trosce o rodzimą kulturę i dobrze prowadzoną politykę. Europa bowiem traci swoją tożsamość bez Chrystusa obecnego w życiu społecznym i politycznym. Duchowny, odnosząc się do historii Ruchu "Europa Christi", wspominał postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńśkiego, który w liście do ówczesnego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły polecił, aby to ks. Skubiś został moderatorem ruchu zrzeszjącego inteligencję katolicką w Polsce. - Dziś Ruch "Europa Christi" kontynuuje w ogromnej mierze ideę dawnego Stowarzyszenia "Odrodzenie", z którym związany był ks. Stefan Wyszyński. To dzieło Opatrzności. Ona prowadzi nas po tej drodze – mówił ks. Skubiś.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję