Reklama

Z prasy zagranicznej

CRUX

Owoce hejtu

No i mamy pierwsze owoce hejtu, który wylał się na kapłanów po publikacji raportu na temat przestępstw seksualnych przeciwko nieletnim w 6 diecezjach Pensylwanii w ostatnich 7 dziesięcioleciach. Raport rzeczywiście był wstrząsający, ale dotyczył przede wszystkim spraw dawnych, często osądzonych, których sprawcy, jeśli jeszcze żyją, albo już nie są księżmi, albo odbyli lub odbywają karę. W każdym razie w Merrillville, na północnym zachodzie stanu Indiana, nieznany do tej pory napastnik znienacka zaskoczył, przewrócił i pobił księdza greckokatolickiego Basila Hutsko. Duchowny stracił przytomność. Z napadu pamięta tylko tyle, że po rannej Liturgii poszedł do zakrystii, gdzie sprzątał. W kościele nie było już nikogo. Napastnik skoczył na plecy kapłana, powalił go na ziemię i uderzał jego głową o posadzkę. W trakcie napaści kapłan miał usłyszeć słowa: „To za wszystkie skrzywdzone dzieci”. Następnie agresor uciekł.

Ks. Basil Hutsko nie był nigdy skazany za niecne czyny ani nawet podejrzany w tym względzie. Ze sprawą molestowania nieletnich nie miał nic wspólnego. W związku z tą sytuacją i możliwością kolejnych tego typu zdarzeń, wywołanych antykapłańskim hejtem szczególnie w Internecie, duchownym zaleca się zachowanie ostrożności.

SiR

Ożywienie religijne zasługą imigrantów

Reklama

Szwecja jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym rośnie liczba katolików, a wraz z nimi wzrasta Kościół. – Kościół katolicki w Szwecji rozwija się dzięki migracji – podkreślił na spotkaniu we włoskim Rimini pierwszy szwedzki purpurat kard. Anders Arborelius. Zdaniem biskupa Sztokholmu, to właśnie imigranci są w stanie napędzić w zsekularyzowanych społeczeństwach, takich jak Szwecja, spiralę otwarcia na Misterium, na tajemnicę Boga. Wielu dziś uważa imigrantów za zagrożenie. Taka polityka jest wcielana także w Szwecji, ale trzeba zauważyć, że to właśnie imigranci doprowadzili do ożywienia religijnego. Także dlatego wszystkie Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie w Szwecji są przeciwne polityce antyimigracyjnej. Imigranci napływający do Szwecji przyczynili się również do ożywienia ducha ekumenizmu, czego znakiem jest np. to, że w Szwecji katolicy używają dziś do celów kultu, i to regularnie, 100 świątyń protestanckich.

Reuters

Twarde stanowisko ChRL

Czy to oznacza koniec nadziei na porozumienie Stolicy Apostolskiej z Chinami, zapowiadane wielokrotnie w ostatnim czasie, czy jest to tylko element chińskiej taktyki, mającej na celu osłabienie pozycji negocjacyjnej partnera? Na razie nie wiadomo, ale prawdą jest, że stanowisko Wang Zuoan, dyrektora Państwowej Administracji ds. Religijnych, jest wyjątkowo twarde. Chiny nie pozwolą, aby jakiekolwiek siły zewnętrzne miały mieć wpływ na którąkolwiek religię praktykowaną przez Chińczyków. Co prawda Wang Zuoan nie wspomniał religii katolickiej, ale komentatorzy odnoszą tę wypowiedź właśnie do Kościoła katolickiego, bo jednym z najtrudniejszych punktów negocjacji między ChRL a Stolicą Apostolską jest prawo Papieża do powoływania i odwoływania biskupów. Zdaniem urzędnika, chińskie państwo stwarza przestrzeń do wolności religijnej, ale nie zamierza pozwolić, aby ktokolwiek z zewnątrz miał wpływ na praktykę wiary Chińczyków.

Pew Research Center

Chrześcijanie głęboko wierzący

W których krajach na świecie chrześcijanie są najbardziej oddani temu, w co wierzą? Niestety, nie w Europie i nawet nie w Polsce. Renomowana sondażownia Pew Research Center sprawdziła pod tym względem 84 państwa świata, w których chrześcijanie stanowią znaczącą grupę. Wynik może zaskakiwać. W 35 badanych krajach ponad dwie trzecie pytanych chrześcijan stwierdziło, że wiara jest bardzo ważna w ich życiu. Zdecydowana większość „chrześcijańskich prymusów” żyje w 32 krajach leżących w Afryce i w Ameryce Łacińskiej. Pozostałe trzy to Stany Zjednoczone, Filipiny i Malezja.

Najbardziej gorliwi chrześcijanie żyją w Etiopii. W tym państwie dla niemal wszystkich wierzących w Chrystusa – 98 proc. – wiara jest bardzo ważnym elementem życia. Chrześcijanom z Etiopii niewiele ustępują ci z Filipin. O bardzo ważnej funkcji wiary jest przekonanych 9 na 10 wyznawców Chrystusa. W Europie największy odsetek chrześcijan głęboko wierzących mieszka w Grecji – 58 proc. W Hiszpanii jest ich 30 proc., a we Włoszech – 23 proc. We Francji czy w Niemczech tylko 12 proc. chrześcijan uznaje wyjątkową wagę wiary dla życia.

2018-09-04 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wolność stała się dla nich zadaniem. Świętowanie Solidarności

2021-09-22 16:20

[ TEMATY ]

Solidarność

obelisk

Monika Jaworska

Ks. Józef Oleszko poświęcił pomnik Solidarności w Skoczowie.

Ks. Józef Oleszko poświęcił pomnik Solidarności w Skoczowie.

W Skoczowie poświęcono obelisk Solidarności.

Główne regionalne obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w tym roku odbyły się w Skoczowie. Rozpoczęły się otwarciem wystawy w salkach katechetycznych poświęconej historii skoczowskiej „Solidarności” i przygotowanej przez historyk Halinę Szotek, po czym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła była sprawowana Msza św. w intencji związku i świata pracy, koncelebrowana przez kapelana ks. Józefa Oleszkę i proboszcza ks. Witolda Grzombę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję