Głęboko wierzę, że Pan Bóg bardzo cieszy się z modlitw, które odmawiamy razem z innymi. Oczywiście, nie umniejsza to ważności naszych indywidualnych modlitw, ale modlitwy we wspólnocie mają w sobie jeszcze moc jedności, która jest tak bliska Bogu.
Św. Teresa od Jezusa pisała kiedyś, że „choćby siostra zakonna miała wielkie mistyczne doświadczenia osobiste, to i tak jej najważniejszą modlitwą jest modlitwa w chórze zakonnym”. Zanim zacznie się październik, przypominam o tym w kontekście modlitwy różańcowej. To wielki sukces duchowy, jeśli udaje nam się codziennie odmówić przynajmniej jedną część Różańca, ale w październiku Kościół zaprasza nas do wspólnej modlitwy podczas nabożeństw różańcowych. Odmawiajmy Różaniec razem z innymi! Matka Boża w wielu objawieniach, prosząc o tę modlitwę, używała liczby mnogiej, mówiąc: „Odmawiajcie Różaniec!”. A św. Ojciec Maksymilian, dla którego Różaniec był wielką i skuteczną bronią w duchowej wojnie z szatanem, przypominał, że żaden pojedynczy żołnierz, choćby najlepiej uzbrojony i najsprawniejszy, nie wygra wojny. Wojny zwyciężają armie ludzi walczących razem. Dlatego tworzył Rycerstwo Niepokalanej, aby Maryja z pojedynczych osób mogła mieć duchową armię ludzi walczących o Boże sprawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie powinniśmy się zbyt łatwo zwalniać ze wspólnego odmawiania Różańca, tłumacząc, że przecież odmawiamy go prywatnie. Jeśli to tylko możliwe, znajdźmy czas na wspólną modlitwę różańcową. Najpierw tę przez cały październik, a potem w inne maryjne dni.
Przy tej okazji warto wspomnieć o wspaniałej armii ludzi z Kół Żywego Różańca. To są właśnie ci, którzy już zrozumieli, że do wspólnego odmawiania Różańca trzeba dodać jedność modlitwy z braćmi i siostrami za sprawy Kościoła i świata. Na szczęście podczas wizytacji parafii spotykam sporo żywych róż różańcowych. Jestem zawsze głęboko wdzięczny wszystkim zelatorkom i zelatorom za ich trwanie na modlitwie, comiesięczny udział w formacji, wymianie tajemnic różańcowych i wspólnym podejmowaniu intencji. Tu i ówdzie pojawiają się też nowe grupy różańcowe – koła żywego różańca dzieci i młodzieży, rodziców, którzy łączą się w modlitwie za swoje dzieci, koła różańcowe nauczycieli i katechetów, a nawet koła studenckie i szkolne.
Wszędzie tam, gdzie ludzie razem odmawiają Różaniec, Matka Boża wyprasza wiele łask. Myślę, że najbardziej podstawową wspólnotą różańcową może być rodzina. Może warto w październiku odmawiać Różaniec lub jego część wspólnie ze wszystkimi domownikami. Jestem przekonany, że taka modlitwa odmieni i umocni każdą rodzinę. Jedno jest pewne: Różaniec najlepiej odmawiać razem!